Pavojingiausia – politinė korupcija
Antradienį savivaldybės salėje vyko susitikimas su ekspertais -Specialiųjų tyrimų tarnybos darbuotojais Artūru Paliušiu ir Aida Martinkėniene. Seminare kalbėta apie korupciją Lietuvoje, jos atsiradimo priežastis, paplitimą, korupcijos prevenciją. Šie ekspertai yra parengę įvairių antikorupcinio švietimo programų, kuriomis susidomėjo ir Europos Sąjungos šalys. Todėl A. Martinkėnienė ir A. Paliušis yra įtraukti į Jungtinių Tautų vystymo programos pagrindu kuriamą ES šalių ekspertų bazę. 2005 metais, kaip ES deleguoti atstovai, jie pakviesti vykdyti ES antikorupcinio švietimo misiją Rytų Europos valstybėse, ne ES narėse – Rumunijoje, Albanijoje, Azerbaidžane, Armėnijoje, Bulgarijoje, kitose.
A. Paliušis sakė, kad pati pavojingiausia – politinė korupciją, kuri pasireiškia ne tik konkrečiais veiksmais – t.y. piniginio kyšio davimu, bet ir įvairiais susitarimais. Pavyzdžiui, kai įtakingas verslininkas susitaria su Seimo nariu, kad už jo bizniui palankius įstatymų priėmimus bus atsilyginta gera darbo vieta, kai šis neteks posto Seime… Arba rinkiminiai laikotarpiai, kai rinkėjas paperkamas ne tik dalinant konkrečius daiktus, bet ir pažadais. “Politinė korupcija įteisina socialinę nelygybę”, – teigė pranešėjas.
Jis pateikė ir kai kurių tyrimų duomenis apie korupcijos lygį bei paplitimą Lietuvoje. Beje, tokie tyrimai atlikti tik gavus Europos Sąjungos ir Jungtinių Tautų finansinę paramą, nes, anot pareigūno, Lietuvos valdžia tam pinigų retai kada skiria…
Apklausus gyventojus paaiškėjo, kad dažniausiai kyšiai duodami medikams, kelių policininkams, aukštųjų mokyklų dėstytojams. Šalies žmonės mano, kad korupcija mažėja, išskyrus Prezidentūrą bei respublikinę žiniasklaidą. Dalyvavę apklausoje žmonės prisipažino, kad dažniausiai jie patys rodo iniciatyvą duoti kyšį, nes mano, kad taip bus išspręsti jų reikalai.
Kita vertus, užsienio ekspertai nurodo, kad korupcija Lietuvoje didėja, mūsų šalis pagal jos lygį yra tarp Kuveito ir Pietų Afrikos Respublikos… “Tokia nuomonė vyrauja dėl to, kad mes patys taip pateikiam save, – kalbėjo A. Paliušis. – Nors išsivysčiusiose šalyse ji yra daug didesnė, tačiau apie tai nutylima”. Ir pateikė pavyzdį, kai Vokietijoje per savaitę buvo iškelta penki šimtai baudžiamųjų bylų gydytojams už tai, kad ėmė pinigus iš farmacijos kompanijų ir “prastūminėjo” jų vaistus. “Jeigu pas mus būtų taip atsitikę, tai būtų kilęs didelis triukšmas, o ten viskas praėjo labai tyliai”, – sakė pranešėjas.
A. Martinkėnienė supažindino su Specialiųjų tyrimų tarnybos veikla. Ji papasakojo, kiek ir kokių tarnybų darbuotojų išaiškinta, įtarus juos padarius korupcinio pobūdžio ir kitas nusiklastamas veikas, kiek vykdoma ikiteisminių tyrimų.
Nors kalbėta aktualia – korupcijos – tema, tačiau visuomenės susidomėjimo nesulaukta – į susitikimą neatvyko nei vienas jos atstovas… Pranešėjų klausė tik žurnalistai ir keli savivaldybės darbuotojai…