“MG Baltic” oligarchai darosi grėsmingi
Praėjusių metų pirkinį – naujienų agentūrą ELTA pavertęs kone savo viešųjų ryšių įstaiga, šių metų gruodžio 12 d. koncernas “MG Baltic” pareiškė perkąs dar ir LNK televiziją.
Išgirdę šią naujieną, internautai ėmė ironizuoti: “Kitąmet LNK bus pervadintas į PMGBK (priklausomas “MG Baltic” kanalas).
Naujieji savininkai suskubo pareikšti jokių esminių pakeitimų šioje televizijoje nedarysią. “LNK televizijai lyderio pozicijas padėjo iškovoti gera įmonės vadyba, profesionalus kolektyvas bei Laisvo ir nepriklausomo kanalo neutralumas. Visa tai išlaikysime, – teigė “MG Baltic” viceprezidentas Raimondas Kurlianskis. – Koncerno “MG Baltic” vadovybė dės visas pastangas, kad televizinės žiniasklaidos lyderis LNK nebūtų priklausomas nei nuo politinių, nei nuo verslo interesų”.
Kažką labai panašaus šio koncerno vadovai šnekėjo ir nusipirkę Eltą. Kaip jie stengėsi, kad Elta nebūtų priklausoma nei nuo politinių, nei nuo verslo interesų, galėjome stebėti visus šiuos metus, ypač kai vyko alkoholio pramonės privatizavimas ir kai “MG Baltic” nesiskaitydama su priemonėmis siekė tapti “Stumbro” savininke.
Štai buvusiai LNK savininkei Švedijos “Bonnier” grupei iš tiesų negalima prikaišioti dėl manipuliavimo ar dėl ydingo valios primetinėjimo, tuo tarpu apie Lietuvos verslininkus to tikrai pasakyti negalima. Tiesa, kuo dažniau jie primetinėja savo valią, kuo daugiau kišasi ir panaudoja savo turimas žiniasklaidos priemones saviems interesams, tuo labiau jiems nesiseka žiniasklaidos versle. Klasikiniu pavyzdžiu būtų galima laikyti Bronislovą Lubį, kuriam žiniasklaidos verslas reiškia tik nuolatines investicijas, net nekvepiančias atsipirkimu. Tačiau tai nė kiek neatbaidė kitų verslininkų, norinčių įkelti savo koją į žiniasklaidos verslą. Taip ką tik pasielgė “Ekrano” generalinis direktorius Eimutis Žvybas, taip dabar elgiasi ir “MG Baltic”.
Iš oficialių “MG Baltic” vadovų kalbų susidaro įspūdis, kad šiandien jie dar nežino, nei kam, nei kaip panaudos savo pirkinį – LNK. Kadangi “MG Baltic” niekada negarsėjo nei atvirumu, nei skaidrumu, todėl ir šį pirkimą apgaubė gana negatyvių komentarų rūkas. Kone pusė interneto svetainių komentatorių, vos išgirdę apie LNK pardavimą, iš karto tai įvertino kaip negatyvų reiškinį, mat, jų nuomone, televizija perkama už Rusijos pinigus. “MG Baltic” vadovybė to nei paneigė, nei patvirtino, ji apskritai nepaaiškino, iš kur gavo pinigų šiam pirkiniui. Šiaip ar taip, suma didesnė nei 60 mln. Lt, o “MG Baltic” tiek pinigų neturi. Beje, “MG Baltic” dar šiek tiek milijonų, regis, planuoja investuoti į LNK techniką, žmones, tačiau ir šių investicijų kilmė neatskleista.
“Aš jausčiausi gerokai ramiau, jei būčiau išgirdęs, kad “MG Baltic” LNK televizijai pirkti paėmė paskolą, kaip elgėsi pirkdami “Stumbrą”, tačiau jie to nepareiškė”, – teigia vienas “Veido” kalbintas bankininkas.
“MG Baltic” prezidentas Darius Mockus pareiškė tik tai, kad šie metai “koncernui buvo labai agresyvūs investicijomis”. Tiesa, dauguma tų investicijų – iš skolintų arba apskritai iš neaiškiu būdu gautų lėšų.
Iš kur “MG Baltic” gavo pinigų LNK pirkti ir kaip ji šį kanalą panaudos, sužinosime, kai bus sudaryta nauja bendrovės valdyba. Tačiau jau dabar galima prisiminti, kad “MG Baltic” senokai itin glaudžiai bendrauja ir bendradarbiauja su grupuote “Status”, turinčia neįtikėtinų ryšių Rusijoje. Matyt, dėl to ir atsirado versijų, kad LNK televizija perkama už rusiškus pinigus. Šią versiją sustiprina po Lietuvą nuolat sklandantys Rusijos analitikų skaičiavimai, už kiek pinigų būtų galima nupirkti Lietuvą, ar jos žiniasklaidą, ar dalį žmonių. Be to, rusai niekada net neslėpė, kad norėtų turėti savų informavimo priemonių Lietuvoje.
Kad ir ką kalbėtų naujieji savininkai, akivaizdu, jog jie LNK televiziją nori panaudoti ne pajamoms didinti, nes “Bonnier” ją pardavė, regis, dėl per mažo pelningumo (be to, ir patys “MG Baltic” vadovai patvirtino, jog tai ilgalaikė investicija), o tam, jog galėtų ja naudotis kaip įrankiu, kad įgytų politinio svorio ir kad galėtų veikti žmones.
Paranojiškieji konservatoriai, kaip juos vadina liberaldemokratai, primena, jog įtakingas “MG Baltic” veikėjas Valdas Sutkus yra neatlygintinas prezidento kunsultantas, abejotinomis priemonėmis veikęs “Stumbro” privatizavimo metu, o ir pats D.Mockus niekada neslėpė savo prielankumo Rolandui Paksui. Konservatoriai labiausiai nuogąstauja, kad “MG Baltic” nepakeistų LNK pozicijos nušviečiant prezidento skandalą, nes esą už “Stumbrą” kažkaip atsidėkoti reikia.