Kaunas: Kada nurims aistros dėl karšto vandens skaitiklio?
Verda aistros dėl karšto vandens apskaitos, bet tik puse lūpų kalbama apie to pasekmes. Peršama pirkti šilumą karštam vandeniui ruošti iš “Kauno energijos” ir geriamąjį vandenį jam ruošti iš “Kauno vandenys”.
Tai nėra priimtina. Jeigu su apskaita nesusitvarko rimtos organizacijos, negi manoma, kad su tuo susidoros daugiabučio namo bendrijos pirmininkas? Negi jis eis pjautis su kaimynais dėl skaitiklių rodmenų? Tad tektų karštą vandenį, kaip ir šiukšles, skaičiuoti pagal buto kvadratus.
Juk, pasak Savivaldybės klerkų, skaičiuoti pagal gyventojus yra neskaidru, netikslu – nepriimtina. Taigi belieka karšto vandens tiekėju rinktis “Kauno energija”. Viena iš vieno. Tik ir čia nutylima, kad, pasirinkus šį variantą, nebebus skaičiuojamas gyvatuko mokestis, nes tas gyvatukas niekuo nesiskiria nuo kitų vamzdžių, kuriais teka karštas vanduo.
Neaišku, per kiek laiko esamus skaitiklius pakeistų, ir kaip skaičiuotų mokesčius keitimo laikotarpiu, kuris gali tęstis 2-3 metus. Neįtikina aiškinimas, kad 30 proc. sudaro nuostoliai dėl gyventoju nedeklaruoto ar pavogto vandens.
Veikiau tie nuostoliai atsiranda tiekėjų tinkluose. Pasidomėjau savo namu. Štai 55 butų blokinis daugiabutis vasario mėnesį deklaravo 130 kub. m karšto vandens. Išeitų, vidutiniškai vienam butui 2,4 kub. m karšto vandens. Labai normalus dydis. Matyt, tie įvardijami 30 proc. karšto vandens dingsta kitur.
Gal net pačių šilumos tinklų eksploatuojamuose įrenginiuose. Neįmanoma tiek pavogti, greičiau čia – jau pačių šilumininkų aplaidumas. Ir koks būtų akibrokštas, kad, pakeitus visus skaitiklius, nuostoliai liktų tie patys. Jeigu jau “Kauno energija” imasi tiekėjo pareigų, tad savaime suprantama, kad imasi ir visų įrenginių, ruošiančių ir tiekiančių karštą vandenį, priežiūros darbų.
Apie tai irgi nutylima, tik akcentuojami skaitikliai. Atseit pakeis skaitiklius ir skaičiuos pinigėlius, o įrenginių priežiūra liks ir toliau bendrijų galvos skausmu. Galima sutikti ir su “Kauno švaros” direktoriumi, kad skaičiuoti šiukšlių mokestį pagal buto plotą labai patogu. Namai visi tipiniai, su aiškiu bendruoju gyvenamuoju plotu.
Išrašei namui sąskaita, o ten viduje tegul dalijasi pagal tuos kvadratus. Anot jo, jeigu vienas žmogus gyvena 4 kambarių bute – jau aukštuomenė, o penkiese gyvenantys vieno kambario bute – varguomenė. Tad tas vienas, gyvendamas komfortabiliai, gali ir už šiukšles mokėti pagal kvadratus, o štai tie penki yra nepasiturintys ir jiems mažesnis mokestis bus tarsi kompensacija.
Tokios mintys kvepia nesenu socializmu. Išvada tokia: vandenį, šiukšles, teritorijas, kiemus “pakabinti” gyventojams ant sprando, o patiems ramiai sėdėti, tik gyventojams siuntinėti įvairias sąskaitas. Nenorom peršasi išvada, kad tas siaubingai didelis miesto administracinis aparatas tik ir tegalvoja kaip nieko nedirbti. Ačiū, kad jau nusibaigė namų renovavimo žydroji paukštė.
Valius V.