Išsigimusios subkultūros
Gyvename XXI amžiuje, turime begalę galimybių, kurių neturėjo kažkas prieš mus gyvenęs. Niekas nežinojo, kad jo laikais vyravusios savotiškos subkultūros šiais laikais taip išsigims.
Knygos gali mus paversti į gotus?
Muzika, filmai ar netgi „keistų“ žmonių įtaka gali mus „paversti“ gotais ar satanistais. Tad galbūt ir knyga gali mus bent jau pasukti gotizmo ar satanizmo linkme? Knygų įtaka mums yra įvairi. Tai priklauso nuo skaitytojo psichinės ir emocinės būsenos, fantazijos lakumo, vidinio pasaulio. Juk perskaityta knyga palieka nevienodą įspūdį mūsų pasąmonėje. Vienos „priverčia“ susimąstyti apie gyvenimą, elgesį, padarytus poelgius, kitos greit pasimiršta.
Labai nustebau internete perskaičius, jog kokioje būsenoje rašytojas rašo knygą, tokią męs ją ir priimame! Galbūt leidėjams reikėtų didžiulėmis raidėmis parašyti „ATSARGIAI ŠI KNYGA, GALI JUS APKRĖSTI“?
Šiek tiek istorijos
Satanizmas atsirado 15 – 16a. Prasidėjus renesanso epochai ir humanizmui atsirado žmonių, kurie nusisuko nuo bažnyčios ir teigė: „Tu pats sau esi Dievas. Gyvenk taip, kaip nori. Neribok savęs. Nesi atsakingas prieš nieką. Gyvenki sau ir būki sau tiesa“.
Satanizmo pradininkais laikomi Iliuminatai (apšviestieji) ir laisvųjų klubų pavyzdžiu veikiantys masonai. Satanistai savo ideologijas skleidė žaibišku greičiu, jų pagalba žmonės aukščiau visko iškėlė savo ego. Satanizmas visuomenėje išryškino nihilizmą. Bažnyčia stengdamasi kovoti su vis labiau besiplečiančia organizacija apšaukė satanistus – šėtonais, baudė juos mirtimis. Tačiau tai satanistams iki šių dienų plisti nesutrukdė.
Kada atsirado gotų subkultūra sunku pasakyti. Vieni teigia, kad tada, kai mene pradėjo formuotis gotikinė meno išraiška (romantizmo epochoje), kiti, kad gotikinės idėjos pasireiškė kaip muzikinis reiškinys (tamsios niūrios dainos, „gothic rock“). Kad ir kokiu būdu, tačiau susiformavo labai įdomi, šiek tiek paslaptinga gotų subkultūra.
Gotai
Dažnai nūdienos žmogus juodai apsirengusį vaikėzą rūkantį žolę už kampo palaikys gotu. O galbūt jis paprasčiausias paauglys, kuriam patinka juoda spalva? Juk šiais laikais būti kitokiam populiaru. Daugelis mano, kad apsivilkus juodai, nutaisius niūrią veido išraišką ir klausyti Marylin Manson dainas yra viskas ko reikia tikram gotui. Dažnai kovojame rungtyse „tu – juodas, aš – dar juodesnis“. Visa tai absurdas. Būtent Lietuvoje tikrų gotų nėra daug.
Gotai – susikūrę savo stilių ir menines pakraipas žmonės. Juos domina filosofija, estetika, menas. Neretai gotai netgi nebūna „juodi“, jie pripažįsta ir kitas spalvas. Gotai nebūtinai klausosi tik „tamsiojo“ metalo ar roko, juos gali žavėti ir dainuojamoji poezija, ar lyriškos baladės, tačiau visa tai turi būti susiję su tamsa, paslaptimi.
Tikruosius gotus iš išorės sunku atpažinti dabartinėje ir taip juodoje visuomenėje. Vienintelis būdas kuris šiek tiek padeda atskirti gotus nuo ne gotų – „išsišokimas“. Tikrasis gotas nesigirs, kad yra gotas, jis pats tau leis tai suprasti.
„Apsinešusi“ muzika?
Jei knygos gali mums pakenkti ar bent „paversti“ gotais ar satanistais, tai nenuostabu, kad muzika gali mus „apsargdinti“. Egzistuoja muzikos srovė vadinama psichodelinė muzika. Sakoma, kad tokia muzika yra įkvėpta psichodelinių narkotikų – kanapių, LSD ir kitų narkotikų sukeltų pojūčių.
Tokia muzika svaiginanti sunkiai suprantamais tekstais, o psichodelinės muzikos pagrindas – ritmas.
Dažniausiai ritmas ir garsai būna suderinti su širdies plakimo greičiu ir dažniu. Muzikantai tokia muzika siekia perteikti savo pojūčius „būnant apsvaigus“.
Sklinda gandų, kad garsieji „The Beatles“ grojo psichodelinį roką. Jei esate atidūs pastebėsite, kad jų dainos „Lucy in the Sky with Diamonds“ raidės sudaro LSD narkotiko pavadinimą. Manoma, kad kurdami šią dainą jie buvo „pavartoję“ būtent šio narkotiko. Dabartinėje muzikos padangėje psichodelinę muziką groja grupė KoRn.
Atributika
Apverstas kryžius dažniausiai naudojamas satanizme. Tačiau nuo seno jis žinomas ir krikščionybėje, kaip Šv. Petro kryžius. Satanizme apverstas kryžius yra antonimas gėriui (gėris – blogis), meilei (meilė – neapykanta), džiaugsmui (džiaugsmas – liūdesys) ir t.t. Satanistai dažnai būna apsijuosę grandinėmis (nors tai mėgsta ir „metalistai“), tai neturi jokios reikšmės, tikriausiai tai stiliaus dalis.
Gotai, labai mėgsta kryžius ar šiaip kokius pakabukus su „prasme“. Jie dažniausia būna masyvūs, išsiskiriantys forma, dydžiu, spalva. Neretas gotas ant kaklo nešioja egiptietišką kryžių ankh, kuris simbolizuoja „amžiną gyvenimą“. Egiptiečiai dažniausiai šį kryžių uždėdavo ant mirusiųjų kūnų, tai simbolizavo jų amžinąjį gyvenimą žemėje ir anapus.
O kai kurių simbolinių kryžių prasmės geriau nei nežinoti
Satanizmas išsigimė?
Apversti kryžiai, kraujas, katinų valgymas, kapinių niokojimas dažnai siejami su satanizmu. Dažnas lietuvis neras skirtumų tarp satanisto ir vandalo.
Anksčiau satanistai pasitenkindavo chaoso kėlimu visuomenėje, dabar jie jau lyginami su vandalais. Satanizmas – tai chaoso ideologija. Nors pirmieji satanistai buvo nusigręžę nuo bažnyčios, dabartiniai mielai lankosi bažnyčioje, tiki Dievu. Augant satanizmo bangai visame pasaulyje, pradėjo formuotis atskiros grupuotės, kurioms pamišimas tampa išmintimi, bjaurastis – grožiu, nuodėmė – dorybe, blogis – gėriu.
Šios grupuotės netgi rengdavo(-ia) satanistines apeigas kuriose prievartauja, žudo. Kaip ir gotų, taip ir satanistų yra netikrų. Tikrieji nežudo, neprievartauja, netgi nemano rengti kokias orgijas ar apeigas. Jie nelaukia antikristo atėjimo, neturi namuose pasistatę šventyklų šėtonui. Tiesiog jie patys sau Dievai, jie savo idėjomis visuomenėje sukelia chaosą, ir jiems to pakanka. Satanistus už visa ką yra sunkiausia atpažinti.
Jų skonis muzikai yra visiškai skirtingas. Vieni gali būti „juodi“, kiti „spalvoti“, vieni nešios kryžių, kiti bus be jokių „aksesuarų“. Tačiau išgirdęs apie „dar vieną“ satanistų orgijos auką, nepulk smerkti jų, nes nežinai ar smerksi tuos, kuriuos reikia.