Atviras laiškas dėl Guggenheimo muziejaus filialo Vilniuje
Lietuvos Respublikos Prezidentui, Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui, Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui, LR Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui, kultūros ministrui, Lietuvos socialdemokratų partijai, Tėvynės sąjungos partijai, Valstiečių liaudininkų ir pilietinės demokratijos partijai, Lietuvos darbo partijai, Partijai „Tvarka ir teisingumas“, Liberalų ir centro sąjungos partijai, Liberalų sąjūdžio partijai, Naujosios sąjungos (socialliberalų) partijai
Prieš kurį laiką buvęs Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas sukvietė menininkus, kultūrininkus į Vilniaus miesto rotušę ir pristatė Guggenheimo muziejaus filialo Vilniuje idėją. Tada vykusiose diskusijose menininkai nepritarė šio muziejaus statybos planams, ypač kai išgirdo iš buvusio mero, kad muziejus bus statomas iš miesto ir valstybės biudžeto lėšų ir gali kainuoti apie 300 milijonų. Susitikime dalyvavęs dailininkas Kazimieras Varnelis tada pasakė, kad jo, penkiasdešimt metų gyvenusio Amerikoje, paveikslas eksponuojamas Guggenheimo muziejuje, tačiau jis yra įsitikinęs, kad tokio muziejaus Lietuvai nereikia. Vilniuje daug kraujuojančių nacionalinio meno žaizdų, kuriomis pirmiausia reikia susirūpinti. Dauguma susitikime dalyvavusių ir kalbėjusių menininkų nepritarė Guggenheimo muziejaus statybai, tačiau buvęs meras tai nutyli. Vykdoma nuosekli ir agresyvi Guggenheimo muziejaus Vilniuje reklamos kampanija.
Neseniai atidarytas Jono Meko vizualiųjų menų centras (Guggenheimo muziejaus ekspozicijos lietuviškoji dalis), įruošta ekspozicija, kainavusi 200 tūkst. litų. Žiniasklaidoje rašoma, kad Fluxus judėjimo narys Jonas Mekas pardavė savo kolekciją už 5 milijonus eurų. Ši suma buvo sumokėta iš Vilniaus miesto biudžeto. Visuomenei neatskleista, kas tie ekspertai, kurie nusprendė miesto lėšas išleisti specifinio skonio meno vartotojų poreikiams tenkinti, o ne apgailėtinos būklės Vilniaus darželių, mokyklų renovavimui, naujų mokyklų statymui, viešųjų miesto bibliotekų fondų turtinimui ar kitoms visai miesto bendruomenei aktualioms problemoms spręsti.
Muziejų fonduose saugomi tūkstančiai Lietuvos dailininkų dovanotų kūrinių – tapybos, grafikos, skulptūros. Tai iškilių išeivijos dailininkų Viktoro Vizgirdos, Adomo Galdiko, Vytauto Kašubos, Telesforo Valiaus, Viktoro Petravičiaus ir kitų dailininkų darbai. Ponia Genovaitė Kazokienė iš Australijos atvežė ir padovanojo Lietuvos dailės muziejui įspūdingą išeivijos lietuvių dailininkų darbų kolekciją. Į Lietuvą sugrįžo daugelio menininkų dovanoti kūriniai iš įvairių šalių. Tačiau jų menas iki šiol neeksponuojamas, nes vis pritrūksta kelių milijonų Nacionalinės galerijos statybai užbaigti.
Guggenheimo muziejaus statybos Vilniuje iniciatorius Artūras Zuokas yra pareiškęs, kad šiame muziejuje bus eksponuojamas avangardinis menas, propaguojamos Fluxus idėjos.
Pavojinga kultūros reikalus palikti spręsti atskiroms grupuotėms ar verslo atstovams, atrodo, nežinantiems, kad Fluxus manifestuose įtvirtinta agresyvi griovimo ideologija, raginanti kovoti prieš nacionalinius ir dailiuosius menus – tapybą, grafiką, skulptūrą, muziką, teatrą. Ilgą laiką Šiuolaikiniame meno centre Vilniuje veikė Fluxus kabinetas. Tarp įvairių eksponatų buvo rodoma ir degtukų dėžutė su prierašu iš Fluxus manifesto (1965 m.): „Panaudok šiuos degtukus visokio meno sunaikinimui – muziejų, bibliotekų, daiktinio meno, oparto. Bet kokį meną sunaikink, sudegink.“
Manome, kad Lietuva turi būti atvira pasaulio kultūroms, meno įvairovei. Tačiau ne nacionalinės kultūros sąskaita. Trūksta pinigų užbaigti Nacionalinės galerijos statybai, atrodo, palaidotas Antano Gudaičio galerijos kūrimas. Jau beveik šimtas metų daugiafunkcinio kultūros objekto – Tautos namų – niekaip neįgyvendinamai idėjai. Šiuo metu vykstant globalizacijos procesams ji ypač aktuali.
Esame įsitikinę, kad nei Vilniui, nei Lietuvai nereikalingas Guggenheimo muziejaus filialas. Artėjant Lietuvos valstybės tūkstantmečiui turime išsaugoti, parodyti ir sudaryti sąlygas kūrybingai skleistis nacionaliniam menui, kultūrai.
Valstybinės premijos laureatas Alfonsas Ambraziūnas
Profesorius, Nacionalinės premijos laureatas Valentinas Antanavičius
Valstybinės premijos laureatas Rimantas Dichavičius
Profesorius, Nacionalinės premijos laureatas Antanas Kmieliauskas
LDK Gedimino ordino Riterio kryžiaus kavalierius Bronius Leonavičius
Valstybinės premijos laureatas Aloyzas Stasiulevičius
VDA profesorė, skulptorė Dalia Matulaitė