A.Sakalas įsitikinęs komisijos išvadų pagrįstumu
Prezidentūros skandalą tyrusios komisijos pirmininkas Aloyzas Sakalas yra įsitikinęs, jog komisija pagrįstai nusprendė, jog dėl prezidento ryšių kilo grėsmės nacionaliniam saugumui. Tai jis sakė antradienį Seime pateikdamas komisijos išvadas.
Komisija nusprendė, jog prezidentas dėl savo ryšių “buvo ir yra pažeidžiamas” ir tai “sudaro grėsmes Lietuvos nacionaliniam saugumui”. “Kol prezidentas bus valdomas, kol jis bus įtakojamas, tol tokia grėsmė išlieka”, – teigė A.Sakalas.
Pasak jo, prezidentas lieka pažeidžiamas todėl, jog iki šiol neatsiribojo nuo savo dosniausio rinkimų rėmėjo, 1,2 mln. litų rinkimų kampanijai paaukojusio Jurijaus Borisovo, per jį naudojasi Rusijos informacijos vadybos bendrovės “Almax” paslaugomis.
Komisija konstatavo, jog ryšiais su Rusijos specialiosiomis tarnybomis įtariama kompanija “Almax” siekė “įtakoti ir valdyti Lietuvos politinius procesus”, “formuoti Prezidentūros struktūrą ir kadrus”.
A.Sakalas teigė, jog, komisijos nuomone, nacionalinis saugumas yra pažeidžiamas ne tik tuomet, kaip prie sienos “stovi tankų armija”, bet ir tada, kai siekiama “daryti įtaką valstybės institucijoms”, kai siekiama “užvaldyti dalį ekonominės erdvės”, kai įtakojamas pareigūnų skyrimas.
Komisijos pirmininkas pažymėjo, jog prezidentas gali būti priklausomas nuo rėmėjo ir dėl to, jog informavo J.Borisovą, kad slapta klausomasi pastarojo pokalbių. “Tą informaciją J.Borisovas sužinojo iš paties prezidento”, – teigė A.Sakalas.
Valstybės saugumo departamento vadovas Mečys Laurinkus kovo 17 dieną asmeniškai informavo prezidentą, jog klausomasi J.Borisovo pokalbių ir įspėjo dėl jo keliamos grėsmės Prezidentūros autoritetui ir Lietuvos nacionaliniam saugumui.
Komisija nustatė, jog kitą dieną J.Borisovas susitiko su prezidentu ir iš pokalbio su juo suprato, kad jo telefono klausomasi.
Susipažinę su išvadomis, Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas ir premjeras Algirdas Brazauskas pasiūlė prezidentui R.Paksui atsistatydinti. Viešėdamas Alytuje R.Paksas pirmadienio vakarą pareiškė neatsistatydinsiąs.
Jeigu prezidentas pats neatsistatydins, jam Seime gali būti inicijuota apkalta. Manoma, kad apkaltai pritartų ne tik opozicinių, bet ir valdančiųjų frakcijų atstovai. Tam reikia surinkti ne mažiau kaip 36 parlamentarų parašus.