A.Brazauskas vėl “pasišiukšlino”
Teiginys, esą Lietuvoje buvo įteisinti nepilnamečių homoseksualūs lytiniai santykiai, tėra klaidinga teisininkų interpretacija, pareiškė ministras pirmininkas Algirdas Brazauskas. Jis teigė penktadienį nuo ankstaus ryto “pakėlęs triukšmą” ir bandęs ginčytis su teisininkais, tačiau šie esą pareiškė: “Įrodykit, kad taip negali būti”. “Brazauskas neleidžia vaikams užsiimti seksu iki 14 metų. Tikrai neleidžiu. Mielas jaunime, nedarykite šito”, – prašė premjeras.
Taip jis ketvirtadienį komentavo LNK “Žinių” pranešimą, jog Vyriausybės siūlymu Baudžiamajame kodekse buvo įteisinti vaikų homoseksualūs lytiniai santykiai. Ši žinia buvo aptarta ir penktadienį per prezidento Valdo Adamkaus, A. Brazausko ir Seimo pirmininko Artūro Paulausko pietus.
Anot premjero, apie tokią neva Lietuvoje galiojančią teisės normą buvo užsiminta kas dvejus metus rašomoje ataskaitoje apie Jungtinių Tautų vaiko teisių gynimo konvencijos laikymąsi. Šią ataskaitą rengė kelios institucijos, o už ją buvo atsakingos Socialinės apsaugos ir darbo, Teisingumo bei kitos ministerijos.
A. Brazausko teigimu, teisininkai ataskaitoje užsiminė apie atitinkamą Baudžiamojo kodekso straipsnį ir greta jį paaiškino. “Neša atsakomybę už tvirkinamuosius veiksmus prieš mažamečius iki 14 metų. Laikoma, kad asmuo nuo 14 metų gali duoti sutikimą lytiškai santykiauti”. Kam trenkė į galvą tokį dalyką parašyti?” – pacitavęs stebėjosi premjeras.
Pasak ministro prmininko, Baudžiamajame kodekse normos, leidžiančios nepilnamečių iki 14 metų homoseksualius santykius, nėra. “Šita eilutė buvo teisininkų, kurie ruošė ataskaitą, laisva interpretacija. Kai man atneša 2-3 kilogramus medžiagos, negaliu visko perskaityti. Turiu pasitikėti savo specialistais. Bet kaip visuomet – lieku kaltas dėl visko”, – pusiau juokais skundėsi Vyriausybės vadovas.
“Pasirašiau nutarimą dviejų eilučių, kad ataskaitą pristatome tiems, kam priklauso. O tie, kam priklauso, paėmė vieną eilutę iš bendro konteksto ir įdėjo į sienlaikraštį su mano portretu”, – piktinosi A. Brazauskas.
Teisinį išsilavinimą turintis A. Paulauskas taip pat patikino, kad “kažkas nesuprato ir klaidingai interpretavo”.
“Baudžiamajame kodekse nebuvo padaryta jokių pataisų nuo pat jo priėmimo, tik buvo sugriežtinta atsakomybė. Yra nustatyta atsakomybė už prievartinį išžaginimą ir smurtinius veiksmus siekiant lytinės aistros patenkinimo iškreiptu būdu. Nustatyta atitinkama atsakomybė, jei tai atliekama su mažamečiu, nepilnamečiu, pilnamečiu”, – aiškino parlamento vadovas.
Anot jo, nepaisant kilusio susirūpinimo, Baudžiamojo kodekso nereikia taisyti: “Peržvelgus Baudžiamąjį kodeksą viskas atrodo aiškiai reglamentuota”. Tačiau A. Paulauskas teigė įpareigojęs Seimo kanceliarijos Teisės departamento specialistus detaliau pasidomėti iškelta problema.
“Šiaip ar taip, jei bet kokioje Europos valstybėje du penkiolikmečiai užsiima seksu, nė vieno jų netraukia atsakomybėn”, – pabrėžė A. Paulauskas.
Kaip primena ELTA, ketvirtadienį LNK “Žinios” pranešė, esą Lietuva įteisino vaikų homoseksualius lytinius santykius nuo 14 metų.
Europos Sąjungai (ES) šiuo metu pirmininkaujanti Olandija surengė parodą, kurioje pristatomos visos 25 bloko valstybės. Lietuvai skirtame stende greta A. Brazausko portreto rašoma, esą šalyje leista 14 metų sulaukusiems berniukams patiems apsispręsti, ar jie nori turėti homoseksualių santykių. ES šalyse šis amžius svyruoja nuo 16 iki 18 metų.
Pasak LNK “Žinių”, Vyriausybės siūlymu Seimas pavasarį pataisė Baudžiamąjį kodeksą, kuriame numatyta minėta nuostata.
Parodos stende teigiama, jog šis sprendimas priimtas spaudžiant Tarptautinei gėjų ir lesbiečių organizacijai.
Televizijos kalbinti vaikų psichologai pareiškė, kad toks įstatymas įteisina pedofiliją.
Kaip teigiama penktadienį išplatintame Teisės projektų ir tyrimų centro pranešime, pagal Baudžiamojo kodekso 150 straipsnį draudžiamas ir baudžiamas seksualinis prievartavimas: “Tas, kas tenkino lytinę aistrą su žmogumi prieš šio valią analiniu, oraliniu ar kitokio fizinio sąlyčio būdu panaudodamas fizinį smurtą ar grasindamas tuoj pat jį panaudoti, ar kitaip atimdamas galimybę priešintis, ar pasinaudodamas bejėgiška nukentėjusio asmens būkle, yra baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu iki septynerių metų”.
Už šią veiką asmuo atsako tik tuo atveju, kai yra nukentėjusio asmens skundas, jo teisėto atstovo pareiškimas arba prokuroro reikalavimas.
Pasak teisininkų, iš šio straipsnio matyti, kad vaikams savarankiškas sprendimas duoti skundą ar jo neduoti nėra reikšmingas, nes jei vaikas nusprendžia nesiskųsti, skundą gali pateikti tėvai, jo globėjai (rūpintojai) ar prokuroras.
Pastaraisiais metais šis straipsnis buvo keistas tik kartą: anksčiau už seksualinę prievartą buvo numatytas laisvės atėmimas iki 6 metų, o šių metų liepą galima maksimali bausmė pailginta iki 7 metų.
Centro teisininkus konsultavusio advokato Kęstučio Čilinsko teigimu, su Lietuvos teise nesusipažinusius asmenis neteisingai interpretuoti Baudžiamąjį kodeksą galėjo paskatinti tai, kad pastaraisiais metais įvyko dar vienas pasikeitimas.
Iki 2003 metų balandžio 30 dienos galiojęs sovietinis Baudžiamasis kodeksas numatė baudžiamąją atsakomybę už vyro lytinį santykiavimą su vyru. Buvo nustatyta, kad toks santykiavimas naudojant fizinį smurtą ar grasinimus arba pasinaudojant nukentėjusiojo priklausoma padėtimi ar bejėgiškumu, taip pat padarytas nepilnamečio atžvilgiu, baudžiamas laisvės atėmimu nuo 3 iki 8 metų. 2003 metų gegužės 1 dieną įsigaliojęs naujasis Baudžiamasis kodeksas už vyro lytinį santykiavimą su vyru baudžiamosios atsakomybės nenumato.
“Tačiau tokios atsakomybės nenumato ir kitų demokratinių valstybių įstatymai. Pagal Lietuvos Baudžiamąjį kodeksą nepilnamečiai iki 14 metų nėra traukiami atsakomybėn už jokius nusikaltimus, taip pat ir už pasikėsinimus į seksualinio gyvenimo laisvę. Tačiau ir kitose šalyse ši amžiaus riba nėra žemesnė”, – pažymima centro pranešime.