Scientologai Lietuvoje drąsiai skverbiasi į visuomenę
Viena destruktyviausių pasaulio sektų Scientologijos bažnyčia plečia veiklą Lietuvoje ir skverbiasi į visus visuomenės sluoksnius. Scientologai dalyvavo ir sostinėje vykusioje Baltijos šalių ir Vilniaus knygų mugėje. Knygų mugėje Scientologai pristatė jau trečią lietuviškai išleistą knygą.
Jie atstovavo Danijos sostinėje Kopenhagoje įsikūrusiai scientologų literatūrą leidžiančiai leidyklai “New era publications”.
Pasitikdavo mugės lankytojus
Atvykusius į knygų mugę prie parodų rūmų “Litexpo” įėjimo pasitikdavo du geltonais marškinėliais su užrašu “Vilniaus dianetikos centras” vilkintys jaunuoliai, primygtinai brukę lapelius, kuriuose siūloma įsitraukti į centro veiklą. Nors mugės administratoriai ne kartą bandė scientologų paprašyti, kad jie netrukdytų lankytojams, šie įspėjimų neklausė.
Gali būti, jog jie jautėsi drąsiai todėl, kad knygų mugėje stovėjo nemažas stendas su leidyklos “New era publications”, nuo 1969 m. leidžiančios scientologų literatūrą, knygomis.
“Respublikai” pasiteiravus mugės organizatorių, ar jiems nekilo abejonių dėl destruktyvia laikomos sektos atstovų dalyvavimo prestižiniame renginyje, šie teigė dėl to nesuabejoję. Pasak jų, dalyvauti mugėje gali bet kas, sumokėjęs kelių šimtų litų mokestį.
Priedanga – visuomeninė veikla
Lietuvoje Scientologijos bažnyčia kol kas veikia kaip visuomeninė organizacija. Religijotyrininkų teigimu, tai – pirmasis skverbimosi į visuomenę etapas, kurio metu siekiama pripratinti prie minties, kad sekta yra naudingus darbus visuomenei daranti organizacija. Kaip visuomeninė organizacija Scientologijos bažnyčia užsiima parkų tvarkymu, teigia kovojanti su narkomanija.
Tačiau scientologų kovos su narkomanija metodus Lietuvoje psichoterapeutai yra pripažinę žalingais. Nuo 4 iki 6 tūkst. JAV dolerių kainuojanti vadinamoji detoksikacijos programa, skirta narkomanams gydyti ir plintanti Lietuvoje, tėra metodas privilioti jaunimą.
Religijotyrininkai sutaria, jog 1995 m. įregistruotas Vilniaus dianetikos centras yra 1954 m. Jungtinėse Valstijose įkurtos Scientologijos bažnyčios padalinys. Tyrinėtojai šią bažnyčią vadina viena destruktyviausių sektų pasaulyje, o 1950 m. bažnyčios įkūrėjo Rono Li Habardo (1911-1986) išleista knyga “Dianetika”, kuri neseniai pasirodė ir lietuvių kalba, pateko į XX a. juodąjį sąrašą.
Įvairiose Europos valstybėse į scientologiją žiūrima labai atsargiai. Kai kuriose šalyse ji uždrausta.
Scientologų kunigai
Beje, paslaptingieji scientologų vitaminai, kuriais žadama padėti atsikratyti polinkio į narkotikus, jau yra patraukę Lietuvos teisėsaugininkų dėmesį. 2000-aisiais, po pusę metų trukusio bendros Valstybės saugumo departamento ir tuometinės Mokesčių policijos pareigūnų operacijos nustatyta, jog scientologės Tatjanos Abramenkovos IĮ “Detoksikacija” buvo vedama dviguba apskaita, slepiami mokesčiai, platinami nelegalūs vitaminai.
Pasak Vilniaus dianetikos centro vadovės J.Braškutės, po kiek laiko Lietuvoje gali atsirasti ir scientologų kunigų luomas. “Yra žmonių, kurie eina specialius mokslus Vokietijoje, Anglijoje, Rusijoje. Kada nors mūsų šalyje gal bus kaip Skandinavijoje, kur scientologų kunigams oficialiai leidžiama tuokti poras”, – tikino moteris.