Budizmo mokytojas vaikystėje susapnavo visą savo gyvenimą
Pernai per 60-ąjį savo gimtadienį lama Ole ir jo mokiniai šokinėjo su parašiutais. LŽ budizmo mokytojas sakė: “Ekstremaliomis situacijomis galima daug sužinoti apie savo protą”. Vilniuje viešėjo vienas žymiausių budizmo mokytojų – europietis lama Ole Nydahlas. Kasmet du kartus pasaulį apkeliaujantis lama Ole Lietuvoje lankėsi jau šeštą kartą. “Sveikatai ir grožiui” budizmo mokytojas teigė, kad vaikystėje sapne matė savo gyvenimo kelią. Lama Ole ne tik medituoja ir skaito paskaitas – kartu su mokiniais dideliu greičiu jis važinėjasi motociklu, leidžiasi parašiutu. Prieš atvykdamas į Lietuvą lama Ole keliavo per Rusiją, šioje šalyje kūrė budizmo centrus. Į Vilnių atvyko iš Rygos, kitą dieną išvažiavo į Varšuvą. “Niekur ilgai neužsibūnu. Elgiuosi taip, lyg policija iš paskos vytųsi”, per susitikimą Kultūros rūmuose akį mirktelėjo lama. Kasmet pasaulį jis apkeliauja po du kartus – beveik kasdien apsilanko vis kitame mieste. Savo gimtojoje šalyje Danijoje būna tik dvi savaites per metus.
Paklaustas, kokia žodžio “lama” prasmė, vyriškis nusijuokė: “Nesu iš Pietų Amerikos ir nesispjaudau. Esu kitoks lama (ne gyvūnas – aut. pastaba). Tibete lama – proto specialistas: filosofas, psichologas, mokytojas. Budizmas skiriasi nuo kitų religijų, jo tikslas – atskleisti žmogaus galimybes, o ne tiesiog daryti tai, ką liepia Dievas”. Kaip žurnalistei sakė jo sekėjai, budizmas – patirties religija.
Narkotikai
Paklaustas, ką veikė iki tol, kol tapo budizmo mokytoju, lama Ole teigė, kad jį visada domino filosofija, psichologija tai, kas susiję su protu. “Jau vaikystėje norėjau tapti Danijos sąmoningumo čempionu”, – prisiminė danas.
Baigęs mokyklą, Kopenhagos universitete jis studijavo anglų ir vokiečių kalbas. “Rašiau darbą “Laimę suteikianti vizija”. Aiškinausi, kaip veikia haliuciogeninės medžiagos. Buvau žmogus avangardas. Vartojau narkotikus tada, kai jie dar nebuvo uždrausti”, – neslėpė budizmo mokytojas. Šypsodamasis lama teigė, kad narkotikų vartojimas buvo sudėtinė studijų universitete dalis.
“Jei rimtai, narkotikai pražudė daug mano kartos žmonių. Jų vartojimas buvo didelė klaida. Anuomet to nežinojome. Šiandien aš esu prieš narkotikus, nors manau, kad alkoholis pražudo dar daugiau žmonių, jis vis dar yra “žudikų karalius”, – sakė lama Ole.
Sapnai
1968 metais Ole su žmona medaus mėnesį leido Nepale. Kinija jau buvo okupavusi Tibetą. Apie 8 tūkstančius tibetiečių rado prieglobstį Indijoje ir Nepale, gyveno ten pabėgėlių stovyklose. “Sutikęs juos jaučiausi lyg kažką pažinęs iš nauja”, – sakė lama Ole. Bendraudamas su tibetiečiais jis prisiminė, kaip vaikystėje sapnavo vyrus raudonais drabužiais, kuriuos vedė per kalnų slėnius į saugią ir ramią vietą. Įdomu tai, kad Danijoje, kurioje lama Ole gimė ir augo, aukštų kalnų nėra.
“Kelionė į Nepalą buvo mano vaikystės sapnų tęsinys”, įsitikinęs danas. Nepale jis sutiko vienos pagrindinių Tibeto budizmo mokyklų – Karmos Kagyu (“Deimantinis kelias”) linijos dvasinį vadovą Jo šventenybę Gyalwą Karmapą ir tapo jo mokiniu. Trejus metus su žmona jis mokėsi Himalajuose – studijavo budistinę filosofiją, kaupė reikiamą meditacijos patirtį.
Erdvė
1972 metais Karmapa pasiuntė lamą Ole į jo gimtąjį miestą Kopenhagą, kad jame įkurtų pirmąjį Karmos Kagyu centrą Europoje. Nuo to laiko įvairiose šalyse įsteigti ir veikia daugiau kaip 270 meditacijos centrų. Lama Ole nuolat keliauja po pasaulį. Jis moko gyvo autentiško budizmo. Skaito paskaitas, atsakinėja į žmonių klausimus, medituoja.
Kas žmonėms labiausiai rūpi, kokius klausimus jie užduoda? “Jie nori sužinoti, kas yra protas. Aš aiškinu, kad proto įspūdžiai nuolat keičiasi. Nekinta sąmoningumas. Tai yra, keičiasi paveikslėliai, o veidrodis tas pats. Bangos dingsta, tačiau vandenynas – ne. Tad žmonės dažniausiai nori sužinoti apie tą nekintantį protą. Sakau jiems: protas – nelyginant erdvė. Kūnai sensta, pasiligoja ir miršta. Mintys dingsta. Erdvė lieka”, – aiškino lama Ole.
Parašiutai
“Mano darbas – stebėti žmonių galimybes, juos skatinti. Stengiuosi tai daryti kaip galima geriau”, – taip savo pareigas ir pašaukimą supranta lama Ole. Su savo mokiniais jis ne kartą leidosi parašiutu, dideliu greičiu važinėjosi motociklu. Mokiniai, suvokę, kad erdvė nesunaikinama, baimės nejautė.
Anot lamos Ole, pakliuvus į ekstremalias situacijas galima daug sužinoti apie savo protą. “Kai šoki su parašiutu iš lėktuvo, pajunti ypatingą laisvę ir laimę. Ar jausi baimę, priklauso nuo to, ar moki medituoti”, – įsitikinęs budizmo mokytojas.
Kasdiene mankšta lama Ole neužs Šima – neturi tam laiko. “Keliaudamas pats tampau savo lagaminus”, – juokėsi 61 metų budizmo mokytojas ir tikino, kad jaučiasi sveikas ir stiprus. Jis stengiasi sveikai maitintis – vengia gyvulinių riebalų, druskos ir cukraus.
Bevaikis
Daug po pasaulį keliaujantis budizmo mokytojas ir jo žmona vaikų neturi. “Taip gyvenant, tiek keliaujant neįmanoma turėti vaikų. Įsivaizduokite – pasodini mažylį su pieno buteliuku rankose ant užpakalinės automobilio sėdynės ir sakai jam: “Kitą kartą sustosime už tūkstančio kilometrų, kur nors Frankfurte”. Lama Ole ne visada keliauja kartu su žmona.
Štai tuo metu, kai jis lankėsi Lietuvoje, sutuoktinė buvo išvykusi į Himalajus. Tačiau budizmo mokytojas nesijaučia vienišas. “Turiu tūkstančius vaikų – savo mokinių. Tai didelė šeima”, – teigė lama Ole. Dauguma jo mokinių – jauni žmonės. Pasak lamos, jaunimas labai imlus. Šiuo metu Rusijoje ir Vokietijoje įsteigta apie 80 budizmo mokyklos Karma Kagyu centrų, Danijoje – 6, Šiaurės ir Pietų Amerikoje – po 25, Australijoje – 6.
Lama Ole: “ėmonėms stengiuosi perduoti džiaugsmą, aktyvią užuojautą, padėti atsikratyti baimės jausmo”.
Blogis
Katalikai turi laikytis dešimties Dievo įsakymų. O budistai? “Buda duoda 10 patarimų, kokių pasekmių sulauksi, taip ar kitaip elgdamasis, – aiškino lama Ole. – Buda nemoralizuoja, supranta, kad darome klaidas ne todėl, jog esame blogi, o iš kvailumo”. Vienas Budos patarimų – elgtis taip, kad šalia esantys žmonės būtų laimingi.
Pasak lamos Ole, pasaulyje veikia priežasties-pasekmės dėsnis. Viskas sugrįžta.
Blogis, blogi darbai atsisuka prieš juos darantį žmogų. “Jei gimstame nesveikame kūne, tai mūsų ankstesnių veiksmų rezultatas, – mano budizmo mokytojas, tikintis, kad žmogus gyvena daug gyvenimų. – Tai, ką šiandien galvojame, kalbame ar darome, atsispindės mūsų ateityje. Esame laisvi žmonės, patys galime kurti savo gyvenimą. O tai yra nuostabu”.
Kvailystė
Kartais žmonės puola į neviltį, kėsinasi į savo gyvybę. Paklaustas, ką galėtų patarti depresijos kankinamiems žmonėms, lama Ole iš pradžių nusijuokė: “Ant kiekvieno kampo reikėtų pastatyti po mašiną, kurios kutentų žmones. Tada jie pradėtų juoktis”.
Vėliau pridūrė: “Jei kažkas šiandien galvoja apie savižudybę, tegul atideda ją, sakykime, kitiems metams. Ir tegu pažiūri, kas įvyks per tą laiką. Kaip lama pasakysiu: savižudybė nieko neišsprendžia. Visos problemas, kurių neišsprendei dabar, lauks kitame gyvenime. Jos bus dar rimtesnės. Kaip negali sustabdyti savo minčių, taip negali sustabdyti savo tolesnių gimimų. Nesižudykite – tai labai kvaila”.
Lama Ole teigė, kad vienas jo tikslų – įtikinti žmones, kad labai svarbu daryti gera kitiems.
“ėmonėms stengiuosi perduoti džiaugsmą, aktyvią užuojautą, padėti atsikratyti baimės. Jei pavyksta tai padaryti – būnu laimingas”, – tikino budizmo mokytojas. Kitas jo siekis – išsaugoti filosofinius ir psichologinius Tibeto budizmo metodus, naudoti juos Vakaruose.
Autorius: Rasa PAKALKIENĖ