Budizmas – Interviu – Lama Ole Nydahlas – “Rock’n’Roll Buda”
Mattew Arlidge’o interviu su Lama Ole Nydahlu apie religijas ir motociklus. 1994 m.
Pasižiūrėkite į nuotrauką.. Kas jis? Topinis Holivudo raumenų kalnas? Koks nors savanaudiškas smogikas iš ypatingos paskirties dalinių? Jeigu taip galvojate, jūs labai klystate.
Jis danas Ole Nydahlas – lama, Karma Kagyu tradicijos budizmo meistras. Nustebote? “Ar gali būti keisčiau?”, – pagalvojau . “O kur jo šafroninė sutana? Ir kodėl jis neskrajoja pora sprindžių virš žemės padrikai tibetietiškai dainuodamas?” Žinoma, jeigu apie budizmą žinočiau daugiau nei mačiau “Mažojo Budos” ištraukose, panašūs klausimai nekiltų. Manau, kad tik prieš keletą dienų atskyriau šią greitai plintančią “religiją” nuo mistiško kokteilio iš priverstinio galvų skutimo ir šeštojo dešimtmečio koncepcijų apie ramybę ir karmą. Išskyriau iš erdvės nuobodybių, kurie visi laiką bando išvengti tokių dalykų kaip, pavyzdžiui, baras.
Taigi prieš sutikdamas apie tai rašyti buvau baisus skeptikas. Noriu pasakyti, ką pagalvotumėte, jeigu jūsų paprašytų paimti interviu iš “klibančio” lamos?
Mano skepticizmas buvo liguistas. Pokalbis su šiuo “svarbiu dvasiniu lyderiu” buvo informatyvus ir labai malonus. Ole Nydahlas tvirtai stovi ant žemės, yra žavus, linksmas (budistai laikomi “laimingais žmonėmis”). Jis sugebėjo išlaikyti mano, persisunkusio abejonėmis, susidomėjimą, kalbėdamas apie religijas. Būdamas atokiau nuo asketiško pasaulio pranašų ar dorybės pavyzdžių, jis visada gyvena “spausdamas ekseleratorių iki galo”. Jaunystėje tai reiškė skverbimąsi per marihuanos debesis link dvasingumo, o dabar – visai ką kita. 1968-aisiais jis su žmona Hannah sutiko budizmą. Ir nors tai visiškai pakeitė jo gyvenimą, Nydahlas neprarado polinkio dramatiškam intensyvumui ir tebeturi ne ką mažiau energijos nei pašėlusioje jaunystėje. Dabar viena jo aistrų – BMW RS1100 (motociklas – vert. past.), kurį lama vairuoja nemotyvuotai greitai, ir kuris yra galingesnis už patį Betmobilį.
Nenuostabu, kad Ole Nydahlo gyvenimo raktinis žodis yra “mobilumas”. Per pastaruosius 22 metus jis įkūrė daugiau kaip 160 (dabar 230 – vert.past.) Karma Kagyu budistinių centrų. Jis pasiekė ir Peru, Rusiją, Japoniją. Kitą savaitę jis vyksta į Angliją skaityti paskaitos apie budizmą. Tikiuosi, kad ten atsiras pakankamai besidominčiųjų ir… 161 budistinis centras.
Aš sutikau Ole Nydahlą Ispanijoje ir uždaviau jam kelis įkyrius erzinančius klausimus apie mergas, svaigalus ir, kaip jau atspėjote, apie budizmą.
Gal pradėkime nuo klausimo, ar vaikystėje buvote religingas?
“Ne, aš visada galvojau, kad sėkmingiausias būdas prarasti gyvenimo linksmybes – tapti religingu. Galvojau, kad tai yra receptas impotencijai ir tame nėra nieko įdomaus. Danai nėra labai religingi – “šventas” mums reiškia “nuobodus”.
Kaip tada atradote budizmą?
“Na, tai aprašiau savo knygoje “Deimantinio Kelio atradimas”.. Tai buvo šešiasdešimtieji. Mes galvojome, kad chemiškai galime keisti savo protą.. hmm.. kilniam tikslui, ir išvykome į Nepalą parsivežti hašo. Bet mūsų draugai pradėjo mirti vienas po kito, tada supratome, kai tai nėra gera mintis. Taigi, mūsų kelias į budizmą buvo būtent toks.”
Ar jums budizmas atrodė įtikinamas?
“Mane iš karto įtikino žmonių vibracijos. Įtikino tai, kad didieji lamos buvo iš tikrųjų nuostabūs. Nebuvo jokios abejonės, visi tai buvo aiškiai matyti, netgi žvėrys ateidavo pas juos palaiminimo. Taip pat mums patiko pati doktrina, kurioje nėra nieko asmeniško ir ji skirta kiekvienam. Likome Himalajuose trejiems ar ketveriems metams ir mokėmės, mokėmės…”
Kaip pasikeitė gyvenimas?
“O.., gyvenimas pasikeitė visiškai. Iki tol aš buvau gryna problema, tekdavo daug muštis…”
Cha, pašėlusi jaunystė?
“Man vis dar patinka parašiutai, banglentės ir panašiai, tačiau dabar tai turi šiek tiek kitokį skonį. Dabar tai turi padėti žmonėms, o ne kenkti jiems. Galvoju, kad budizmas davė man daug užuojautos, o gal tiesiog padėjo man atrasti tą užuojautą, kurią jau turėjau.”
Žiūrėdamas atgalios ar matote save kaip visai kitą žmogų?
“Anksčiau jautėmės visiškai kitaip.. bet mūsų draugai negalvojo, kad stipriai pasikeitėme. Savo pasikeitimus dažniausiai pervertiname. Mūsų draugai Danijoje, nors mes grįžome jau budistais, vis dar galėjo mumis pasitikėti. Nebuvo jausmo tarsi būtume grįžę visiškai skirtingi, tikrai taip negalvoju.”
Ar kada nors abejojote savo tikėjimu?
“Ne, niekada neabejojau.. Abejojau, ar žmonės tinkamai naudoja ir supranta budizmą, nors iš tiesų būti budistu yra labai lengva – užtenka galvoti, kad protas yra aiški šviesa ir tuo pasitikėti. Aš tai patyriau, tad man nereikia tuo tikėti – aš tai žinau. Reikia pasitikėjimo, kad to tikslo verta siekti, kad yra kelias, vedantis į tikslą ir tu gali pasitikėti savo draugais pakeliui. Tik tiek! Budizme nėra jokių nėščių nekaltų mergelių ir panašių juokingų dalykų!”
Kaip galima klaidingai naudoti ir suprasti budizmą?
“Apie budizmą galite prisikurti klaidingų idėjų. Galite “suplakti” jį su krikščionybe ar dar kuo nors. Pradėti tikėti, kad Buda buvo dievas, liepiantis kažką daryti ar nedaryti, kai tuo tarpu jis yra draugas, kuris bando išmokyti vystytis jus pačius.”
Ar galvojate, kad krikščionybė yra prastesnė?
“Ne, galvoju, kad krikščionybė yra puiki, tiesiog budizmas yra visiškai skirtingas. Krikščionys yra linkę turėti tėvą ar ką nors, kas pasakytų jiems kaip elgtis, o budizmas labiau naudingas žmonėms, kurie nori būti savarankiški. Abi šios religijos yra naudingos skirtingiems žmonėms, ir tai yra gerai. Tačiau man nerimą kelia islamas. Galvoju, kad jo įtaka yra pavojinga, ko negalėčiau pasakyti apie krikščionybę.”
Ar budizmas turi kokias nors taisykles?
“Ne, tai tik patarimas. Buda yra kolega, ne kūrėjas, teisėjas ar budelis, bet draugas. Jis stengiasi padėti mums patirti tai, ką patyrė pats. Moko, ko reikia išvengti, kad nuramintume protą, kaip vystyti užuojautą ir išmintį, ir patirti protą kaip aiškią šviesą .”
Tai ko gi Buda siūlo išvengti?
“Jis pasakytų, kad reikia išvengti kitų būtybių žudymo, vagysčių, melavimo, siekiant kenkti, ir panašių dalykų. Tai yra sveikas protas (common sense)… daug dalykų ir budizme ir krikščionybėje yra grindžiami sveiku protu … Moterų žeminimas ir šventi karai, kaip islame, nėra sveiko proto požymis.”
Ar prarandi ką nors tapdamas budistu?
“Gali prarasti keletą neurozių, ar truputį sumaišties. Tikrai neprarandi įprastos popietinės pintos alaus, neprarandi svaigaus mylėjimosi – jei tau tai patinka.”
Daugybę mokinių galėtų jaudinti klausimas ar teks atsisakyti alkoholio ir narkotikų?
“Kadangi turiu nemažai patirties, sąžiningai patarčiau būti prieš šiuos dalykus, Nėra narkotikų, kurie padarytų žmogų laimingą; tokia laimė trunka šešias valandas, tada tu vėl “grįžti” į įprastą būseną.”
Jeigu Buda ne dievas, tada jis – žmogus?
“Aukščiau visko, Buda yra mūsų kolega. Jis yra tas, kuris mato, kaip viskas vyksta. Todėl jis yra aukščiau dievų ar dar ko nors. Mes suprantame dievus, kaip sąlygotas personas ir jie gali “nukristi” iš savo puikiosios būsenos, nes jie vis dar turi iliuziją apie ego. Tuo tarpu Buda “ištirpdė” ego iliuziją ir todėl negali niekur “kristi”.”
Reiškia, visagalių būtybių nėra?
“Protas yra visagalis. Jeigu nėra žiedo, kablys ne daug ką gali padaryti. Pasak Budos, absoliučios užuojautos pasireiškimai yra tarsi kabliai, bet jeigu nesame atviri, jei nesame žiedais, kabliai ne daug ką gali.”
Ką galime įgyti tapę budistais?
“Gyvenimas tampa prasmingu. Jaučiate, kad ne tik senstate, bet ir tampate išmintingesni. Jaučiate, kad suprantate, kaip viskas vyksta iš tikrųjų, pradedate suprasti kitų veiksmus. Visi stengiasi išvengti kentėjimo ir būti laimingi. Jūs jaučiate, kad vis labiau ir labiau tampate veidrodžiu, o ne tik sumišusiais paveikslėliais jame. Jūs tampate sąmoningu, ir tai yra nuostabus jausmas. Tampate dideliu šunimi ir jums nebereikia loti. Maži šunyčiai turi nuolat loti, bet visi žino, kad didelis šuo yra didelis.”
Pakeisiu šiek tik temą ir paklausiu apie tarpusavio santykius, apie seksualinę orientaciją?
“Na, pasakysiu, kad heteroseksualūs santykiai yra laimingiausi. Iš patirties žinau, kad kuo labiau esi mažumoje ir kuo situacija ekstremalesnė, tuo stipresnis yra pavydas ir pyktis. Heteroseksualiu būti yra lengviau, nes jūsų lytinis gyvenimas yra kaip geras skrandis, kurio nejaučiate – jis neskauda ir dirba pats savaime. Tačiau galite praktikuoti budizmą ir jeigu esate homoseksualus. Turbūt kelios joginės praktikos pavyks sunkiau, bet visa kita – kuo puikiausiai.”
Ar galima turėti daugiau negu vieną partnerį?
“Tai visiškai priklauso nuo kultūros. Pavyzdžiui, eskimai yra tokie svetingi, kad nakčiai pasiūlo jums savo žmoną, o tokiose kultūrose kaip arabų šalys moterys dažnai patenka į autoavarijas, nes jų dėvimos “palapinės” trukdo pastebėti automobilius. Noriu pasakyti, kad Buda buvo pakankamai gudrus ir nelindo į žmonių miegamuosius. Buda pataria išvengti problemų. Elkis taip, kaip iš tavęs tikimasi, o jeigu esi pernelyg keistas, nedaryk savo seksualumo problemų priežastimi.”
Ir pabaigai ką pasakytumėte tiems, kurie galbūt panorės tapti budistais?
“Tiesiog pasakyčiau du teiginius: pirma, kad viskas yra sapnas, o antra, kad jūsų proto prigimtis yra atvira erdvė. Jeigu jums tai artima, budizmas jums patiks, o jeigu ne – galbūt būsite laimingesnis su kokiu nors kitu, daugiau materialistiniu tikėjimu ar dievu, kuris jums sakytų ką daryti.”