BAMIJANO BUDA (Afganistanas)
Bamijano Buda – už 250 km nuo šalies sostinės Kabulo, Bamijano miestą juosiančių kalnų šlaite yra unikalus akmeninis V a. po Kr. budistinės šventovės kompleksas, kurį sudaro beveik 2000 dekoruotų patalpų, laiptų ir perėjimų, besitęsiančių 1,8 km išilgai šlaito bei šešios iškaltos uoloje Budos statulos, iš kurių dvi kolosalaus dydžio: 37 ir 53 metrų aukščio. Tai didžiausias pasaulyje stovinčio Šakjamunio atvaizdas. VII a. po Kr. kinietis piligrimas savo užrašuose mini dar kelis paminklus, bet jie iki mūsų dienų neišliko. Iki VII a. po Kr. Bamijano miestas ir jo šventyklų kompleksas buvo vienas didžiausių budistinių religinių centrų.
Foto: www.purabudaya.com/resources/bamiyan/bamiyan.htm
Afganistanas-pietvakarių Azijos valstybė, apgyvendinta daugybės etninių grupių (puštunai-53%, tadžikai-18%, uzbekai-9% gyventojų), kuriose dominuoja patriarchalinės, feodalinės tradicijos ir kur tik XVIII a. atsirado centralizuota valdžia. Tačiau Kabulo valdovai nekontroliavo visos valstybės, šimtų klanų ir genčių priešprieša niekada nenurimo ekonomiškai atsilikusiame Afganistane. Koalicinių vyriausybių nesugebėjimas valdyti šalį, pagimdė monstrą-nacionalistinį “Talibano” judėjimą, kuris kontroliavo 90% valstybės teritorijos.
Bamijanas-tai miesto (nutolusio 250 km nuo sostinės Kabulo), provincijos ir kalnų slėnio centrinėje Afganistano dalyje pavadinimas. Miestas įkurtas I a. po Kr. ir iki VII a. jis buvo garsus budistinis-religinis centras. IV-VII a. slėnį juosiančių kalnų šlaite buvo iškalta šventykla su beveik 2000 unikaliai dekoruotų patalpų, laiptų ir perėjimų. Bet ne ji išgarsino Bamijaną pasaulyje, tai padarė dvi didžiulės (53 ir 37 metrų aukščio) V a. uolose iškaltos Budos statulos, tapusios Afganistano simboliu (jų atvaizdai puikavosi beveik visuose šios šalies turistiniuose bukletuose.