Naudingi patarimai: dažymas
a) Dažų ilgaamžiškumas
Naudokite kokybišką medieną ir atkreipkite dėmesį į jos ilgaamžiškumą sąlygojančius veiksnius: statant, atsižvelkite į pakraigių plotį ir reikiamą cokolio aukštį. Tvarkinga vandens nutekėjimo sistema ir geras apšiltinimo sluoksnio vėdinimas nulemia medinių konstrukcijų sausumą.
Mineralinio paviršiaus pastate tarp fasado paviršiaus ir cokolio turi būti paliktas tarpas, užtikrinantis konstrukcijos sausumą.
Skardinio stogo vandens nutekėjimo sistema turi būti gera ir ant dažų sluoksnio neturi likti stovinčio vandens. Taip pat svarbu, kad skardo lakštai būtų gerai pritvirtinti ir nejudėtų esant stipriam vėjui.
Dažai apsaugos paviršių žymiai ilgiau, jeigu statybos metų nėra padaryta klaidų. Todėl karts nuo karto skirkite dėmesį darbų priežiūrai.
b) Dažymo sąlygos išorės darbams
Geriausios sąlygos išorės dažymo darbams būna debesuotą, sausą dieną, esant nestipriam vėjeliui. Nuo saulės spindulių įkaitusio paviršiaus dažyti nerekomenduojama. Nedažykite vakare, nes ant paviršiaus iškritusi rasa kenkia dažų plėvelei. Svarbu, kad dažams džiūstant oro temperatūra būtų aukščiau +5 ºC, o santykinė oro drėgmė nesiektų 80%.
c) Kokybiškos darbo priemonės
Visada verta naudoti kokybiškas darbo priemones. Jos yra patvaresnės, taupo darbo laiką, su jomis yra patogu dirbti. Kokybiškas volelis mažiau susidėvi, geriau paima dažus, nepalieka ant dažomo paviršiaus plaukų ar pūkų ir paviršius nudažomas lygiai.
d) Darbo priemonės dažant akmeninį paviršių
Dažant akmeninį paviršių galima naudoti išorės darbams skirtus teptukus ir volelius (18, 25 ar kt. pločio) arba aukšto slėgio dažų purkštuvą(tik naudojant latekso ir akrilinius dažus). Dažant silikatiniais dažais tinka specialus išorės darbams skirtas teptukas, patvarus didelės apimties avies vilnos volelis arba aukšto slėgio purkštuvas.
e) Darbo priemonės stogui
Skardinį stogą rekomenduojama dažyti teptuku, nes dažant teptuku dažai pasiskirsto tolygiau, o ir sukibimas būna geresnis. Tai savo ruožtu padidina skardinio stogo atsparumą aplinkos poveikiui.
f) Reikėtų rasti patogiausia būdą darbams atlikti
Žymiai paprasčiau yra dažyti, kai nereikia visą laiką rankose laikyti dažų skardinės. Jeigu dažote, stovėdami ant kopėčių, pasigaminkite “S” raidės formos kablį, ant kurio galėsite pasikabinti indą su dažais.
g) Kuopščiai dažykite stogo lentų karkasą
Stogo lentų karkasą dažykite nuo viršaus po 2-3 lentas. Visus kraštus , kampus ir galus reikia kruopščiai padengti dažų sluoksniu – net ir tas vietas, kurias sunku pasiekti. Ypač atidžiai dažykite lentų galus, nes skersai pjauta mediena ypač lengvai sugeria drėgmę ir dėl to yra greičiausiai paveikiama drėgmės.
i) Savalaikis langų dažymas
Naują lango rėmą nudažykite kuo greičiau po jo įmontavimo, o dar geriau prieš montuodami.
k) Dažydami langus naudokite lipnią juostą
Lipnia juosta užklijuokite stiklo kraštą taip, kad tarp lango rėmo ir juostos liktų 2 mm tarpelis. Tokiu būdu dažais padengsite tarpelį tarp stiklo ir rėmo. Taip apsaugosite rėmą nuo langu tekančio lietaus vandens. Pabaigus dažymo darbus juostą nuimkite, bet nelaukite, kol dažai nudžiūs.
l) Kruopščiai dažykite stogą
Rekomenduojama skardinį stogą dažyti nuo kraigo žemyn. Tokiu būdu nesimatys dažymo nelygumų ir taip vadinamų perėjimo vietų. Ypač dėmesingai reikia dažyti siūles ir kitas tvirtinimo vietas, kad dažų sluoksnis tose vietose neliktų pernelyg plonas.
m) Venkite skirtingų atspalvių
Dažykite po vieną sieną, kad tęsinio vieta liktų namo kampe ar kitoje ne taip matomoje vietoje. Vienu kartu sumaišykite vienai sienai reikiamą dažų kiekį. Dažymo metu dažus reikia retkarčiais pamaišyti.
Skardinį stogą dažykite po profilį taip, kad nauja dažymo atkarpa prasidėtų ties siūle. Paruoškite vienai stogo atkarpai nudažyti reikiamą dažų kiekį. Dažymo metu dažus nepamirškite pamaišyti.
n) Platus atspalvių pasirinkimas
Savo namų dažymui atspalvį pasirinkite iš gausių gamintojų siūlomų išorės ir vidaus darbams skirtų dažų palečių. Visi išorės ir vidaus darbams skirtų dažų paletėse pateikiami atspalviai yra patikrinti ir atsparūs aplinkos sąlygoms šiaurinėse platumose. Atspalviai yra atsparūs UV spinduliavimui ir yra ilgaamžiai.
o) Naudokite apsaugines priemones
Šlifuodami užsidėkite apsauginę kaukę nuo dulkių, kuri efektyviai nuo dulkių saugos jūsų kvėpavimo takus. Nuolatos naudokite darbo arba gumines pirštines, ypač dengiant medinius paviršius impregnantais.
p) Darbo priemonių valymas
Valydami darbo įrankius tuoj po darbų pabaigos, galėsite juos naudoti kitą kartą. Pertraukėlės metu teptukus sudėkite į polietileno maišelį ar į stikainį su tinkamu skiedikliu, kad jie nespėtų sudžiūti.
r) Tausokite aplinką
Nepilkite dažų ar skiediklių į kanalizaciją, vandens telkinius ar dirvą. Netgi tada, kai gaminys yra skiedžiamas vandeniu. Dažuose esantys priedai apsunkina valymo procesus valymo įrenginiuose ir stotyse. Skystas dažų liekanas reikia nunešti į pavojingų atliekų surinkimo punktus arba leisti jiems sudžiūti ir tuomet nunešti į sąvartyną kartu su tuščiais indais nuo dažu.
s) Dažų tinkamumas pastatų dažymui
Pastato dažymas tai investicija, kurią darant reikia išmanyti dažų tarpusavio suderinamumą, kad išvengtumėte galimų klaidų ir užtikrintumėte dažyto paviršiaus ilgaamžiškumą. Jeigu dažytas paviršius lengvai sudrėksta nuo vandens – jis yra nudažytas neorganiniais dažais (pvz. , kalkiniais ar silikatiniais). Organiniai (akrilatiniai ir akriliniai dažai) suformuoja tankesnę plėvelę, ir dėl to tokie dažai nesudrėksta. Negalima vienos rūšies dažais padengto paviršiaus dažyti kitos rūšies dažais, pvz, seno kalkiniais dažais dažyto paviršiaus negalima dažyti akrilatiniais dažais, ir atvikščiai – akrilatiniais ar akriliniais dažais dengto paviršiaus negalima dažyti kalkiniais ar silikatiniais dažais. Dėl dažų rūšių suderinamumo kreipkitės patarimo į dažų gamintojus.
t) Dažų tinkamumas dažant stogą
Cinkuotos skardos negalima dažyti įprastais alkidiniais dažais, nes dėl paviršiaus šarmingumo, rūgštiniai alkidiniai dažai praranda savo kibumą ir nuo paviršiaus atšoka. Skardiniam paviršiui dažyti skirtais dažais negalima dažyti pramoniniu būdu dažyto ar kokia kita paviršiaus apdorojimo priemone padengto skardinio paviršiaus, nes dėl jų ypatingo glotnumo ar elastingumo įprasti statybos ir remonto dažai ant jų nesilaiko. Tokių paviršių priežiūrai reikia naudoti specialius pramoninius dažus ir technologijas.
u) Dažų tinkamumas dažant metalinius paviršius
Metalo gruntiniai dažai yra skirti dažyti paviršiams, nuo kurių yra pašalintos rūdys, tepalai ir seni dažai. Ant paviršiaus likę nešvarumai ir rūdys silpnina dažų plėvelę.
x) Medinį paviršių dažykite teptuku
Dažant teptuku dažai ar medienos impregnantas giliau įsigeria į medieną, geriau sukimba su paviršiumi ir geriau apsaugo paviršių nuo išorės poveikių.
Dažų pasirinkimas, paviršiaus paruošimas dažymui, kruopštumas ir t.t.- visa tai reikalauja daug laiko ir kantrybės. Dažymas yra nelengvas procesas, atvirkščiai nei daugelis galvoja.