Siūloma didinti motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpas
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija rytojaus Vyriausybės posėdžiui teikia įstatymų projektus, kuriais siūloma didinti motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpas ir kitas socialines garantijas tėvais nusprendusiems tapti asmenims, kurie dirba ir moka socialinio draudimo įmokas, t.y. yra apdrausti socialiniu draudimu. Taip tikimasi paskatinti dirbančius asmenis apsispręsti gimdyti ir auginti daugiau vaikų.
“Pastebime tendenciją, kad nuolat auga socialiniu draudimu apdraustų asmenų skaičius, tačiau, deja, gimusių vaikų skaičius dirbančiųjų šeimose pastaraisiais metais nuolat mažėja. Tai liudija, kad jauni žmonės nesiryžta nors ir laikinai nutraukti darbo karjerą ir auginti vaikus. Šeimos, gaunančios vidutines ir didesnes pajamas, nenori prarasti dalies savo pajamų, baimindamosi, kad jų gali nepakakti tinkamai išlaikyti šeimą ir auginti vaiką tol, kol motina, o vėliau – kažkuris vienas iš tėvų, galės vėl dirbti ir gauti viso dydžio uždarbį”, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė.
Šiuo metu motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpa, kuri mokama iki vaikui sukaks vieneri metai, sudaro 70 procentų kompensuojamojo darbo užmokesčio. Ministerija siūlo nuo š.m. gruodžio 1 d. – motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpas nuo 70 procentų padidinti iki 85 procentų kompensuojamo uždarbio. Ministrės teigimu, dėl šio padidinimo motinystės (tėvystės) mėnesio pašalpa gali vidutiniškai padidėti apie 160 Lt.
Kitame etape – nuo 2007 m. rugsėjo 1 d. – motinystės (tėvystės) pašalpas iki vaikui sukaks 6 mėnesiai ministerija siūlo mokėti 100 procentų kompensuojamo uždarbio dydžio. Už likusį laiką, iki vaikui sukaks vieneri metai, mokėti 85 procentus kompensuojamo uždarbio dydžio.
Pagal šiuo metu galiojančius įstatymus ligos, motinystės ar motinystės ir motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpos apskaičiuojamos ne nuo viso pašalpos gavėjo buvusio uždarbio, o nuo maksimaliai ribojamos sumos – ši suma ribojama 3,5 einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžiu, t.y jei žmogus uždirbo daugiau nei 3794 Lt, jo pašalpa skaičiuojama tik nuo tokios sumos. Todėl nuo š.m. rugsėjo 1 d. siūloma padidinti kompensuojamo uždarbio maksimalią ribą nuo 3,5 iki 5 einamųjų metų draudžiamųjų pajamų sumos dydžio, taigi nuo rudens pašalpos būtų skaičiuojamos jau ne nuo 3,5, o nuo 5 einamųjų metų draudžiamųjų pajamų sumos dydžio.
Taigi dėl šio padidinimo padidėtų ne tik motinystės (tėvystės) pašalpos, bet ir ligos bei motinystės socialinio draudimo pašalpos.
Šiems padidinimams iš “Sodros” biudžeto šiais ir ateinančiais metais numatoma skirti apie 68 mln. Lt.
Vyriausybei taip pat teikiami projektai kuriais siūloma padidinti tam tikras pensinio bei nedarbo draudimo garantijas tėvams, apsisprendusiems nedirbti ir patiems auginti vaikus iki 3 metų amžiaus. Šiuo metu vienas iš vaiko tėvų, kuris nedirba dėl to, kad augina vaiką iki trejų metų amžiaus, yra draudžiamas valstybės lėšomis tik bazinei pensijai. Ateityje, nuo 2008 metų sausio 1 d., vieną iš vaiko tėvų, auginantį vaiką iki 3 metų amžiaus, siūloma drausti visai socialinio draudimo pensijai ir nedarbo socialiniu draudimu, mokant socialinio draudimo įmokas nuo minimalios mėnesinės algos valstybės biudžeto lėšomis.
Tradiciškai mūsų šalyje vaikus iki trejų metų amžiaus namuose dažniausiai prižiūri moterys. Dėl šios priežasties jos praranda darbo užmokestį (sumažėja draudžiamosios pajamos), todėl jų senatvės ar netekto darbingumo pensijos dydis gali būti sąlyginai mažesnis. Todėl siūlomomis pataisomis visų pirma norima pagerinti šių moterų būsimas socialines garantijas, t.y. jų galimybes ateityje gauti didesnes pensijas.