Primaitinimas kietu maistu

cute baby boy pictures 2 Straipsniai.lt

Kieto maisto jaunesniam nei 4 mėnesių kūdikiui duoti negalima, nes jo virškinimo sistema dar nėra tam pasirengusi, kietame maiste nėra kūdikiui būtinų maistinių medžiagų, o esamos įsisavinamos sunkiai. Be to, per ankstyvas primaitinimas kietu maistu siejamas su alerginėmis reakcijomis maistui. Įprastas laikas, kada kūdikiui reikėtų pradėti duoti ir kieto maisto, yra šeši mėnesiai, tačiau vaikutis yra unikalus, ir šis laikas gali ateiti šiek tiek anksčiau ar šiek tiek vėliau. Tikslių rekomendacijų klausk savo gydytojo.

Pagrindiniai ženklai, kad vaikas pasirengęs „rimtam“ maistui yra tokie:

  • Kūdikio svoris nuo gimimo padvigubėjo, arba jis pasiekė 7 kg atžymą.

  • Augantis apetitas (netgi maitinamas nuo aštuonių iki dešimties kartų per dieną yra alkanas).

  • Domisi maistu, kurį valgo suaugę, ir siekia jo paragauti.

  • Šiek tiek paramstytas, sėdi tiesiai ir tvirtai laiko galvą.

  • Gali maistą nukreipti į burnos gilumą (kad galėtų nuryti).

 Nuo kokio maisto pradėti?

Straipsniai 1 reklama

Tiesa yra ta, kad rekomendacijos skirtingose šalyse yra skirtingos. Europoje (taip pat ir Lietuvoje) pastaraisiais metais rekomenduojama pradėti nuo daržovių tyrelių (dažniausiai tai būna morkų tyrė). JAV vis dar populiariausia pradėti nuo grūdų košių (paprastai ryžių košės, nes joje nėra glitimo (arba kitaip gliuteno)), o štai Afrikoje pirmas rimtas maistas dažnai būna mėsa. Kas link prieskonių, Lietuvoje kūdikius stengiamasi maitinti prėsku, jokiais prieskoniais negardintu maistu, tačiau Indijoje sodrūs ir net labai aštrūs prieskoniai yra vaiko kasdienybė vos ne nuo pirmųjų dienų.

Taigi, vienos tiesos šiuo atveju nėra, ir apsispręsti, nuo ko pradėsite, turite patys (arba padedami vaiką prižiūrinčio pediatro). Galiausiai, jūsų sprendimą gali paveikti ir vaikas: kartais pasitaiko, kad mažylis kategoriškai atsisako valgyti kūdikišką maistą, nuo krūties peršokdamas „tiesiai prie karbonadų“ (ta prasme, suaugusiųjų maisto, pagardinto prieskoniais). Čia rasi patarimus, kaip surengti „pirmuosius tikrus pietus“.

Pagrindiniai maitinimo kietu maistu principai

Tęsk maitinimą pienu ar mišiniais. Nežiūrint į tai, kad vaikas jau pradėjo valgyti kietą maistą, iki vienerių metų kūdikį ir toliau reikės žindyti ar maitinti pieno mišinukais. Tiesiog pieno ar pieno mišinių kiekis kaskart turi mažėti. Pirmą kartą mažylis suvalgys vos 1-2 arbatinius šaukštelius „kieto“ maisto. Taip pat nenustebk, jei pirmi pietūs tebus pusė šaukštelio. Gali būti ir taip, kad pajutęs burnoje jam neįprastą skonį, kūdikis viską išstums lauk. Jei mažasis valgytojas atsisako ragauti, vadinasi šiam kartui pietūs baigti. Kad ir kaip norėtųsi, kad pietūs pavyktų, jokiu būdu negrūsk per prievartą.

Vienu kartu – vienas naujas produktas. Kiekvieną naują maisto produktą įveskite ne anksčiau kaip kas tris dienas – taip galėsite sekti, ar produktas nesukelia alerginės reakcijos. Pačius pirmuosius produktus valgydinkite apie savaitę – taip vaikui bus lengviau apsiprasti su naujais skoniais ir nauju valgymo būdu, o jo virškinimo sistema prisitaikys prie naujo maisto.

Nuosekliai didink porcijas. Kas kartą mažyliui košelės duok vis daugiau ir daugiau. Kai vienu kartu jis suvalgys apie 100 ml košelės, kieto maisto duok jau nebe vieną, o du kartus per dieną (vienas iš jų turėtų būti prieš nakties miegą).

Maitink tik šaukšteliu. Kietą maistą mažylis turi valgyti šaukštu. Košelių ir tyrelių iš buteliukų maitinti negalima ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, yra didesnė tikimybė, kad kūdikis pasprings ar persivalgys.

Kiti patarimai

Maisto kūdikiams šildyti nebūtina, tačiau jei nusprendei tai daryti, jis turėtų būti drungnas, ne daugiau. Mikrobangų krosnele naudokis atsargiai ne tik dėl to, kad joje šildomas maistas gali sušilti netolygiai ir vietomis perkaisti, bet ir todėl, kad ja naudotis nepataria mitybos specialistai. Geriausia, jei pripratinsi kūdikį prie kambario temperatūros maisto – taip ir pati išvengsi papildomo darbo. Nepamiršk, kad karvės pieno ir medaus iki vienerių metų duoti negalima. Taip pat nesaldink ir nesūdyk kūdikio maisto: cukrus gali paskatinti dygstančių dantukų ėduonies vystymąsi, o inkstai dar negali susitvarkyti su druskos pertekliumi.

Views All Time
Views All Time
2628
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

52 − 50 =