Natūralus kūdikio maitinimas krūtimi

Cute baby and mother love Straipsniai.lt

Dauguma šiuolaikinių mamų puikiausiai žino, kad jų naujagimiams motinos pienas yra tobulas maistas. Bet, deja, į motinos pieną žiūrima tik kaip į kūdikių maistą ir gėrimą.

Taip, tai tiesa, bet yra ir kita tiesa, kuri šiuolaikinėje visuomenėje nėra minima: krūties čiulpimas kūdikiui yra būtinas bendraujant su mama. Daug specialistų: medikų, psichologų, konsultantų rekomenduoja mamoms atsisakyti viešpataujančio principo, kuriame naujagimis maitinamas pagal griežtą grafiką ir pataria įsiklausyti į kūdikio poreikius. Kaip gi yra iš tikrųjų?

Reaguojame į kiekvieną kūdikio cyptelėjimą. Būtina suprasti, kad realus, tikrasis vaiko maitinimas reiškia duoti jam krūtį kiekvieną kart, jam to pareikalavus. Kiekviena mama akivaizdžiai mato, kad vaikas prašo krūties daug dažniau, nei 2.5 – 3 val. griežto maitinimo grafiku, kurį siūlo pediatrai.

Straipsniai 1 reklama

Vaiko poreikis krūčiai auga iki gyvenimo 12 dienos, iki 15 – 16 kartų į parą. Maitinimo krūtimi laikas yra skirtingas. Kūdikis gali čiulpdamas užmigti, tarpais vis pačiulpdamas krūtį 2 – jų valandų intervale, arba gali paleisti krūtį jau po dviejų minučių ir paparašyti vėl. Kyla klausimas, kodėl jis taip elgiasi?

Iki gimimo būdamas uždaroje, ankštoje, šiltoje erdvėjė – mamos pilve, kūdikis čiulpė kumštelį, pirštelius, placentos kilpas ir rijo vaisiaus vandenis. Gimęs kūdikis, pajautęs bet kokį diskomfortą, bando jo atsikratyti, ir vienintelė vieta, kur jis gali pajausti sau pažįstamą veiksmą, yra motinos rankos, vienintelis veiksmas yra čiulpimas, ir vienintelis pažįstamas skonis ir kvapas yra motinos pienas. Tokiu būdu jis nurimsta ir jaučiasi puikiai.

Kūdikiui Tu esi visa Visata

Kaip atrodo vieno mėnesio kūdikio maitinimas?

Kūdikis užmiega su krūtimi burnoje, kažkiek laiko miega vis pačiulpdamas, o kietai įmigęs, paleidžia ją, ir prabudęs vėl ją gauna. Ir taip daug kartų per dieną. Nakčiai kūdikis užmiega prie krūties. Mėnesio vaikutis apytiksliai nuo 16 iki 20 kartų per parą čiulpia krūtį. Pirmus mėnesius kūdikis neatskiria savo asmenybės nuo motinos asmenybės ir jos krūties. Naujagimiui tai yra visa Visata ir jis pats kartu paėmus.

Vaikas nori mamos, o ne buteliuko

Daugumoje atveju šiuolaikinė moteris, bijodama vaiką pripratinti „ant rankų”, neduoda jam krūties. Vietoj to jinai siūlo vaikui buteliuką su vandeniu arba čiulptuką. Atrodo, kad naujagimio poreikis čiulpti yra patenkintas, bet kaip jis turi jausti mamą, čiulpdamas gumą?
Pamąstykite, ar yra skirtumas tarp šių dviejų veiksmų: kūdikis verkia, mama jį paima ant rankų, prideda prie krūties, supa; ir kita veiksmas – įkiša į burną čiulptuką ir supa vežimą?

Antro veiksmo atveju šiuolaikinė mama, žinoma, nenori suteikti savo vaikui blogio, ji tiesiog yra prietarų vergė ir nežino, kaip teisingai elgtis, ką reikia daryti, kad patenkinti tikrus, natūralius savo kūdikio poreikius. Ir jeigu jai pasakyti, ką reikia daryti, jinai su siaubu sušuks:” Jūs ką, norit, kad aš jį visą laiką ant rankų laikyčiau?!” Taip, tai tiesa, kad pirmus gyvenimo mėnesius kūdikį būtina laikyti ant rankų. Moterims, nesugebančioms patogiai nešioti kūdikį ir maitinti jį įvairiose padėtyse, tai sukelia sunkumų. Ypač, jei jos netiki savo veiksmų teisingumu.

Maitinimo strategija ir taktika

    Vaikas auga ir pas jį formuojasi pastovus dienos miego ritmas. 3 – 4 mėn. jis elgiasi visai kitaip, nei ką tik gimęs:

  • 3 mėn. vaiko maitinimas vyksta 10 – 12 kartų dienoje ir 2 – 4 kartus naktį. Vis dar išlieka pridėjimas prie krūties neilgam laikui. Gali atsirasti ilga iki 5 val nakties pertrauka.
  • 4 mėn. vaikui žymiai rečiau duodama krūtis. Pagrindiniai maitinimai rišasi su miegu: vaikas čiulpia prieš miegą, prabudimo metu ir miegodamas. Atsiranda gana tikslus maitinimo rėžimas.
  • 5 mėn. kūdikis vidutiniškai prašo 8 – 10 kartų dienos maitinimo ir 2 – 3k. naktį.
  • 6 – 7 mėn. maitinimo rėžimas sutrumpėja, maitinimas labai pasikeičia. Aktyviausias čiulpimas yra 2 -3 val. ryte prieš prabundant. Dienos maitinimas pasiskirsto į du periodus, o vakare maitinimų padažnėja. Pusės metų vaikui gali būti 7 – 10 maitinimų dieną ir 3 – 4 naktį. Šiame laikotarpyje naujagimis susipažįsta su nauju maistu.
  • 8 mėn. maitinimo rėžimas vėl keičiasi, nes kūdikis dabar yra labai aktyvus ir dieną pastoviai užsiėmęs aplinkinės erdvės pažinimu. Dieną išlieka 6 – 8 maitinimai, o naktį – 6 kartai.
  • 9 – 10 mėn. yra 4 – 6 pilni maitinimai ir tiek pat pridėjimų prie krūtinės dėl įvairių priežasčių. Jei kūdikis netyčia užsigauna ar išsigąsta, jis nuraminamas krūtimi. Naktį išlieka 4 – 6 maitinimai.
  • 11 mėn. vaikas jau gali būti maitinamas kitu maistu. Perėjimas prie suaugusių maisto kūdikio sąmonėj nėra sujungiamas su maitinimu krūtimi. Jam tai – visai skirtingi dalykai.
    Kai kūdikis pamaitinamas kitu maistu, jį būtina pridėti prie krūtinės. Dienos maitinimų kiekis išlieka toks pat, bet padaugėja trumpų pridėjimų prie krūties. 11 mėn. vaikas jau gali būti maitinamas kitu maistu. Pilnavertis maitinimas motinos krūtim vyksta jau 2 – 3 kartus dienoje, o ryto valandomis, tarp 4 – 8, jie padažnėja. Taip pat padaugėja mažylio pridėjimų prie savęs skaičius.
  • 12 mėn. mažylis, jei jis vaikšto ir prieina prie mamos, turėtų būti paimamas ant rankų, o tai vyksta maždaug kas 15 – 20 min, ir pridedamas prie krūties. Išlieka pridėjimai prieš ir po miego, o taip pat nakties laiku. Todėl, jei mama sako, kad metų vaikas tik kartą ar du paroje čiulpia krūtį, tai reiškia, kad realių kūdikio pareikalautų maitinimų nėra, nes mama yra įvedusi apribojimus, su kuriais mažylis…susitaiko. Kūdikis pradeda žiūrėti į krūtį kaip į iškylą, o kad užmigti ir nusiraminti, jam tenka čiulpti pirštuką arba čiulptuką, arba jis užmiega nenurimęs.
  • Pusantrų metų vaikui gali likti vienas miegojimas dieną, todėl ir pridėjimų prie krūties, susijusių su miegu, lieka mažiau. Mažylis labai laisvai bendrauja su mamos krūtimi: kartais jis pribėga pusei minutės, pačiulpia ir vėl bėga žaisti. Imkime ir neskaičiuokime paprastų pridėjimų. Kai kūdikis yra maitinamas, jam reikalaujant, jo maitinimų skaičius nebūna mažesnis kaip 12 kartų į parą. Naujagimio pridėjimų prie krūties, susijusių su miegu, būna 12 ir daugiau. Pas 1,5 – 2 metų mažylį pridėjimų, susijusių su miegu, gali būti taip pat 12, o kiti – tai trumpalaikiai pridėjimai dėl įvairių priežasčių. Patyrę maitinimo krūtimi konsultantai pataria mamoms neskaičiuoti pridėjimų ir neatsižvelgti į jų ilgumą, o duoti kūdikiui krūtį tiek dažnai, kiek jis prašo.

Visą tai perskaičius, jums gali kilti įspūdis, kad maitinimas pagal kūdikio reikalavimus atima iš mamos visą laiką, ir jinai negali daugiau niekuom užsiimti. Tai nėra taip. Tiesiog po kūdikio gimimo motinai prasideda kitoks gyvenimas – štai ir viskas.

Vaikas yra mamos dalis ir taip tampriai susijęs, kad negali normaliai nei vystytis, nei gyventi be jos, o mama be kūdikio gali. Todėl mama savo buitį turi organizuoti kitaip. Ir čia labai svarbi yra artimųjų pagalba. Daugelio tautų tradicijose senovėje buvo paprotys, kad pirmas 40 dienų po gimdymo moterį nušalindavo nuo visų ūkio ir namų darbų, kad jinai galėtų pilnai atsiduoti kūdikiui. Ir tik po 2 mėn, kai savaime susiformuodavo kūdikio dienos miego ritmas ir atsirasdavo konkretesnis rėžimas, mama tapdavo kiek laisvesnė. 
Patikėkite, jums bus daug lengviau maitinti kūdikį, jam pareikalavus, jei jūs nežiūrėsite į laikrodį, o tiesiog pritvirtinsite vaiką prie savęs skara arba specialiais laikikliais. Stenkitės imti mažylį ant rankų, kai tik turite galimybę, ir paleisti jį, kai tai būtina ir neilgam.
Maitinimas krūtimi – tai ne namų areštas. Šiuolaikinei maitinančiai mamai galima organizuoti išėjimą į darbą, kai mažyliui sukanka 6 mėn., bet tai turi būti ne kasdien ir nepilna darbo diena. Pagalba mamai organizuoti išėjimą į darbą įeina į maitinimo krūtimi konsultanto pareigas.

Lilija Kazakova, pediatras, maitinimo krūtimi konsultantas.
http://www.nash-aist.ru/index.php?action=breast_howto

Views All Time
Views All Time
2772
Views Today
Views Today
2

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

3 + 5 =