Mama ir auklė namuose
Vieni tėveliai auklę samdo tik tam, kad pabūtų su jų vaiku, kai patys išeina į darbą, kitiems auklė reikalinga, kad žaistų, bendrautų su vaiku, kol mama užsiėmusi buitimi ar paprasčiausiai ilsisi. Pastariesiems dažnai į pagalbą atskuba močiutės. O ką daryti, jei jų nėra? Kaip mamai ir auklei išmokti gyventi po „vienu stogu“?
Auklė, namuose dirbančioms mamoms.
Yra pakankamai daug darbų, kuriuos mama gali dirbti neišeidama iš namų: rašyti straipsnius, kompiuterines programas, nerti, siuvinėti ir kt. Tačiau šitokią veiklą sunku suderinti su vaiko priežiūra. Juk vaikas mano, kad jei jau mama namie, visas jos laikas ir dėmesys priklauso jam. Mažyliui būtina bendrauti, žaisti ir vaikščioti. Todėl visiškai logiška būtų susirasti auklę keletui valandų per dieną, kuri prižiūrėtų jūsų mažylį.
Pliusai
- Maloniausia tai , kad jūs nejaučiate nerimo, kurį patiria mamos, palikdamos vaiką vieną su svetimu žmogumi. Net jei jūs užsidarote kitame kambaryje, jūs vistiek girdite ką veikia jūsų vaikas.
- Darbas namuose nereikalauja daug laiko sąnaudų, tad ir auklei nereikia mokėti už visą darbo dieną.
- Jei naudodajatės auklės paslaugomis, neiškyla „naktinio darbo“ problema. Taip tausojat savo sveikatą ir nervus.
Minusai
- Labai retai auklė sutiks dirbti tokiom sąlygom. Vienų netenkins parnelyg mažas užimtumas, o tuo pačiu, ir mažas užmokestis, kitos – jausis nepatogiai, kai šalia yra mama. Pastarosios yra arba nesąžiningos, arba baiminasi konfliktų, pretenzijų , o gal turi karčios patirties.
- Labai svarbi yra vaiko elgsena. Sunku vaikui paaiškinti, kad mamos trukdyti negalima. Tokia situacija mažyli neraminą, tad jis gali tiesiog veržte veržtis į „uždraustajį“ kambarį.
- Daugėlis vaikų, tėvams esant šalia , pradeda ožiuotis. Tai nėra „piktybiška“. Mažylis tik bando sužinoti , kaip jam galima elgtis susiklosčiusioje situacijoje. Jei mama ir auklė neranda bendros kalbos ir supratimo, tai mažasis „ožiukas“ gali ir toliau tikėtis valdyti situaciją.
Renkamės auklę
- Porai valandų pakeisti mamą idealiai galėtų jaunos mergaitės , kurioms auklės darbas – ne pagrindinis pragyvenimo šaltinis. Pavyzdžiui, studentė ar vyresnių klasių moksleivė gali ateiti pažaisti su vaiku dviem – trim valandom. Tokio amžiaus mergaitėms jau atsiranda motinystės instinktas, joms vaikai yra įdomūs, jos ne tokios pavargusios nuo „profesionalios“ vaikų priežiūros. Jauną auklę lengva išmokyti atsargumo taisyklių, ji nepareikalaus didelio užmokesčio.
- Gal jūsų aukle sutiktų tapti kaimynų ar draugų dukra?
- Taip pat tokį darbą galėtų atlikti pensininkė, kuriai jūsų pinigai bus priedas prie pensijos. Tačiau vyresnio amžiaus žmonės bando „auklėti“ ne tik vaiką , bet ir mamą. Todėl vargu ar galėtumėte susikaupti darbui.
Kartu gyvenanti auklė.
Jeigu jūs turite pakankamai daug vietos, t.y. gyvenate kotedže ar nuosavame name ir jūsų auklė gyvena kartu, jūs- klasikinis dvarininkų šeimos modelis : mama nauose , bet ji užsiėmusi savais reikalais, o vaikas užsiėmęs su aukle.
Pliusai
- Profesionali auklė gerai išmoko ir išauklėja jūsų vaiką, o jūs galite rūpintis tuo, kas yra reikalinga jūsų gyvenimo būdui.
- Jūs turite pastovią auklę, kuria vaikas pasitiki, prie kurios pripranta. Jo auklėjimo linija išlieka pastovi ir griežta.
Minusai
- Toks gyvenimo būdas reikalauja pastovaus auklės buvimo. Tam pasiryžta toli gražu ne visos pretendentės. Visai mažutėliams vaikams dažnai samdomos dvi ( o kartais net ir trys) auklės, dirbančios pamainomis.
- Auklė beveik tampa jūsų šeimos nariu, tad renkantis ją , reikia labai gerai apgalvoti, ar rasite su tokiu žmogumi bendrą kalbą.
- Jei visą vaiko auklėjimą patikite auklei, nenustebkite, kad vaikas ją gali vertinti kaip savo mamą. Vaikas taip pat gali patirti didžiulį stresą, jei auklė išeis iš jūsų šeimos. Dar viena problema – galimas ir jūsų pavydas.
Renkamės auklę
- Labai sunku rasti tokią auklę, kuri galėtų gerai „tvarkytis“ ir su kūdikėliu, ir su ikimokyklinuku. Greičiausiai, kiekvienam amžiaus tarpsniui jūs turėsite samdyti kitą žmogų. Galimas ir kitas variantas- kai auklei į pagalbą pasamdoma guvernantė. Tada auklė gali ir toliau rupintis vaiko buitimi.
- Reikėtų atmesti tas kandidates, kurios neturi savo vaikų. Kitaip ji gali labai stipriai „įsijausti“ į jūsų vaiką arba , atvirkščiai, būti jam per daug abejinga.
Auklė keletai vaikų.
Dažnai ne auklę, o greičiau, namų šeimininkę , samdo šeimos, auginančios du ar daugiau vaikų. Juk visiems vaikams reikia dėmesio ir pagalbos. Taigi, auklė gelbsti mamą, kuriai jau fiziškai sunku susitvarkyti su įvairaus amžiaus vaikų poreikiais: vieną pasodinti ant puoduko, kitam reikai paduoti čiulptuką, trečiam – pasekti pasaką.
Pliusai
- Svariausias pliusas – namuose atsiranda dar dvi papildomos rankos.
- Kiekvienas vaikas gauna tai, kas jam reikalinga pagal jo amžių.
- Sumažėja įtampa, kuri atsiranda tada , kai mama nespėja padaryti tai ko reikia.
Minusai
- Labai sunku rasti tokį žmogų, su kuriuo tokioje kompanijoje galėtumėte tvarkyti savo buitį.
Renkamės auklę
- Pirmiausia pagalvokite , kaip norėtumėte, kad auklė elgtūsi, kaip pavaldinys ar kaip lygiateisis partneris?
- Auklė – pavaldinys išklauso jūsų reikalavimus ir juos vykdo. Dažniausiai tokia auklė – auklė jūsų vyresniesiems vaikams. Ji , kol jūs vėžimėlyje linguojate mažylį, sugebės sučiupti vyresnėlius, kad šie nebėgtų į gatvę. Arba atvirkščiai, jūs galite jai patikėti naujagimio globą, kad vyresnieji vaikai ne pavyduliautų ir gautų pakankamai jūsų dėmesio. Tokia aukle turėtų būti rami, paklusni moteris, kuri nesiveržtų jūsų santykiuose užimti lyderio pozicijos.
- Auklė – partneris – žmogus, kuris jus supranta „nuo pusės žodžio“. Jūs iškart pajusite simpatiją tam žmogui. Susitikusios pirmą kartą , galite tiesiog pradėti tęsti viena kitos sakinius ar replikas. Arba artvirkščiai, jūs matote, kad auklė lengvai susidoroja su tomis užduotimis, kurios sunkios jums.
Kaip matote, mamos ir auklės gyvenimui „po vienu stogu“ yra pakankamai daug variantų. Auklės ne visada yra tuo patenkintos, ne tik dėl savo asmeninių motyvų, bet ir dėl to , kad skiriasi jos ir tėvų požiūris į vaiko elgesį. Apkalbėtkite tai iš anksto: kai jūs abi tuo pačiu metu esate namuose, ir vaikui ir jums yra sunkiau prisitaikyti prie situacijos. Būkite pasiruošusios bendradarbiavimui!