Girdymas iš puodelio – geriau, nei maitinimas iš buteliuko su čiulptuku
Kartais mama negali maitinti kūdikio iš krūties. Tuomet svarbu išsaugoti pieno gamybą ir kad vaikas neatprastų žįsti. Tai pasiseks, jei nutrauktą pieną sumaitinsite šaukšteliu, iš plataus švirkšto, pipete, iš taurelės ar puodelio.
Pastaraisiais dešimtmečiais tapo akivaizdu, kad geriausia, jei motina negali žindyti, duoti vaikui gerti motinos pieną ar, kai yra neginčijama būtinybė, jo pakaitalus iš puodelio. Šis paprastas maitinimo būdas, kuris priešpastatomas maitinimui iš buteliuko su čiulptuku, yra dalis mokymo kurso, įgyvendinant Palankios naujagimiams ligoninės iniciatyvą. Visiems vaikams, net gimusiems prieš laiką ir nemokantiems tinkamai žįsti, kūdikiams , kurių motinos nesugeba ar negali maitinti dėl medicinos apribojimų, tinka maitintis iš puodelio.
Pasaulyje plačiai taikomas kūdikių maitinimas iš mažų taurelių, puodelių ar net specialiai tam pagamintų indelių. Patirtis ir pasiekimai akivaizdžiai parodo maitinimo iš puodelio privalumus, ypač lyginant su maitinimu iš buteliuko su čiulptuku, kurie tiek buteliukas, tiek čiulptukas sukelia riziką kūdikiui.
Atlikti tyrimai apie kūdikių maitinimą iš puodelio pateikia neginčijamus įrodymus apie maitinimo iš puodelio privalumus, kurie, nekalbant apie saugumą, yra ypatingai svarbūs anksčiau laiko gimusiems kūdikiams, kuriems dažnai stinga jėgų ir koordinacijos, reikalingos gauti maisto iš motinos krūties. Nors kūdikiai jau11-16 savaitę dar būdami motinos įsčiose jau sugeba ryti, sugebėjimas žįsti pasireiškia keliomis savaitėmis vėliau, o koordinuotas ritmas, kurio reikia žįsti ir ryti, – dar vėliau. Todėl neišnešiotiems naujagimiams gėrimas iš puodelio net padeda kūdikiui pasirengti žįsti iš krūties. Mažas kūdikis “laks” pieną iš puodelio, taip treniruodamas liežuvio raumenis ir atlikdamas pratimą, kurio prireiks žindant.
Girdymas iš puodelio skatina kūdikį iškišti liežuvį virš apatinių dantenų, taip atliekamas pratimas, vėliau garantuosiantis teisingą krūties apžiojimą. Čiulpiant iš buteliuko, susiformuoja įgūdis, kuris vėliau trukdo teisingai apžioti krūtį, nes liežuvis stumiamas gilyn į burną.
Girdymas iš puodelio labiau skatina ir jutiminį pažinimą. Jis lavina uoslę. Girdomi iš puodelio kūdikiai yra mažiau sudirgę, negu jų bendraamžiai, kurie gauna maistą iš buteliuko su čiulptuku, nes gali lengviau atsikvėpti ir daryti pertraukėles valgydami. To rezultatas girdomų iš puodelio kūdikių deguonies kiekis yra didesnis.
Tai, kas mums atrodo neįtikėtina, kai kuriose pasaulio šalyse vietiniams gyventojams yra įprastas dalykas. Nepalietės maitina savo mažo svorio naujagimius nusitraukdamos pieną į delną ar mažus indelius ir sugirdydamos jį kūdikiams.
Šis metodas buvo sėkmingai įdiegtas Jungtinėje Karalystėje, Jungtinėse Amerikos valstijose. Šią praktiką taiko ir Lietuvos gimdymo namuose bei akušeriniuose skyriuose.
Be neišnešiotų naujagimių yra ir kitų kūdikių, kuriems taip pat yra svarbus girdymas iš puodelio – tai kūdikiai kurių motinos serga, kurie negali tinkamai užsičiaupti, ar tie, kurie turi burnos ar gerklės problemų, pvz., nesuaugusį gomurį. Štai kokius girdymo iš puodelio privalumus patiria kūdikis:
Patenkina labai svarbų poreikį – jaučia malonumą burna
Išvengia maitinimo iš buteliuko ir neatpranta nuo krūties
Pats gali kontroliuoti maitinimą – greitį, kiekį, kuomet reikia pailsėti.
Girdyti iš puodelio yra lengva net mieguistus ir neišnešiotus naujagimius. Šis būdas stimuliuoja žandikaulio ir liežuvio judesius, uoslę, enzimų ir seilių gamybą bei užtikrina gerą akių kontaktą.
Amerikos žindymo konsultantės pabrėžia, kad maitinimas iš puodelio yra greitas ir paprastas. Jos norėtų išsklaidyti vieną mitą, kurį kartoja daugelis žmonių, kad maitinimas iš puodelio užima daug laiko. Tačiau jie taip sako, nes niekada nėra bandę. Norint užmegzti artimą ryšį tarp motinos ir kūdikio, maitinant kūdikį iš buteliuko su čiulptuku taip pat reikia labai daug laiko.
Artumo ir ryšio reikalauja kiekvienas maitinimo būdas , o tai yra svarbu vaiko vystymuisi.
Viena akušerė JAV 1980 metais rūpinosi neišnešiotais naujagimiais.Vienas kūdikis buvo maitinamas per zondą, kad gautų pakankamai maisto. Ji pastebėjo, kad maitinant jį iš puodelio, kūdikis puikiai sugebėdavo nuryti pieną. Kitos slaugytojos taip pat pabandė ir įsitikino, kad tai nėra sudėtinga. Nuo to laiko ji skatina taikyti maitinimą iš puodelio.
Kaip maitinti kūdikį iš puodelio:
Laikykite kūdikį pusiau sėdom ant savo žasto.
Pridėkite nedidelį indelį(puodelį) su pienu prie kūdikio lūpų. Pakreipkite puodelį taip, kad pienas vos liestų kūdikio lūpas. Puodelis turi gulėti nejudinamas ant apatinės kūdikio lūpos, o puodelio turinys liesti vidinę lūpos dalį.
Vaikas sureaguos ir atsimerks bei prasižios. Neišnešioti kūdikiai stengsis pasiekti pieną liežuviu. Išnešioti ir vyresni kūdikiai siurbs ar čiulps pieną truputėlį praliedami.
Nepilkite pieno į vaiko burną. Visą laiką laikykite puodelį prie vaiko lūpos, leisdami jam pačiam pasiimti pieną.
Kai kūdikis pasisotins, jis užsičiaups ir atsisakys daugiau valgyti. Kūdikis, kuriam nepakako, kitą maitinimą gali suvalgyti daugiau, arba jūs galite padidinti maisto kiekį.
Vertinkite visą suvalgytą kiekį per parą, o ne kiekį per atskirus maitinimus.
Nesverkite kūdikio prieš ir po maitinimo, tai gali jus suklaidinti ir jūs prarasite pasitikėjimą. Vertinkite bent jau visos savaitės svorį.
Kiekviena motina stengsis padaryti dėl savo kūdikio visa, kas yra geriausia. Todėl jei jums kilo laikinų problemų ir negalite žindyti kūdikio, pasinaudokite šiais patarimais. Išlošite abu – ir jūs, ir jūsų kūdikis. Pasveikus, vėl viskas vyks kaip ir anksčiau.
Kodėl puodelis patogiau?
Į jį patogu nusitraukti pieną
Jis platus, todėl lengva tinkamai išplauti
Maitinimas iš puodelio yra saugus, nes kūdikis nepaliekamas vienas
Iš puodelio dažniausiais girdomi anksčiau termino gimę naujagimiai gimdymo namuose ar akušeriniuose skyriuose.Tokie kūdikiai dažniausiai jau sugeba ryti, nors dar nesugeba žįsti. Tie kurie jau sugeba, ne visuomet turi pakankamai jėgų žįsti pakankamai laiko, kad gautų reikiamą kiekį pieno, todėl gali baigti valgyti gerdami iš puodelio. Taip maitinami, jie greitai užauga svorio, sustiprėja ir gali patys žįsti krūtį.
Kaip ir žindomi 5 mėnesių kūdikiai kartkarčiais daro pertraukas maitinimo metu, gerdami iš puodelio kūdikiai užtrunka jiems reikiamą laiką.
Sveiki, laiku gimę kūdikiai taip pat gali būti girdomi iš puodelio, kai žindymas yra neįmanomas – kai labai serga mama, ar jei mama darbe nutraukia pieną, kurį sugirdo kūdikį prižiūrintis asmuo.
Palengva kreipkite puodelį, kad kūdikis galėtų traukti pieną jam tinkamu greičiu. Niekad nepilkite pieno į burną, kad jis lietųsi per lūpų kraštus.
Girdymui iš puodelio nereikia jokių specialių priemonių, tam tinka bet kuris namuose esantis puodelis, stiklinė ar taurelė. Venkite indų suskilusiais kraštais ar pagražintų iškiliais ornamentais, nes kūdikis gali susižeisti, o be to juos sunku valyti ir gali sukelti infekciją.
Pavaizduotus indelius ir puodelius galima rasti gimdymų namuose, skyriuose, o ir kiekvienuose namuose.
Jei norite pabandyti ir manote, kad jums gali nepasisekti, susisiekite su mumis
Tel.: (22) 497618 arba pradzia@pradzia.org