Dinaminė gimnastika
Oro akrobatai
Kai pirmą kartą pamačiau dinamine gimnastika mankštinamus kūdikėlius, man užėmė kvapą. Jaučiausi it cirke: kelių mėnesių mažyliai ,,skraidė“ kažkur padangėse, o jų garsus krykštavimas reiškė ne ką kita, o tai, kad jiems be galo smagu. Dabar, kai nuo įsimintino pirmo įspūdžio praėjo ne vieni metai, galiu drąsiai teigti: dinaminei gimnastikai abejingųjų nėra. Viena barikadų pusė sako, kad tai smagus, vaikučio raidą skatinantis pomėgis, kiti tvirtina, kad tai labai pavojinga ir gresia tūkstančiu traumų. Apie dinaminę gimnastiką kalbamės su ją propaguojančiu gydytoju Romualdu Šemeta ir lankomės šeimose, mankštinančiose savo vaikučius.
Mažieji nindzės
Kai kas dinaminę gimnastiką vadina ,,baby joga“. Nepainiokite, tai kas kita. ,,Baby joga“ kūdikiams daro specialiai paruošti instruktoriai, dažniausiai iškart po gimdymo, kai yra gimdymo trauma. Dinaminė gimnastika skirta sveikiems kūdikiams ir ją atlieka tėvai. Prieš penkiolika metų gydytojas Šemeta pirmąkart Maskvoje pamatė taip mankštinamus vaikučius, nuo tada pradėjo domėtis, rinko medžiagą apie ją. Įdomu, kad senieji mankštos pėdsakai veda į rytus: Korėją, Japoniją, Kiniją, Vietnamą. Vienas Rytų kovos meistras, pamatęs taip skraidinamus lietuviukus, prasitarė, kad senais laikais nuo gimimo panašiai mankštindavo būsimus nindzes. Aišku, pratimai buvo sunkesni, treniruotės intensyvesnės. Gydytojas R.Šemeta yra įsitikinęs, kad dinaminė gimnastika tik iš pirmo žvilgsnio atrodo drastiška ir sunki, iš tiesų visų pratimų esmė yra panaši ir nesudėtinga – kūdikio palaikymas tam tikra poza ar ,,švytavimas“.
Judruolis
Dar įsčiose būdamas mažylis aktyviai juda, gimus jam noras judėti niekur nedingsta. Todėl jei sumanysite naujagimį suvystyti ar aprengsite nepatogiais drabužėliais, tarsi uždarysite jį į kalėjimą. Norinčios mankštinti savo vaikelius šeimos į klubą ,,Mama, tėtis ir aš“ kreipiasi maždaug trečią ketvirtą savaitę po gimimo. Pirmą mėnesį pratimai paprasčiausi: kūdikiukas palaikomas už abiejų rankyčių, tada už vienos. Dar vėliau – žemyn galva už dviejų kojyčių, už vienos. Pašnekovas tvirtina, kad tai visai nesudėtinga – motinėlė gamta taip sutvarkė, kad net naujagimis išlaiko savo svorį. Kas mėnesį tėvai išmoksta vis naujų pratimų ir 9-12 mėn., kai kūdikis išmoksta vaikščioti, dinaminė gimnastika baigiama. Kas tada? Geriausia, jei tėvai ir toliau skatina vaikučių fizinį aktyvumą mokydami naujų pratimėlių: vaikščioti ,,liepteliu“ (siaura lenta) įvairiame aukštyje, pasitraukti ant rankų ir kiek galint ilgiau kyboti, paskui užrašo į sporto būrelį.
Švelni širdis – tvirtos rankos
,,Kas iš to?“ – turbūt norite paklausti. Juk mankštinti ar ne, vis tiek visi vaikai užauga, maždaug panašiu laiku pradeda sėdėti, vaikščioti, kalbėti. Gydytojas R.Šemeta neabejoja, kad mankštinami kūdikiai geriau vystosi ir fiziškai, ir psichologiškai. Mankšta gerai koreguoja kai kuriuos įgimtus nukrypimus, stimuliuoja žarnyno veiklą, vysto judesių koordinaciją, vestibiulinį aparatą. Pagaliau tai gera vaikų traumų profilaktikos priemonė. Nustatyta, kad mankštintų kūdikių intelektas aukštesnis. Kodėl? Ogi dinaminė gimnastika – tai ne tik sportas, bet ir bendravimas su mažyliu. Šiltos mamos ar tėčio rankos prieš mankštelę būtinai pamasažuoja vaikutį. Ir jokiu būdu tai nedaroma tylomis – atžalėlė kalbinama, myluojama ir taip užmezgamas artimas ryšys. Kaip rodo patirtis, kūdikius vienodai dažnai mankština ir tėtis, ir mama. Kai vaikutis ūgteli ir pasunkėja, mamai pasidaro per sunku kilnoti ,,oro akrobatą“, todėl ši pareiga perleidžiama tėčiui. Ir tai nebloga taktika, nes užsiėmęs tėtis kartais grįžta namo tik pernakvoti, vaikui skiria mažai dėmesio. O ši mankštelė – puiki proga tėčiui kokybiškai pasibūti su vaikeliu. Aišku, labai svarbu, ar tėvai pasitiki savimi mankštindami. Jei kuris nors vienas darys pratimus drebėdamas, bijodamas traumų, vaikas kaipmat pajus tėvų nepasitikėjimą savimi ir ims protestuoti. Kita medalio pusė – kai tėvai pernelyg pasitiki savimi ir pratimus daro per grubiai, lyg rankose laikytų ne savo kūną ir kraują, o maišą kviečių. ,,Švelni širdis – tvirtos rankos“ – tai svarbiausia taisyklė, kurios kviečiami laikytis visi, panorę išmokti mankštos.
Na, ir vienas svarbiausių patarimų: ,Jokios saviveiklos!“ Jokiu būdu negalima taip mankštinti mažiuko vien pažiūrėjus, kaip tai daro draugai, ar pamačius nuotraukas žurnale. Kiekvieno naujo pratimo tėvus būtina pamokyti ir tik įsitikinus, kad šie perprato, galima mankštinti vaikutį.
Kritikos pliūpsniai
,,Oficialioji medicina ir gydytojai kritikuoja dinaminę gimnastiką, bet juk tai ne gydymo, o kineziterapijos sritis. Sako, kad mankšta stabdo sąnarių raidą. Nesąmonė. Jei kritikai pasidomėtų pačia mankšta, taip nesakytų. Teko skaityti okulistės priekaištą, kad negalima mėtyti kūdikių, nes atšoks jų akių tinklainė. ,,Bet juk čia jų niekas nemėto“, – pasipiktinęs R.Šemeta. Keisčiausia, kad visi oponentai kritikuoja visiškai nesusipažinę su metodika. Pasak jo, priešingai, šia gimnastika galima gydyti gimdymo traumas. ,,Tai nuo 1945 m. JAV, Filadelfijoje, atlieka G.Domanas, pas kurį iki šiol važiuoja iš viso pasaulio moterys, auginančios vaikus, turinčius gimdymo traumą. Ten jos apmokomos, kaip mankštinti (atlikti reabilitaciją) savo vaikui. Apie 1960 m. gydytojas I.Čarkovskis Maskvoje taip pradėjo gydyti naujagimius, turinčius gimdymo traumų. Rusijoje tūkstančiai šeimų iki šiol atlieka dinaminę gimnastiką savo mažyliams. Jau užaugo visa karta mankštintų vaikų. Tad ar nevertėtų peržiūrėti seną, sudūlėjusį požiūrį į naujagimio ir kūdikio įgimtas galimybes ir jo sugebėjimus?“ – klausia pašnekovas.
Aišku, yra padėčių, kai dinaminė gimnastika nepatariama. Pavyzdžiui, jei kūdikiui išnirę klubai, nustatyta širdies yda ar pažeisti vidaus organai. ,,O kaip visgi dėl traumų?“ – teiraujuosi R.Šemetos. ,,Jų gali pasitaikyti. Galimybė tokia pat, kad eisite šaligatviu ir paslysite. Visų pratimų mes tėvus pamokome ir kontroliuojame, kaip jie juos daro. Nerekomenduojame juos atlikti be kontrolės“, – sako gydytojas R.Šemeta.
Elvyra su Dainiumi, auginantys 3 m. Gertrūdą ir 6 mėn. Vykintą
,,Abu vaikučius mankštinom nuo dviejų savaičių. Dar augindami pirmagimę pastebėjome, kad, palyginti su
kiemo ar darželio draugais, ji fiziškai geriau išsivysčiusi. Anksčiau ir geriau išmoko laipioti, bėgioti, karstytis, landžioti. Po patirties su dukterimi net dvejonių nekilo, ar taip mankštinti Vykintą. Rezultatai akivaizdūs: būdamas šešių su puse mėnesių jis prisilaikydamas atsistoja“. Šeima pasiskirsčiusi darbais: masažą daro mama, o mankštą – tėtis, nes mažasis jau sveria beveik 9 kg.
,,Kai mankštinom Gertrūdą, buvo neigiamai nusiteikusiųjų, o dabar net močiutės patenkintos, kad vaikaičiai nepaprastai stiprūs, giria juos kaimynams. Labai svarbu, kad sportas nesibaigtų suėjus metukams. Duktė lanko sporto būrelius, kuriuose vaikai toliau mokomi koordinacijos, motorikos, pastabumo, reakcijos pratimų“.
Rita su Ramūnu, auginantys 4 m. Martyną ir 6 mėn. Šarūną
Tądien, kai lankėmės šeimoje, mažėliui Šarūnui iki pusės metukų trūko kelių dienelių. Tačiau mažylis mus nustebino ne tik savo augumu (sveria beveik 10 kg), bet ir sugebėjimais: jis ne tik vartosi į visas puses, bet ir norėdamas pasiekti norimą daiktą nušliaužia kone per visą kambarį. Abu savo vaikus šeima ne tik mankštino dinamine mankšta, bet ir grūdino vandeniu: nuo gimimo plukdė didelėje vonioje, nardino, apipildavo šaltu vandeniu. Ir ne be reikalo: keturmetis sūnus šiandien vandenyje jaučiasi it žuvis: šoka į jį iš metro aukščio, plauko, kol nuvargsta. Dinaminę gimnastiką mažėliui daro tėtis, vakare grįžęs iš darbo. ,,Tik todėl, kad man fiziškai sunku jį pakelti“, – sako mama. Beje, pati būdama iš medikų klano, mama Rita per daug nesireklamuoja, kad taip mankština savo vaikučius. Į klausimą, ar mankšta patinka sūnui, mama atsako: ,,Labai. Jis tiesiog krykščia mankštinamas. Kiek man žinoma, tai patinka visiems vaikams“.