Baigiamas restauruoti vienas seniausių teleskopų Lietuvoje
Baigiami vieno seniausių Lietuvoje išlikusių teleskopų, saugomo Vilniaus universiteto (VU) Astronomijos observatorijoje, restauravimo darbai. Astronomijos observatorijos docentas Jokūbas Sūdžius BNS sakė, kad daugiau nei prieš metus prasidėjęs pirmojo VU Astronomijos observatorijos teleskopo detalių restauravimas turėtų baigtis maždaug po mėnesio.
Specialistų vertinimu, šis teleskopas yra unikalus ne tik istoriškumu, bet ir savo medine konstrukcija – visos pagrindinės detalės yra medinės.
Teleskopą restauruojantis Prano Gudyno muziejinių vertybių restauravimo centro specialistas Darius Varnas BNS sakė, kad darbas nelengvas – reikalauja daug kruopštumo ir laiko. Specialistas teigė pradžioje planavęs, kad teleskopo restauravimui užteks pusmečio, bet pradėjęs darbus suprato, kad detalių atkūrimo procesas truks ilgiau.
Per metus D.Varnas restauravo sulūžusias teleskopo detales, pagamintas iš skirtingos rūšies medienos – ąžuolo, buko bei kitos. Nors išsamių šio teleskopo aprašų nėra, tai restauravimo darbams nekliudė.
“Atstatyti aplūžusias detales duomenų nereikėjo – žiūrint į formas buvo pakankamai aišku, kaip atkurti”, – pasakojo restauratorius.
D.Varno vertinimu, teleskopas pakankamai gerai išsilaikęs. “Jis buvo gerose rankose, neblogos laikymo sąlygos”, – tvirtino specialistas.
Restauruotas teleskopas veiks. Jo optika neišliko, todėl ketinama ją atkurti.
Restauravimo darbai kainuos apie 6 tūkst. litų.
J.Sūdžius pasakojo, kad restauruotas teleskopas bus laikomas bibliotekos patalpose, todėl tikriausiai kiekvienas norintis jo apžiūrėti negalės.
Pirmoji astronomijos observatorija centriniuose Vilniaus universiteto rūmuose buvo įrengta 1753 metais. Jos projektą parengė Vienoje ir Prahoje studijavęs žymus architektas, matematikas ir astronomas Tomas Žebrauskas. Observatorijos statybą parėmė didikė Elžbieta Oginskaitė-Puzinienė.
Pirmuosius teleskopus observatorijai padovanojo Vilniaus krašto didikai. Restauruojamas instrumentas yra pirmasis Astronomijos observatorijos teleskopas, kurį padovanojo didikas Mykolas Radvila.