U 571
Herojai – paprasti žmonės, darantys ypatingus dalykus ypatingais laikais
karinis veiksmo trileris
Režisierius: Jonathan Mostow
Scenarijaus autorius: Jonathan Mostow
Prodiuseriai: Dino De Laurentiis, Martha De Laurentiis, Hal Lieberman
Vaidina: Matthew McConaughey, Bill Paxton, Harvey Keitel, Jon Bon Jovi
Muzika: Richard Marvin
Sukurta: JAV, Prancūzija (2000)
Trukmė: 115 min. (1 val. 55 min.)
Originalo kalba: anglų, vokiečių
Premjera Lietuvoje 2000 m. spalio 20 d.
Apie šiuos keistus sutapimus jūs neskaitėte nei viename istorijos vadovėlyje. Netikėta statistika įkvėpė J.Mostow sukurti šį filmą: daugiau kaip ketvirtadalis sąjungininkų laivų, nuskandintų per Antrąjį pasaulinį karą Atlanto vandenyne, dugną pasiekė rytinėse Jungtinių Amerikos Valstijų pakrantėse. Vadinasi, Antrojo pasaulinio karo pradžioje tose vandenyno vietose, slepiami juodų kaip smala Atlanto paklodžių, knibždėte knibždėjo nacių povandeniniai laivai – “U-botai”. Adolfas Hitleris žinojo, kad laimės karą, jei sugebės neleisti Amerikos karių pastiprinimui ir tiesiamai visokeriopos pagalbos rankai pasiekti Europą. Ir jis tą bandė daryti.
Šiandien mes žinome, kieno naudai baigėsi karas. Tiesa, šiandien nebent suabejojame, ar galima vienareikšmiai teigti: karą laimėjo “geriečiai”, pralošė – “blogiukai”? Ar kare apskritai buvo herojų? Argi didvyriai nebuvo eiliniai bailiai, kurių lemtis – būti pirmose gretose?
Visi blogi dalykai, kurie gali nutikti, būtinai nutinka, jei esi kare. Ypač, jei likimas “padovanojo” laimę būti povandeniniame laive.
Koks turėtų būti pagrindinis vado bruožas, kurį privalu išsiugdyti kare? Vadas privalo mokėti be jokios sąžinės graužaties ar gailesčio pasiųsti savo karius į mirtinas užduotis. Amerikietis leitenantas Endrius Taileris (M.McConaughey) tokio “garbingo” – povandeninio laivo vado – posto, galbūt, dar nesugebėdamas paminti savo žmogiškumo, užimti negali. Užtat leitenantas Maikas Dalgrenas (B.Paxtonas) – žmogus be iliuzijų, tikras karo vaikas, kuriam svarbūs tik įsakymai, užduotys ir kaip jas įgyvendinti. Čia ir dabar. Gyventi šiandiena. Kare toks principas nepaprastai svarbus. Jis padeda ištverti. Tai yra privaloma ankštame povandeniniame laive, po milžinišku kilometriniu vandens sluoksniu, kur per metalą, sakytum, sunkiasi drėgmė, o kažkur esančio didžiausio priešo vienintelis geismas – išvysti tavo metalinį “pasaulį” savo torpedos taikiklyje.
Mūsų herojams ir jų komandai patikėta svarbi užduotis: surasti ir pargabenti “Enigma” aparatą iš nacių “U-boto”. Ši paslaptinga įranga leidžia vokiečiams atakuoti sąjungininkų laivus, gauti įsakymus ir likti nepastebėtiems bei neužfiksuotiems radaruose. Tačiau aplinkybės susiklosto būtent taip, kad vieninteliu išsigelbėjimu drąsuoliams tampa priešų laivas…
Čia tik viena iš karo istorijų – įvykusi arba galėjusi įvykti. Kareivis, verčiamas aplinkybių, kurios yra neišvengiamos, privalo užaugti vadu. Arba mirti pats. Čia – visas mūšio siaubas, apie kurį gali papasakoti nebent tie, kurie patys išgyveno karą.
Istorija apie povandeninį laivą kare gali būti ne mažiau įtikinama, prikaustanti ir žiauri, nei gigantiškos mūšio batalijos žemės plynėje. Įtampa ir realumu šis filmas nenusileidžia St.Spielbergo šedevrui “Gelbstint eilinį Rajaną”. Filme – vien žvaigždės. Matthew McConaughey pažįstam iš fantastinio Roberto Zemeckio hito “Kontaktas” ir plataus užmojo Joelo Shumacherio skandalingo teisinio trilerio pagal Johną Grishamą “Laikas žudyti”. Beje, būtent šis jaunas aktorius pirmiausia buvo numatytas vaidinti “Titanike”. Pastarajame visų laikų pelningiausiame filme antro plano vaidmenį kūrė kita “U-571” žvaigždė Billas Paxtonas, išgarsėjęs jau po įsimintino Jano De Bonto 1996-ųjų “Viesulo”. Veteranas Harvey Keitelis – vienas geriausių savo kartos aktorių, statomas į vieną gretą su Robertu De Niro (jie kartu debiutavo Martino Scorsesės “Piktose gatvėse” 1973-aisiais) ir Alu Pacino. Jo nepriekaištingi vaidmenys įsidėmėjo net keliuose geriausiuose dešimtmečio filmuose – Quentino Tarantino “Pasiutusiuose šunyse”, Abelio Ferraros “Blogame leitenante”, Jane Campion “Pianine” ir kt. Tarp filmo žvaigždžių – ir paauglių dievaitis roko dainininkas Jonas Bon Jovi.