Padėkite paaugliui geriau išsimiegoti
|

Padėkite paaugliui geriau išsimiegoti

Didelę dalį paauglių nuvargina ilgas važiavimas į mokyklą, ankstyvas pamokų laikas. Artėjantys egzaminai dar daugiau atima poilsio laiko, be to, jie per daug geria kolos, kavos, rūko. Paauglių poilsio būdas dar labiau padidina nervinę įtampą: garsi muzika, televizijos serialai, kompiuteris, draugų rengiami vakarėliai… Pagaliau tai amžius, kai bet koks nemalonus įvykis tampa milžinišku: ginčas su geriausiu draugu, nusivylimas meile, susikirtimas su mokytoju. Todėl nieko nuostabaus, jog vienas iš dviejų paauglių paprastai tampa nemigos auka. Dalis jaunimo vartoja vaistus nuo nemigos, kurie labai kenkia jaunam organizmui. Tarp labiausiai vartojamų raminamieji nusigriebia liūto dalį. Ši situacija pavojinga dar ir dėl to, jog prie jų greitai priprantama. Jei nuovargis pajuntamas apie 11val. ryto, tai dažniausiai todėl, kad pusryčiai nebuvo pakankamai sotūs. Daugelis paauglių, o ypač merginos, visiškai nevalgo pusryčių. Pusryčiai turėtų susidėti iš grūdinių kultūrų, vaisių sulčių ir pieno produktų. Maiste turėtų būti daug baltymų, lėtai pasisavinamų angliavandenių ir skaidulinio pluošto. Vietoj desertų ir saldainių pasiūlykime jiems truputį duonos ir šokolado. Šokolade yra daug magnio, o tai tarsi botago pliaukštelėjimas, suteikiantis energijos. Jei nuovargis pajuntamas apie 17 val., tai normalu, nes tai nuovargis po aktyvios dienos. Norint šį nuovargį sumažinti, reikia pakeisti užsiėmimų ritmą.

|

Supraskime paauglį. Kodėl jis bėga iš namų

Apie paauglių problemas prirašyta daugybė straipsnių, šia tema patarimus tėvams dalija psichologai ir pedagogai. Įvardindami šį amžiaus tarpsnį ,,sunkiu laikotarpiu” specialistai stengiasi padėti suaugusiems įveikti šį nesutarimų su savo vaikais laiką. Bendraudami su dvylikamečiais ar trylikamečiais tėvai pajunta jų elgesio pokyčius: vis dažniau pokalbiai perauga į ginčus, šie baigiami durų trankymu, ignoruojama kita nuomonė, pripažįstama tik balta ir juoda – pustoniai neegzistuoja…Deja, kol egzistuoja žmonija, taip buvo ir bus… Kokie veiksniai veikia paauglio psichiką? Kaip reikia jam padėti? Kaip šiuo paauglystės laikotarpiu elgtis tėvams. Paauglystė – tai laiko tarpsnis, kai atsisveikinama su vaikyste ir sutinkama jaunystė. Tai laikas, kai svajojama apie savarankišką, nepriklausomą nuo tėvų gyvenimą. Paauglio organizme vyksta didžiuliai pokyčiai, hormonų audros, sukeliančios išgyvenimų intensyvumą. Ką išgyvena paauglys? Suaugusieji, apibūdindami tokio amžiaus vaikus, dažniausiai skiria tokius požymius – akiplėšiškumą ir įžūlumą. Deja, tokį elgesį su aplinkiniais lemia jų slepiamas perdėtas jautrumas – vaikas darosi labai pažeidžiamas. Pats to nesuvokdamas, paauglys šiame laikotarpyje išgyvena patį didžiausią praradimą – vaikystę, tą laiko tarpsnį, kai jis savo erdvėje jautėsi saugus ir laimingas. Dabar jis atsisveikina ir su ankstesniu savo tėvų vertinimu. Vaikystėje jis jautė stabilumą, ramybę, džiaugsmą.

Kaip nugalėti dažniausias paauglių problemas
|

Kaip nugalėti dažniausias paauglių problemas

Paauglystės metai yra kupini įvairiausių problemų – nuo nepasitikėjimo savimi ir bendraamžių spaudimo iki mažos motyvacijos ir nuolatinės netvarkos. Tačiau jūs galite padėti savo neklaužadai paaugliui su visu tuo susidoroti. Viena opiausių paauglių problemų – tai kančios ir perdėtas susirūpinimas dėl savo išvaizdos. Besikeičianti figūra, neįprastose vietose besikalantys plaukai, nuolat iškylantys spuogai. Tad nėra ko stebėtis, kodėl paaugliai tiek daug laiko praleidžia žiūrėdami į veidrodį. Jeigu jaunasis žmogus nesidžiaugia tuo, ką mato veidrodyje (o dažniausiai retas kuris paauglys būna patenkintas savo išvaizda), tuomet tai gali pakirsti jo pasitikėjimą savimi. Tėvams nederėtų laidyti juokelių, liečiančių paauglio išvaizdą – netgi tuomet, kai tai sakoma nuoširdžiai ir linksmai – nes paauglys visa tai gali priimti giliai į širdį. Taip pat klaidinga juokauti dėl to, kas paaugliui kelia nerimą, netgi jeigu jums tai atrodo pakankamai kvaila. Jis tiesiog gali būti įsitikinęs, kad plastinė chirurgija – vienintelė išeitis, galinti pagražinti jo nosį, nors visiems kitiems ji atrodo puikiai. Bandykite paaiškinti, kad kiti žmonės labai retai pastebi tuos dalykus, kurie pačiam žmogui taip įstringa ir atrodo akivaizdūs. Kuo labiau paauglys pasitiki savimi, tuo lengviau jam susidoroti su šiomis laikinomis problemomis.

|

Paauglys nori būti išgirstas

Nebesusišneku su sūnumi. Viską suprantu, kad paauglystė sunkus amžius, na, bet ne tiek. Drasko akis, atsikalbinėja, kad ir ką bepasakyčiau. O svarbiausia, kad ir su tėvu nesiskaito. Ir geruoju, ir piktuoju bandau kalbėtis, o jis kaip kurčias. Bandžiau prikalbinti nueiti pas psichologą. Be šansų. Tik pasišaipė ir tiek. Kaip man elgtis? Psichologė Irena Ramoškaitė: Paauglių tėvai neretai skundžiasi atžariu atžalų elgesiu, per grubia kalba, vis dažniau pasitaikančiu melu ar iš viso nereagavimu į jų pastabas ar prašymus. Sociologinių tyrimų duomenimis, iš visų paauglių auklėjimo sunkumų būtent šie yra paplitę labiausiai. Į paauglystę įžengę vaikai nori jaustis suaugę ir dažnai nesugebėdami savo “suaugimo” išreikšti, neapsieina be šiurkščių frazių, nepagarbaus elgesio demonstravimo. Tačiau mokyti bendravimo kultūros atsakant šiurkštumu į vaiko replikas neprotinga. Bendraukite su juo kaip su lygiu. Tegul vaikas pajunta savo reikšmingumą ir tuomet jam nereikės įrodinėti, kad jis “jau didelis”.

|

Naujas paauglių jaukas

Širdies infarktas, traukuliai, kraujo išsiliejimas į smegenis, insultas ar vėžys – visus šiuos sveikatos sutrikimus ir daugelį kitų gali sukelti lakiųjų organinių cheminių medžiagų naudojimas ar žolių mišinių vartojimas ne pagal paskirtį. Tačiau jaunimas linkęs juos bandyti ir nuodijasi, negalvodamas apie pasekmes sveikatai. Narkotikų kontrolės departamentas prie LR Vyriausybės jau yra uždraudęs tam tikrų medžiagų patekimą į rinką ir siekia apriboti keleto naujų platinimą. Kasmet rinkoje atsiranda 1-2 tūkst. naujų cheminių medžiagų. Skatinant jas vartoti ne pagal paskirtį, keliama rimta grėsmė žmonių sveikatai. Cheminių medžiagų, dar vadinamų „buzais”, „poperiais”, „niochais”, uostymas yra tapęs paauglystės problema. Tiek internete, tiek parduotuvėse šios medžiagos pristatomos ir parduodamos kaip kambarių oro gaivikliai, dezodorantai bei odinių dirbinių valikliai. Kaip teigia Narkotikų kontrolės departamento Kontrolės skyriaus vedėja Rima Mačiūnienė, Lietuva nesiskiria iš kitų Europos Sąjungos šalių. Ir jeigu jaunimas kažką naujo svaiginimuisi išbando kitur, dažniausiai panašūs pranešimai pasirodo ir mūsų šalyje. „Šiuo metu dedama labai daug pastangų, kad tų medžiagų, kurias jaunimas vartoja svaiginimuisi, platinimas rinkoje būtų griežtai kontroliuojamas. Turiu omenyje augalinės ir cheminės kilmės sintetines organines medžiagas, kurios nėra įtrauktos į narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą, tačiau veikia žmogaus psichiką”.

|

Paaugliškos draugystės pamokos būna skaudžios

Dabar aš, kaip ir visos mamos, drebančia širdim laukiu savo penkiolikmetės dukros, grįžtančios iš draugų gimtadienio, baru, jei nepareina laiku namo. Kaskart teigiu jai, kad draugus reikia labai atsargiai rinktis, kad juos patikrina gyvenimas. Kad labai dažnai paauglių draugystė nutrūksta, palikdama skausmingus išgyvenimus. Pasakoju dukrai ir savo to laikotarpio išgyvenimus… Buvau jautri ir nedrąsi paauglė. Jei užkalbindavo berniukas, skruostus išpildavo raudonis, drebėdavo ir linkdavo kojos. Suole sėdėjau viena, pertraukas praleisdavau tai su viena, tai su kita klasės drauge. Geriausios draugės neturėjau. Mano gyvenimas visiškai pasikeitė, kai į klasę atėjo naujokė Valdonė. Ji drąsiai apžvelgė mus visus, pastebėjusi tuščią vietą šalia manęs, plačiai nusišypsojo: ,,Čia laisva?” Nuo tos dienos mes tapome draugėmis. Daug kalbama apie neužmirštamą pirmąją meilę, bet paaugliui gal dar didesnę žymę nei ji palieka pirmoji draugystė. Pastebite, kaip dažnai mes, suaugę, vaikų klausiame: ,,Kas tavo geriausias draugas?” Taip mes tarsi patvirtiname draugystės svarbą kiekviename amžiaus tarpsnyje. Juk tada tu jautiesi laimingas visur ir visada – klasėje, kieme tu turi artimą žmogų, kuriuo pasitiki, kuris tau pats artimiausias, artimesnis net už tėtį ir mamą. Su juo ruoši pamokas, tave meiliai pasitinka draugės mama, vaišina. Jūs geriate arbatą ar kavą, vaišinatės sumuštiniais, sprendžiate uždavinius… Kartais ir pietaujate pas draugę.