Chanuka – suspindėjusios šviesos stebuklas
Š.m. gruodžio mėn. 16-23 d. švenčiama viena svarbiausių žydų kalendoriaus šventė – Chanuką. Norint pajusti šio šviesaus įvykio nuostabią paslaptį, būtina įsigilinti į jo istoriją ir išnagrinėti pagrindinius šventimo aspektus.
“Kas yra Chanuką? Kislevo mėnesio 25 dieną prasideda aštuonios Chanukos dienos. Chanuką – tai šventė, kuria pažymima tai, kuomet graikai įžengė į Šventyklą ir išniekino visą aliejų, tai vėliau, kada Chasmonėjų namas juos nugalėjo, ir ieškojo aliejaus, kad uždegtų Menorą (Šventyklos aliejinė lempa), ir rado tik vieną indelį, kuriame aliejaus buvo tik vienai dienai, – įvyko stebuklas, nes aliejus degė visas aštuonias dienas (būtent tiek, kiek reikia pagaminti naują). Kitais metais šios dienos buvo paskelbtos šventėmis, kurių metu buvo skaitomi,s padėkos maldos ir Psalmės, garbinančios Dievą” (Talmudas, Traktatas Šabatas, 21)
Pats žodis “Chanuką” reiškia “įkurtuves”; kaip šventės pavadinimas “įkurtuvės Šventykloje”. Tačiau šis žodis taip pat susijęs su kitais iškilmingo minėjimo aspektais — karo pergale, tautinės savimonės atgimimu ir išsilaisvinimu iš graikų įtakos. Aštuonerių dienų Chanukos šventė į žydų kalendorių buvo įtraukta 165 m. prieš m.e., sugrąžinus pamaldas Jeruzalės Šventykloje, kurią buvo užgrobęs ir atėmęs iš judėjų Graikijos ir Sirijos valdovas Antiochas IV Epifanas 170 m. prieš m.e. 165 m. p.m.e. Judas Makabėjas nugalėjo Antiocho kariuomenę ir išvadavo Jeruzalę. Jis iš naujo pašventino Šventyklą. Šventyklos pašventinimo apeigos truko 8 dienas. Tai pirmoji grynai istorinio pobūdžio šventė, kuri nebuvo nustatyta Penkiaknygėje.
Minėdami stebuklą, įvykusį šventinant Šventyklą, mes uždegam Chanukos žvakes, ir tai yra pagrindinis apeigos akcentas, todėl Chanuką kartais vadinama “ugnies švente”. Aštuonerias dienas sinagogose skaitoma malda “Alei” (šlovinimo malda) ir kas vakarą uždegama ypatinga aštuonžvakė žvakidė-chanukija.Šiomis dienomis tradiciškai valgomi aliejuje kepti patiekalai
Chanukos istorija – jau seniai susiliejo į vieną visumą su pačios žydų tautos istorija, todėl, kas benutiktų, šiomis dienomis mes visi renkamės prie chanukos žvakidžių tam, kad eilinį kartą pašlovintume “stebuklą” ir mūsų tautos dvasins stiprybę.
Nuoširdžiai sveikiname Chanukos švenčių proga. Tegul Chanukos šviesa sušildo kiekvieną mūsų ir Chanukos stebuklas telydi visus metus!
Kviečiame visus apsilankyti Vilniaus Taharot Ha Kodeš Choralinėje sinagogoje (Pylimo g. 39, Vilnius), 2006 m. gruodžio 21 d., 16 val.
Lietuvos žydų bendruomenės
ir Lietuvos žydų religinės bendrijos pirmininkas dr. Simonas Alperavičius
Vyriausiasis Lietuvos ir Vilniaus rabinas Chaim Burshtein