Vaiko gimtadienis – galvosūkis tėvams
Mažylio gimtadienis. Daugelis tėvų nė nenori pagalvoti apie iškilmes namuose – juk būrys vaikų viską apverstų aukštyn kojomis. Todėl tėvai atžaloms ieško pramogų už savo namų sienų.
Galbūt vaikas svajoja pajodinėti tikru žirgu? Ar bent kelioms valandoms pavirsti kariu didvyriu, matytu filmuose? O gal išpūsti rekordinio dydžio muilo burbulą?
„Nė vieno sūnaus gimtadienio nešventėme namuose. Visiems ieškojome kokios nors įdomios pramogos.
Juk gimtadienyje dalyvauja ne tik mažyliai, bet ir jų tėvai, tad šventė turi patikti visiems“, – įsitikinusi aštuonerių metų sūnų Benediktą ir vienerių dukrelę Moniką auginanti vilnietė Donata Baniūnienė.
Šiemet jos sūnus gimtadienį šventė Arklio muziejuje, kur senovinėje troboje tikroje krosnyje kepė duoną, o pernai jis kelioms valandoms tapo kareiviu.
Idėjų – gausybė
Pastaruoju metu norintiems surengti šventę vaikams rinktis tikrai yra iš ko. Prieš 5-6 metus buvo gerokai sunkiau.
Renkantis paslaugą, verta paisyti tėvelių, anksčiau toje vietoje rengusių šventę, nuomonės. Kai pasiūlymų daug, galbūt kai kurie jų ir nėra patys geriausi ar per brangūs.
„Pernai mums pasiūlė surengti indėnišką gimtadienį už 999 litus. Įdomu, bet per brangu“, – aiškino D.Baniūnienė.
Paprastai netradicinis gimtadienis vaikui su 10-15 draugų atsieina 200-300 litų. Dažniausiai tėvams dar tenka pasirūpinti tortu ir užkandžiais.
Tiesa, tokiose šventėse vaikai apie maistą beveik pamiršta.
Patys kepa duoną
Jei jūsų neišgąsdins žinia, kad gimtadienio šventė bus kaip pamoka, galima ją surengti vieninteliame Europoje Arklio muziejuje Niūronyse (Anykščių r.).
Nors suaugusieji tokią pramogą vadina tautinių tradicijų pamoka, vaikams ji labiau primena smagių žaidimų ir atradimų popietę.
Pramogų organizatoriai etnografinėje sodyboje siūlo pasirinkti vieną iš penkių temų, kurios nuspalvins gimtadienį vis kitokia spalva.
Dažniausiai atvykusiems į Niūronis rūpi sužinoti, kaip ant kasdienio stalo patenka duona, ir išsikepti po mažą jos kepalėlį.
Jei gimtadienis vėlyvą rudenį, labiau rūpės sužinoti Kūčių ir Kalėdų papročius, išmokti įvairių burtų.
Šiemet vaikams parengta nauja programa „Piemenėlio vargai“, kuri supažindins, kaip žaisdavo ir linksmindavosi vaikai prieš šimtą ar daugiau metų, kokiais instrumentais jie grodavo.
Kad pramogos neprailgtų, į jas įsiterpia ir ekskursija po Arklio muziejų. Tokia popietė kainuoja 7 litus vaikui.
Ragauja kareiviškos košės
Galbūt minkyti tešlą ir kepti duoną įdomiau mergaitėms, užtat berniukai jėgas gali išmėginti apsivilkę karišką uniformą. Vaikus nuo 6 metų pasitinka du instruktoriai.
Dalyviai aprengiami kariškomis uniformomis, o veidus išsidažo maskuojamaisiais dažais.
Instruktoriai vaikus supažindina su karių amunicija ir tikrais ginklais, rengia šaudymo į taikinį varžybas, kliūčių ruožą, moko, kaip padėti sužeistiesiems ir vaišina kareivišku daviniu.
„Toks gimtadienis įdomus ne tik vaikams, bet ir tėvams, ne vienas jų stoja į eilės galą, kad galėtų iššauti į taikinį.
Tai ne tik pramoga, bet iš dalies ir pamoka – vaikai supažindinami su tikra kariška kasdienybe. Smagu, kad viskas vyksta gamtoje, o ne kokiame tvankiame boulingo klube“, – aiškino bendrovės „Strategija“ pardavimo vadybininkė Živilė Marcinonytė.
Šie žaidimai rekomenduojami vaikams nuo 6 iki 12 metų, dešimčiai vaikų kainuoja 450 litų.
Įspūdingi muilo burbulai
„Pastaruoju metu itin populiarios gimtadienio pramogos – muilo burbulų pūtimas, – pasakojo tinklalapio http://www.dovanosvaikams.lt savininkė Donata Šugalskienė.
Už 200 litų šios pramogos rengėjai ne tik pamokys suformuoti burbulus, kurie sužavės vaikus, bet ir paliks jiems vieną naują įtaisą burbulams kurti ir visą indą su specialiu skysčiu. Tokia šventė patiks bet kokio amžiaus vaikams, nesvarbu ir kiek jų bus.
Vaikai dievina žirgus
Grybo dvaro arklidės vaikus tarsi magnetas traukia dėl to, kad mažieji tiesiog dievina šiuos gyvūnus.
Jodinėjimas tikru žirgu ar bent jau poniu vaikams įsimena visam gyvenimui.
Tiesa, ši pramoga ne tokia jau pigi – 350 litų. O jeigu svečiai nori užsibūti ilgiau ir paragauti žirgyno šeimininko paruoštų vaišių, gali tekti pakloti ir per 600 litų.
Vilniaus botanikos sode Kairėnuose savo vaikams šventes rengia šeimos, ieškančios ramybės ir gamtos prieglobsčio.
„Beveik visi užsisako bent jau arklio traukiamą karietą, kad galėtų pasivažinėti po sodą. Drąsesni ir pajodinėja poniais ar žirgais.
Taip pat rengiame pažintines ekskursijas apie gamtą“, – aiškino Vilniaus botanikos sodo informacinio centro specialistė Rasa Ryliškienė.
Šventė – augalų karalystėje
Botanikos sodas stengiasi padėti ir tiems, kurių šventę gryname ore grasina sugadinti lietus.
„Turime didžiulius šiltnamius, kuriuose laikomi atogrąžų augalai. Paprastai į juos lankytojai neįleidžiami, bet jeigu lyja, šventės dalyvius priimame ten, papasakojame apie atogrąžų augalus, pavyzdžiui, kad jie žinotų, kaip auga bananai ir kad iš jų lapų galima vyti virves“, – pasakojo R.Ryliškienė.
Botanikos sode visiems šventės dalyviams reikia pirkti įėjimo bilietus, ekskursijos kainuoja nuo 40 iki 60 litų. Brika – 100 litų valandai, o prašmatni karieta – 250 litų pirmai valandai ir po 100 litų vėlesnėms.
* * *
Pasakų veikėjai – ir į namus
Tiems, kuriems išskirtinės ir įsimintinos vaikų šventės neprieinamos, nelikti namuose siūlo vaikų pramogų centrai.
* „Smaragdo miestas“, „Euroopa“, „Mauglis“ – žaidimų kambariuose apstu pramogų vaikams: rutuliukų baseinų (nuotr.), karstynių, atrakcionų laipioti. Šiuos žaidimų kambarius tėvai gali išsinuomoti ir savo atžalų gimtadieniams.
* Be personažų visas vaikų būrys gali išsidūkti už maždaug 150 litų, o pasikviesti kokį nors pasakų veikėją kainuos brangiau.
* Populiari pramoga – į namus pasikviesti animacinių filmų, knygų ar pasakų herojų – piratus, indėnus, Mikę Pūkuotuką, Raudonkepuraitę ir kitus personažus. Jie ne tik vaidina, bet ir įtraukia į linksmybes pačius vaikus. Šie veikėjai dažniausiai padeda surengti linksmą šventę namuose. Už valandą linksmybių tokie personažai paprastai prašo maždaug 300 litų.
Saulius JARMALIS, Tautvydas KONTRIMAVIČIUS, LR korespondentai