Vaiko aistra žaislams kenksminga sveikatai?
Tėvai, kurie laikosi nuomonės, jog nesvarbu, su kuo vaikas žaidžia, svarbiausia — kad jis neverktų, yra neteisūs, nes bet kokiu atveju žaisdamas mažylis susipažįsta su pasauliu. Žaislai turi įtakos ne tik vaiko pasaulėžiūros formavimuisi, bet gali pakenkti jo sveikatai.
Pastaruoju metu žiniasklaida vis dažniau informuoja, jog parduotuvėse parduodami vaikiški žaislai neatitinka saugos reikalavimų. Pirmiausia tai taikoma guminiams ir plastmasiniams gaminiams, nes į daugelio iš jų sudėtį įeinančio fenolo (karbolio rūgštis) kiekis leistinas normas viršija kelis kartus, kas kelia grėsmę mažų vaikų sveikatai. Pavojingi žaislai — tarptautinė problema. Tarkim, Ispanijoje prieš Naujuosius metus buvo parduota 60% nekokybiškų žaislų. Ypač didelį susirūpinimą kelia ankstyvojo amžiaus vaikams skirti kokybės standartų neatitinkantys žaislai. Neseniai nuspręsta, jog visi žaislai, prieš patekdami į parduotuves, privalo turėti sertifikatus. Sertifikato galima paprašyti perkant žaislą. Į ką dar vertėtų atkreipti dėmesį perkant savo vaikui „draugą“ vaikiškiems žaidimams?
Nukrito meškiukas…
Minkštų žaisliukų vaikams reikia nuo pirmųjų gyvenimo metų iki paauglystės dėl pačių paprasčiausių priežasčių: jie yra minkšti, mieli, jų (bent gerų) snukučiai yra malonios išraiškos, juos malonu priglausti prie skruosto. Savo meškiukui mažylis gali patikėti paslaptis, išsakyti skriaudas ir pasiguosti. Minkštas žaisliukas iš dalies mažyliui atstoja mamą, kai jos nėra šalia. Taip pat ugdo tėviškus instinktus, nes įvairius zuikučius ir kačiukus malonu sūpuoti. Jeigu žvėrelio pilvukas prikimštas detalių, dviguba nauda — perrinkdamas jas, mažylis greitai nurimsta. Šiuolaikiniams vaikams, kuriems užsiėmimų netrūksta, tai tik į naudą. Nereikia abejoti dėl to, kad galbūt jūsų vaikas turi per daug minkštų žaislų. Pirmiausia visų jų snukučiai yra skirtingų išraiškų, kurias matydamas vaikas jausis patogiai, o visi jį supantys žmonės neatrodys vienodi. Ir dar: venkite per daug lengvų žaislų (pripildytų porolono). Visame pasaulyje populiarus Pūkuotukas žavi tuo, kad yra gan sunkus. Todėl prikimštą vatos ir pjuvenų jį buvo taip malonu liūliuoti Kristoferiui Robinui.
Minkštas žaislas turi būti kokybiškas. Nosis, akys, plastikiniai ūsai — švelnūs ir stipriai pritvirtinti. Antraip vaikas neišvengs mėlynių arba iš jo burnos teks traukti žaislinio žvėries „kūno dalis“. Visos siūlės turi būti tvirtos, kad vaikas negalėtų iškrapštyti vidiniko užpildo. Minkštų žaislų šeriai turi būti ne ilgesni kaip 4 cm ir tvirtai pritvirtinti, kad vaikas negalėtų jų ištraukti. Specialistai rekomenduoja saulės spektro atspalvių žaislus, nes vaiką privalo supti džiugios spalvos. Tamsių, niūrių žaislų, ypač juodos ir purvinai rudos spalvų, namų „žvėryne“ neturėtų būti. Šeriai neturėtų būti nudažyti „nuodingomis“ ryškiomis spalvomis, kurios dirgina akis ir nervų sistemą. Geriausiai rinktis ramias spalvas. Nebijokite, jog rožinis meškiukas arba žalias kačiukas gali sukelti vaikui neteisingą gyvūno įsivaizdavimą. Žaislai — sąlygins dalykas, ir vaikai tai supranta.
Kareivėliai ir Ko
Daugybę metų buvo manoma, kad mergaitėms tinka žaisti tik su lėlėmis, o berniukams — su kareivėliais ir visa kita, kas primena karą. Tačiau antrojoje XX amžiaus pusėje psichologai nusprendė, kad „kariniai žaislai“ berniukams ugdo agresyvumą, ir pasiūlė išvaduoti vaikus nuo militarizmo „palikimo“. Po Antrojo pasaulinio karo vokiečiai apie dvidešimt metų neleido vaikams žaisti su kariniais žaislais. Rezultatas tas, kad užaugo nepasitikinti savimi ir agresyvių jaunuolių karta. Psichologai netruko išsiaiškinti šios idėjos žlugimo priežastis. Pasirodo, kiekvienam berniukui savo laiku būtina žaisti „karą“. Antraip jis visą gyvenimą pasąmonėje bandys „kovoti“ su aplinkiniais.
Kas jums yra Barbė?
Su žaviąja Barbe mūsų vaikai susipažino prieš penkiolika metų, tačiau ginčai dėl jos netyla iki šiol. Ši problema aktuali visame pasaulyje. Amerikos mergaitės Barbę išvydo prieš pusę amžiaus, tačiau jų tėvynėje dar neprieita prie vieningos nuomonės, blogai tai ar gerai. Beje, vaikams nerūpi suaugusiųjų nuomonė: ilgakoję, grakščią, stulbinama krūtine Barbę nori turėti kiekviena save gerbianti, bet dar nemokanti ištarti savo vardo mergaitė. Barbės priešininkai gąsdina, kad „suaugusi“ lėlė pernelyg atvirai demonstruoja savo seksualinį žavesį, į kurį tokio amžiaus vaikams nederėtų kreipti dėmesio. Taip pat ji žaloja vaiko psichiką, nes mergaitė visam gyvenimui tampa Barbės įvaizdžio įkaite ir užauga savimyla ir egoistė, o ne būsimoji rūpestinga žmona ir motina. Tačiau mokslininkai, atlikę tyrimus, įrodė, jog jaunosios Barbių turėtojos yra aukštesnio intelekto, yra valingos ir didesnės optimistės, nei tos mergaitės, kurioms mamos ir tėvai tokios lėlės nenupirko. Esmė ta, jog efektingoji Barbė jaunoms ledi tampa grožio, žavesio ir gyvenimiškos sėkmės etalonu. Be to, Barbė disciplinuoja: kokį nors kitą žaislą galima numesti į kambario kampą ir palikti, o gražuolės Barbės nenumesi, nes ji yra gerbiama. Tačiau iki 3 metų vaikams nevertėtų leisti žaisti su Barbėmis, bent jau su jų aksesuarais. Įvairūs bateliai, rankinės, šukos ir kiti miniatiūriniai garderobo daiktai yra tokie patrauklūs, jog gali atsidurti mažo vaiko burnoje.
Dėlionė? Visiems!
Tai žaislas, kuris tinka ir ankstyvojo amžiaus vaikui, ir senyvo amžiaus žmogui. Dėlionių būna įvairių: ir iš dviejų trijų, ir iš tūkstančio detalių, kurias sunkiai sekasi sudėlioti net suaugusiesiems. Be to, dėlionę žaisti labai įdomu. Kartais tai tampa mylimiausiu šeimos laisvalaikio praleidimo būdu. Psichologai nustatė, jog dėlionės moko vaiką teisingai suvokti dalį ir visumą, skatina erdvinį mąstymą, puikiai laviną rankų motoriką, moko mažylį sukoncentruoti dėmesį ir sutelkti valią. Tad ko dar galima norėti?
Kompiuteris — draugas?
Kas sakė, kad kompiuteris — ne žaislas? XXI amžiuje jis laikomas paprastu gabių vaikų žaislu. Tiesa, tėvus dažnai glumina virtualių žaidimų pobūdis, nes daugelis iš jų pasižymi žiaurumu, kai kurie skiepija „neteisingą“ realybės suvokimą: jeigu žaidėją nugalėjo virtualus varžovas, ne bėda, nes atsargai yra tuzinas „gyvenimų“, kurių nėra realybėje. Tačiau virtuali tikrovė atitraukia nuo tikrosios. Be to, ilgas sėdėjimas prie monitoriaus daro tiesioginę žalą sveikatai. Atitraukti vaikų nuo kompiuterio vis tiek nepasiseks, be to, ar verta? Žaidimas su tikrais žaislais vaiką moko gyventi, o varžybos su virtualių žaidimų herojais — naudotis kompiuteriu. Žaidimo metu įgyti įgūdžiai, mokėjimas greitai priimti sprendimus ir nepasimesti įvairiose situacijose padės sprendžiant kur kas sudėtingesnes užduotis. Vaikų sveikatą galima apsaugoti juos kontroliuojant, kad laikytųsi naudojimosi kompiuteriu taisyklių.
Suaugusieji kaip vaikai
Skirtus vaikams žaislus ir gamina, ir perka suaugusieji. Pažįstamas vaizdas: prie Barbės papuošalų vitrinos stovi suaugusi tetulė ir įdėmiai apžiūrinėja sukneles ir batelius, norėdama nupirkti dukrai dovaną. Įdomu, kodėl solidus vyras taip įdėmiai apžiūrinėja žaislines mašinėles ir ginklus, kažin kam jis juos renka — sūnui ar sau? Psichologų nuomone, sau. Ir pataria to nesigėdyti. Pirma, žaislas — jūsų aplinkos dalis, ir jis būtinai turi atitikti tos aplinkos reikalavimus. Juk baldus ir tapetus vaikų kambariui taip pat dažnai išrenkate patys, neatsiklausę vaikų. Antra, pirkdami jums patikusį žaislą, vaikui siūlote pasitikėti jūsų, o ne kitų skoniu!
Žaislų pirkimo taisyklės
Jeigu nusprendėte pradžiuginti savo vaiką nauju žaislu, neužmirškite paprastų taisyklių
* Žaislus pirkite solidžiose parduotuvėse, o ne turguose, kur kokybiškas žaislas gali atsirasti tik per stebuklą. Orientuokitės į kainą: kokybiškas daiktas atpažįstamas ne tik pagal ženklą, bet ir pagal kainą.
* Svarbu ne tik firma gamintoja, bet ir šalis, kurioje pagamintas daiktas. Pavyzdžiui, Europoje jau dešimt metų vaikiškiems žaislams gaminti draudžiama naudoti polivinilchloridą — pavojingą medžiagą, kuri sukelia vaikams kepenų, inkstų, imuninės ir lytinės sistemos ligas. O Kinijoje per visą šį laiką ir toliau štampuojamos tos pačios Barbės iš tų pačių medžiagų.
* Prieš pirkdami žaislą, įdėmiai jį apžiūrėkite. Venkite itin ryškių spalvų: maža to, kad „nuodingos“ spalvos kenkia sveikatai, jų sudėtyje yra kenksmingųjų kadmio ir švino, kurie gali sukelti apsinuodijimą. Pirštu patrinkite nudažytą paviršių: dažai neturi luptis, antraip jie atsidurs vaiko burnoje. Atkreipkite dėmesį į žaislo formą ir jo kokybę: neturi būti jokių atplaišų, aštrių kampų, smulkių detalių, kurias vaikas gali praryti. Patikrinkite, ar žaislas tvirtas —antraip už jus tai padarys vaikas.
* Būtinai perskaitykite, kas nurodyta etiketėje, — kokio amžiaus vaikui žaislas skirtas. Tėvai dažnai nuperka žaislą, kuris yra skirtas vyresnio amžiaus vaikams. Tačiau gamintojai, ženklindami žaislus, dažniausiai nepagalvoja apie mažųjų intelektą, o tik nurodo, kokio amžiaus vaikui jis gali kelti pavojų.