Tinginystė pagal socializmą
Kiek dažnai teko girdėti, kad esate tinginys? Beje, tinginys pagal wiki – tai saldus šokoladinis desertas. Ne visai tinkantis apibrėžimas, todėl pakapstęs giliau, radau dar įdomesnių apibrėžimų. Bet supratau viena, kad tas, kas nedirba, tas kažko nevalgo. Kažkaip sovietiškai nuskambėjo. O kaip socializmas supranta darbą? Kas nežino, gali nueiti prie Žalijoo tilto Vilniuje į skulptūras pažiūrėti. Jeigu dirbi, tai turi būti fizinis darbas ir dar būtinai didvyriškas.
Bet tada tie visi mokslininkai, kurie nieko sunkesnio už tušinuką į rankas per visą gyvenimą nėra paėmę, ir dar tonas popieriaus išgadinę, ar galima sakyti, kad jie dirba ir netinginiauja? Na, kadangi mažai uždirba, tai galima priskirti proletoriatinei inteligentijai. Kaip ir iš principo darbininkai, nes yra samdomi darbuotojai. Leidžia mokesčių pinigus, kaip ir kiti valdininkai. Negi valdininką galima pavadinti tinginiu? Reiškia, darbštuolis, tikrai ne tinginys.
Ir čia ateina verslininko eilė, jį iškarto galime išvadinti… Viskas gražiai sudėta, čia. Būtų galima juos susodinti, bet kad jau labai daug mokesčių moka. Reiškia, reiktų kažkam priskirti, tegul būna vertelga. Vertelga turbūt nuo žodžio verstis, kaip judėti. O jeigu juda, reiškia dirba, na, ir vėl ne tinginys.
Bet jeigu aš toliau taip žiūrėsiu, tai visai nebeliks ką apkaltinti tinginyste. O gal galima pensininkus apvadinti? Kažkaip negraža, visa gyvenimą dirbai, tai turi būti laikas, kada gali užsiimti kuo nori! Bet ar tai reiškia, kad mūsų supratimu, žmonės, kurie užsiima kuo nori, yra tinginiai. Nes tada ir vaikai yra tinginiai, jie dažniausiai daro, ką nori, bet ne tai, ką prašai?
Va ir priėjome prie apibrėžimo, kas yra tinginys pagal socializmą: jeigu kas nors daro ne tą, ką jūs norite, tai jis tinginys. Ypač, jeigu ir jūs tą patį norėtumėte daryti, bet kažkas jums neleidžia. Kažkaip sudėtingai gavosi. Nes, mano supratimu, tinginystė tai tada, kai nustoji judėti. Gal todėl man patarimai iš Rytų labiau patinka – nesvarbu, ant kurio laiptelio stovi, svarbu, kiek užlipai ir dar lipsi. Ir tada saviugda nėra tinginystė, nes jeigu taip paėmus, vaikas nuo 4 iki 6 metų išmoksta kalbą, skaičiuoti, skaityti. Dauguma suaugusiųjų per likusį savo gyvenimą mažiau išmoksta. Tai ar galima vaiką laikyti tinginiu?