Paauglėms motinystė – rimtas išbandymas
Toks gyvenimas
Paauglėms motinystė – rimtas išbandymas
Kūdikio gimimas paprastai sukelia teigiamas emocijas, tačiau paauglei tai gali reikšti ir didelę nelaimę: problemos dėl mokslų, neaiški ateitis, neišsipildžiusios svajonės. Patekusios į suaugusiųjų pasaulį, jaunos mamos susiduria su begale rūpesčių. Tačiau ne visos merginos mato tik juodąją pusę. Nauja gyvybė joms suteikia kur kas didesnę laimę ir džiaugsmą nei pasilinksminimai diskotekose ar kavinėse. Kai kurios paauglės mamos nė už ką nekeistų savo pradėtos naujo gyvenimo linijos. Viena tokių – prieš keturis mėnesius pirmagimio susilaukusi septyniolikmetė Inga.
Skatino gimdyti
Kai Inga susipažino su Regimantu, jai buvo 16 metų, o vaikinui – 19. Netrukus abiejų draugystė peraugo į meilę. Tačiau po kurio laiko mergina suprato, jog pastojo. Pora visada saugodavosi, bet tąsyk galvojo, kad viskas praeis be pasekmių. „Kad esu nėščia, sužinojau po trijų savaičių, kai dingo mėnesinės. Man buvo šokas. Mes saugodavomės, tačiau tada atrodė, kad nieko nebus, bet… Šis vaikas, kaip sako, buvo lyg per sapnus“, – pasakojo Inga. Mergina pamačiusi teigiamą nėštumo testo rezultatą pagalvojo apie išvalymą. Bet Regimantas prašė to nedaryti ir ramino, jog viskas bus gerai. „Aš buvau jauna, norėjau mokytis, tačiau Regimantas mane įtikino gimdyti, be to, aš jį mylėjau“, – prisiminė Inga. Labiausiai paauglė bijojo pranešti šią žinią mamai bei mokytojams: „Pirmosios mintys buvo, kad mamai bus „šakės“, kad visi mane pasmerks“. Viskuo pasirūpino Regimantas: dar tą patį vakarą apie Ingos nėštumą jis pranešė jos mamai. O kitą dieną pasakė mokytojams. Mama iš pradžių nepatikėjo, manė, kad jaunuoliai pokštauja. Tačiau supratusi, jog dukra iš tikrųjų laukiasi, susitaikė su šia mintimi. Kitą dieną ji pasveikino būsimuosius tėvelius. Mokytojai taip pat skatino Ingą gimdyti. Tačiau mergina paliko Eduardo Balsio menų gimnazijos vienuoliktą klasę ir mokslus toliau tęsė „Pamario“ vidurinės mokyklos jaunimo vakarinėje klasėje. Ankstesnėje mokykloje Inga nesulaukė jokių pastabų. Iki to laiko, kai Inga išėjo, apie jos nėštumą žinojo tik mokytojai ir kelios draugės. Vėliau pasigirdo apkalbos iš kelių moksleivių, tačiau Inga į jas nekreipė dėmesio.
Gimdymo skausmus Ingai padėjo iškęsti Regimanto palaikymas. „Kai gimė Dovydas, visą laiką aš jį apžiūrinėjau, nes bijojau, kad tik jo neapkeistų kitu vaiku“, – šyptelėjo jaunoji mamytė. Iš pradžių Inga išsigando, kad per anksti gimdo, tačiau paaiškėjo, jog buvo apsirikusi. Mergina prisiminė, kad labai daug klausinėjo gydytojų, stebėjo kiekvieną jų žingsnį ir domėjosi, kodėl taip daro. Iš baimės Inga šaukė, kad nepagimdys, mirs.
Gyvena atskirai
Mažajam Dovydui šiandien jau keturi mėnesiai. Jaunoji mama prisipažino, jog dėl vaiko daug ko teko atsisakyti, tačiau su viskuo susitaikė. Jei galėtų grįžti į praeitį ir ką nors pakeisti – tai bendravimą su vaiko tėvu. Jaunoji pora šiuo metu nuomojasi atskirą butą. Tačiau, pasak Ingos, Regimantas čia kaip ir gyvena, kaip ir ne: „Ateina kartais, permiega. Tačiau bendros ateities planų nėra“. Kai Regimantas įtikinėjo Ingą gimdyti, jis net mamai pasižadėjo auginti ir prižiūrėti vaiką, prisiėmė atsakomybę jį išlaikyti. Jis netesėjo pažadų – dėl to susipykome su mano mama. Inga norėtų toliau tęsti mokslus ar susirasti darbo, tačiau neturi kam palikti Dovydo. Savarankiškame gyvenime jaunajai mamytei padeda pašalpa bei artimųjų materialinė parama: “Iš Regimanto pastaruoju metu turiu ilgai prašyti, kai reikia ko vaikui nupirkti. Kai turi – duoda. Jei neturi – prašau sesės pagalbos, taip pat mano tėvas padeda“.
Inga nesigaili anksti patyrusi motinystės džiaugsmus ir rūpesčius. Anot jos, paauglės taip pat sugeba auginti vaikus, tačiau ne visos: „Kitoms dar norisi pasilinksminti, jos kam nors palieka savo vaikus. Priklauso nuo to, kaip žiūri į gyvenimą. Jei anksčiau lakstydavo ir atsiradęs vaikas – jai didžiausias stresas, tokia palieka vaiką mamai ar močiutei ir išbėga“. Ingai taip pat kartais knieti prasiblaškyti, tačiau nenori palikti vaiko.
Gimdė tualete
Vaikų teisių apsaugos tarnybos vedėja Gražina Aurylienė taip pat minėjo, jog motinystei paauglės pasiruošia skirtingai. Vienos labai gražiai augina savo vaikelius, o kitos išsigąsta per anksti užklupusių rūpesčių. Vedėja prisiminė atvejį, kai per metus pagimdė trys 14,15 ir 16 metų merginos. Tiek jos, tiek jų tėvai atsisakė auginti vaikus. Visi kūdikiai buvo įvaikinti. „Galvojome, kokios yra viso to priežastys. Be abejo, trūko ryšio su mama. Jos nežinojo, kad dukros laukiasi. Bet kaip galima nesuprasti, jeigu matai dukrą kiekvieną dieną?“ – klausė G. Aurylienė. Pašnekovė pridūrė, jog buvo labai nustebinta vienos mamos pasakojimo apie tai, kad jos dukra pradėjo gimdyti tualete.
Kita mama apie dukros nėštumą sužinojo tik gimdymo namuose. „Pagimdžiusi dukra nutarė neauginti vaikelio. Mamai buvo šokas, susiėmusi už galvos aimanavo, kokią gėdą padarė jos dukra prieš mokyklą, giminę, kaimynus. Mes prašėme labai rimtai pagalvoti, vis dėlto – tai jų kraujas. Dukra padarė klaidą ne vien dėl savo, bet ir dėl tėvų kaltės. Galbūt trūko auklėjimo, žinių apie brendimą, seksualinius dalykus. Su ta močiute labai ilgai bendravo psichologas. Mes vaikelį atdavėme į vaikų ligoninę ir vis delsėme. Po kiek laiko močiutė nuėjo į ligoninę aplankyti anūko. Vėliau atėjo ir pati mama. Ji persigalvojo ir nusprendė auginti vaiką. O jau buvo atsiradusi ir šeima, kuri norėjo įsivaikinti kūdikį“, – pasakojo G. Aurylienė. Paskui abi moterys labai dėkojo tarnybai, džiaugėsi, kad nepadarė klaidos.
G. Aurylienė prisiminė, kai uostamiestyje prieš keliolika metų pagimdė net dvylikos su puse metų mergaitė. Ją išprievartavo patėvis.
Vedėja minėjo, kad dabar ji yra ištekėjusi ir augina sūnų.
Šiuo metu Vaikų teisių apsaugos tarnyba lanko apie keturiolika vaikus auginančių nepilnamečių mamų. Dauguma jų gyvena su savo tėvais, kadangi nėra baigusios mokslų ir neturi darbo. Dalis gyvena su vaiko tėvu, tačiau, anot G. Aurylienės, kiek tenka bendrauti, ilgai jaunos poros kartu negyvena. „Kai kurios jaunosios mamos, ypač augusios tarp jaunesnių seserų ar brolių, puikiai prižiūri vaikus, o kitos nelabai sugeba“, – užbaigė Vaikų teisių apsaugos tarnybos vedėja.
Keičia mokyklą
Dauguma nėščių ar pagimdžiusių merginų pereina mokytis į „Pamario“ vidurinę mokyklą. Čia jaunimo vakarinėse klasėse mokosi tie, kurie dėl susiklosčiusių priežasčių negali lankyti dieninės mokyklos – dirba, turi materialinių sunkumų, laukia gimdymo. Baigdami „Pamario“ vidurinės mokyklos vakarines klases, abiturientai įgyja vidurinį su profesijos pradmenimis išsilavinimą. Šiuo metu mokyklą lanko apie dvidešimt besilaukiančių ar pagimdžiusių jaunų merginų. „Čia jos atvyksta tęsti mokslus ne tik iš uostamiesčio, bet ir iš kitų rajonų. Jaunosios mamytės jau gyvena suaugusiųjų pasaulyje, nebepritampa prie klasės draugų, kurie yra dar vaikai. Todėl merginos jaukiau jaučiasi suaugusių žmonių kolektyve“, – teigė „Pamario“ vidurinės mokyklos direktorė Svetlana Charkovskaja.
Į mokyklą jaunuoliai gali įstoti nuo 16 iki 18 metų. Nors pasitaiko, kai mokslus čia pasirenka ir jaunesnio amžiaus moksleiviai. Tačiau tokiems nepilnamečiams reikia gauti Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos sutikimą. „Pamario“ vidurinė mokykla yra vienintelė mokymo įstaiga, kur jaunimas gali mokytis vakarais. Apsilankius gandrams, vakarines pamokas nutraukia ne visos jaunosios mamos. Pagimdžiusios po kelių dienų ateina ir laiko egzaminus. „Praėjusiais metais viena mergina išvažiavo gimdyti tuoj po egzamino. Kitas egzaminas merginai turėjo būti už kelių dienų. Ji suspėjo išeiti iš ligoninės ir į egzaminą atėjo jau ne tik kaip mokinė, bet ir kaip jauna mama“, – šypsojosi S. Charkovskaja.
Mamos į pamokas kartais ateina su savo vaikeliais. „ Suprantame, kartais nėra kam palikti vaikelio, todėl reikia jaunoms mamoms padėti. Su vaikais pabūna budėtoja arba mokytojos, neturinčios pamokų. Bet svarbiausia, kad jos atneša savo kūdikius visiems parodyti, pasigirti, kad jis pats gražiausias ir protingiausias. Visos mokytojos vadinamos močiutėmis, o vaikai – jų anūkais“, – juokėsi S. Charkovskaja.
Direktorė mano, kad jaunąsias mamas toliau mokytis skatina tai, jog yra atsakingos ne tik už save, bet ir už savo vaiko ateitį. Direktorė juokauja, kad moksleivės, kurios per visą nėštumo laiką mokėsi, turi sulaukti labai protingų vaikų.
Dažnesnės komplikacijos
Paauglės fiziologiškai gali gimdyti, tačiau psichologiškai pasirengusios yra ne visos. „Problema tai, kad žmogus iki 18 metų yra dar nesubrendęs. Be to, paauglystėje pagimdžiusioms merginoms sunkiau mokytis. Jei mergina mokosi vienuoliktoje klasėje, ji dar nori ir į diskoteką ar kavinę nueiti. O dėl mažo vaiko turi daug ko atsisakyti ir atsiduoti vien jam. Tačiau kitos paauglės labai greitai persiorientuoja. Vieni bręsta dešimtis metų, o kai kurios jaunos mamos psichologiškai gali subręsti per pusmetį“, – teigė Klaipėdos ligoninės Nėštumo patologijos skyriaus vedėjas Vytautas Rauba.
Nors optimalus laikas pirmam gimdymui yra 20-22 metai, gerai išnešioti ir pagimdyti vaiką gali ir šešiolikmetė, ir 22-ejų metų moteris. Paauglės gimdo lygiai taip pat, kaip ir suaugusios moterys. Tačiau nepilnametėms dažnesnės būna nėštumo bei gimdymo komplikacijos, persileidimai, priešlaikiai gimdymai. Pasak V. Raubos, iki 18 metų gimdančių merginų skaičius yra daugmaž pastovus. 2003 metais Klaipėdos ligoninėje gimdė 37 nepilnametės, šiais metais per 9 mėnesius – 30 merginų. „Tai sudaro apie vieną procentą visų gimdymų“, – dienraščiui sakė Nėštumo patologijos skyriaus vedėjas.
Santuokų daugėja
Klaipėdos miesto civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, nepilnamečių santuokų kasmet daugėja. Anot skyriaus vedėjos Gražinos Misevičienės, pagrindinė tokių santuokų priežastis – nėštumas. Iki šiol užregistruota 12 nepilnamečių santuokų, pernai – 7, 2000 metais – 3.
Tačiau nė vienas nepilnametis negali susituokti be Vaikų teisių apsaugos tarnybos išvadų bei teismo leidimo. „Dėl santuokinio amžiaus sumažinimo kiekvienu atveju mūsų tarnyba turi išsiaiškinti priežastis: ar nėra pažeidžiami vaiko interesai, ar nėra merginai taikoma prievarta dėl santuokos. Taip pat bendraujame su būsimu sutuoktiniu. Pagal Civilinį kodeksą išvadas mes teikiame teismui, o teismas duoda leidimą susituokti.“
Teismas gali sumažinti santuokinį amžių ne daugiau kaip trejais metais, tačiau nėštumo atveju teismas gali leisti tuoktis ir nesulaukusiam 15 metų. Nors, kaip minėjo Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja G. Misevičienė, kol kas uostamiestyje dar nėra tuokęsi paauglių, jaunesnių nei 16 metų.