Nuo ko priklauso laimė?
Mūsų dienomis žmonės gyvena milžinišku tempu. Visi kažkur skuba, turi kalnus niekada nesibaigiančių darbų ir rūpesčių. Depresinių susirgimų skaičius auga, savižudybių Lietuvoje nemažėja. Ar čia dar gyvena laimingų žmonių? O gal laimė tapo tik retų išrinktųjų privilegija, nepasiekiama paprastam mirtingajam?
Dažnai tenka išgirsti, kad kažkas trukdo žmonėms būti laimingais. Kaltė paprastai priskiriama sutuoktiniui, kuris turi per daug ydų ir per mažai dorybių, galbūt vaikams, kurie tokie išdykę ir nerodo jokio dėkingumo už rūpestį, draugams, kurie yra dideli egoistai ir ieško tik naudos sau… Šitaip kaltininkų sąrašą būtų galima tęsti be galo. Galima pagalvoti, kad būdami su kitais žmonėmis, būti laimingi negalime, nes visi kiti (ne mes) yra tokie nuodėmingi. Tačiau be žmonių, be šeimos, be artimųjų laimingas taip pat nebūsi. Taip ir sukasi žmonės užburtame rate tos laimės bergždžiai ieškodami.
O iš tiesų iki jos trūksta tiek nedaug, ir kelias visai netolimas – reikia tik stabtelti ir atsisukti į save. Vieninteliai, kas gali leisti mums būti laimingais, esame… mes patys. Ne sutuoktinis, ne vaikai, ne draugai ar priešai veda mus laimės link. Tik mes patys galime suteikti sau šį leidimą būti laimingiausiu žmogumi pasaulyje. Nemažas būrys psichologų yra tyrę laimės fenomeną. Visus domino, nuo ko priklauso laimė. Gauti tyrimų rezultatai yra labai paprasti ir iš tiesų net nestebinantys. Turbūt svarbiausias veiksnys kelyje į laimę – savivertė. Aukštas savęs vertinimas, pasitikėjimas savimi glaudžiai susijęs su laimingumu. Savimi pasitikintys, gerai save vertinantys žmonės dažniau jaučiasi laimingi nei tie, kurie visą laiką yra blaškomi abejonių, kuriems stinga tikėjimo savo jėgomis ir gabumais.
Kitas laimingųjų bruožas – tai optimizmas. Optimistiški žmonės, kurie pozityviai žiūri į ateitį, net ir kebliausią situaciją moka nušviesti šviesiomis spalvomis, dažniau jaučiasi laimingi nei tie, kurie visada galvoja apie tai, kas dar blogo gali nutikti. Pesimistinis požiūris į gyvenimą stumia žmones į neviltį, toks požiūris – laimės jausmo priešas. Ekstraversija yra dar viena iš tų savybių, kurios atidaro duris laimei. Atviri, mėgstantys bendrauti žmonės, kurie turi daug draugų, palaiko daug socialinių ryšių, lengvai užmezga naujas pažintis, taip pat yra kur kas laimingesni už savyje užsidariusiuosius. Tiesa, psichologai dar diskutuoja, ar bendravimas įtakoja laimingumą, ar yra atvirkščiai – jau besijausdami esą laimingi, žmonės pradeda daugiau bendrauti, palaiko daugiau socialinių ryšių bei kontaktų. Bet kokiu atveju šie dalykai yra glaudžiai susiję.
Energingumas bei sugebėjimas lengvai išgyventi pasikeitimus, atvirumas naujai patirčiai irgi yra gyvenimu besidžiaugiančių žmonių savybės. Ateities planai, jų kūrimas ir turėjimas taipogi mini apie prasmingesnį gyvenimą, kurį gyvenantys žmonės dažniau gali pasigirti esantys laimingi. Įdomus dalykas yra tas, kad dažniau laimingais besijaučiantys žmonės paprastai negali išgyventi kraštutinių laimės ar nelaimės būsenų. Jie tarsi rieda kelio viduriu, nenukrypsta į didelius kraštutinumus. Tik tie, kurie paprastai nesijaučia esantys laimingi, susiklosčius reikiamoms aplinkybėms, gali patirti neįtikėtinai gilius jausmus. Deja, jų patiriami itin stiprūs jausmai gali būti ne tik geri. Tokie žmonės kur kas sunkiau ir giliau išgyvena visas nesėkmes bei sunkumus, yra labiau linkę sirgti depresija.
Taigi mūsų asmeninės savybės nemažai lemia tai, kiek laimingi mes esame. Tačiau, kaip dažniausiai būna, viskas priklauso tik nuo mūsų. Kartais reikia tiek nedaug – viso labo tik pakeisti savo požiūrį, kad harmoningiausi ir šilčiausi jausmai užlietų mūsų širdis. Ir nereikia ieškoti kaltų kažkur aplinkui, jei laimė, rodos, suka pro šalį. Ne sutuoktinis, ne vaikai ir ne draugai kalti, jei jūs nesijaučiate laimingi. Ne veltui juk sakoma, kad kiekvienas yra savo laimės kalvis. Įvertinkime ir branginkime save, optimistiškai žvelkime į gyvenimą, bendraukime su žmonėmis ir mylėkime juos, priimkime besikeičiančias aplinkybes bei mokėkime prisitaikyti prie susiklosčiusių sąlygų ir nesistebėkime, kad taip paprasta būti laimingais…
Remtasi: Estes Ch., Henderson K. Enjoyment and the Good Life // Parks & Recreation, 2003, vol.38 Cheng H., Furnham A. Personality, Peer Relations, and Self-Confidence as Predictors of Happiness and Loneliness // Journal of Adolescence, 2002, vol.25 Lu L., Gilmour R., Kao S.F Cultural Values and Happiness: An East-West Dialogue // Journal of Social Psychology, 2001, vol.141 Lyubomirsky S. Why Are Some People Happier than Others? The Role of Cognitive and Motivational Processes in Well-being // American Psychologist, 2001, vol.56