Prancūzija
Sostinė: Paryžius
Santvarka: respublika
Gyventojų skaičius: 59,5 mln.
Plotas: 547 030 km2
Valstybinės kalbos: prancūzų
ES narė nuo: 1957 m.
Valiuta: euras (Prancūzijos frankas iki 2002 m.)
Prancūzijai, didžiausiai Vakarų Europos šaliai, priklauso ir Korsikos sala Viduržemio jūroje. Dvi didžiausios kalnų grandinės – Pirėnai pietuose ir Alpės rytuose – yra gamtinė siena su kaimyninėmis valstybėmis.
Prancūzijos simbolis – Eifelio bokštas – pastatytas 1889 m. Jo konstruktorius – G. Eiffel, bokšto aukštis – 324 m. Per metus jį aplanko vidutiniškai 6 mln. žmonių.
Prancūzijos sostinė Paryžius taip pat garsi savo įspūdingais statiniais katedra Notre-Dame, Triumfo arka, Luvru. Tai pasaulio madų sostinė.
Prancūzija yra viena iš vyno gamybos lyderių pasaulyje. Jam pagaminti naudojama apie 300 įvairių rūšių vynuogių, dauguma auginama šalies pietuose. Aukštos kokybės vynuogės auginamos tam tikruose regionuose: Elzase, Bordo, Burgundijoje, Luaro slėnyje ir Šampanėje – tai vienintelė vieta pasaulyje, kur auginamos vynuogės tikro šampano gamybai.
Beveik kiekvienas Prancūzijos regionas siūlo savo specifinių patiekalų: Burgundija – sraigių ir varlių kojelių, Bretanė – omletų, šalies pietvakariai – triufelių… Prancūzijoje gaminama daugiau kaip 360 rūšių sūrių. 70% eksportuojamo sūrio pasaulyje yra iš čia.
Prancūzija pirmauja Europoje pagal žemės ūkio produktų gamybą ir eksportą. Čia daugiausiai auginama kviečiai, cukriniai runkeliai, saulėgrąžos, obuoliai ir vynuogės vynui daryti.
Kinas – neatskiriama Prancūzijos kultūros dalis. Kasmet susukama 130-140 filmų, parduodama apie 115 mln. bilietų. Pagal investicijas į filmų gamybą Prancūzija užima antrą vietą pasaulyje (po JAV). Garsūs pasaulinio lygio prancūzų aktoriai – Gerard Depardieu, Juliette Binoche, Catherine Deneuve.
Prancūzija – viena stipriausių pramoninių pasaulio valstybių, turinti galingą plieno gamybos, chemijos pramonę, ji pirmauja inžinerijos ir technologijų srityse. Šalis gamina automobilius (Peugeot, Renault, Citroen) ir orlaivius.
Apie ¾ visos elektros energijos Prancūzijoje pagaminama atominėse jėgainėse (daugiau nei Lietuvoje).
Prancūzijoje gaminami nuostabiausi kvepalai (Chanel, Coco..) – daugiausia Grase pietų Prancūzijoje, kur tyvuliuoja levandų, rožių ir jazminų laukai.
Prancūzija ilgus amžius Europai ir pasauliui diktavo madas. Ir šiandien geriausi madų salonai yra Paryžiuje. Prancūzai moka ir mėgsta skoningai rengtis tiek gatvėje, tiek aukštuomenės pobūvyje.
Prancūzo kredo – menas gyventi, gauti iš gyvenimo kuo daugiau malonumų. Kiekviena diena yra šventė.
Prancūzai labai mėgsta triukšmingą gatvę. Restoranų, barų, aludžių ir net tabako salonų lauko kavinėse stalai ir kėdės sustatyti eilėmis taip, kad visų veidai būtų atsukti į gatvę. Ir net kavos puodelio kaina priklauso nuo sėdėjimo vietos, arčiau gatvės – brangiau! Šaligatviai vakarais virsta lauko teatrais.
Nacionalinė šventė, kuri ypač jaučiama Paryžiuje, yra Bastilijos paėmimo diena – liepos 14-oji. Šią dieną vyksta kariniai paradai, o aikštėje šokama ir dainuojama.
Prancūzijos draudimo sektorius užima ketvirtą vietą pasaulyje – apyvarta siekia 167,9 mlrd. eurų.
Visos Europos vaikus vilioja įspūdingas pramogų parkas Disneilendas, įkurtas Paryžiuje.
Prancūzijoje važinėja greičiausias pasaulyje traukinys TGV (Train a Grande Vitesse); 1990 m. jis pasiekė 515,3 km/h greitį.
JAV simbolio – Niujorke stovinčios laisvės statulos autorius yra prancūzų skulptorius F.A.Bartholdi; skulptūrai pozavo autoriaus motina (veidas) ir mergina (figūra).
Prancūzijos miestas Strasbūras – Europos Tarybos ir Europos Parlamento būstinė.
1463 m. Paryžiuje pirmą kartą istorijoje imta numeruoti namus.
1782 m. broliai J. ir J. Montgolfier paleido pirmąjį žmonijosistorijoje oro balioną, per 8 min. Nuskridusį 3 km; jame buvo avis, antis ir gaidys.
Parengta pagal:
Europa – mūsų žemynas.- K.,2002
Mes! Mes ir ES? Mes ir Europos Sąjunga! / A. Paleckis. A. Ikamas .- V., 2002