Olandija
Sostinė: Amsterdamas
Santvarka: karalystė
Gyventojų skaičius: 15,9 mln.
Plotas: 41 526 km2
Valstybinės kalbos: olandų
ES narė nuo: 1957
Olandija nėra visiškai tikslus šios šalies pavadinimas, nes Olandija yra vakarinės šalies provincijos, pietų ir šiaurės Olandija; tikslus pavadinimas yra Nyderlandai, Nyderlandų Karalystė.
Amsterdamas yra šalies konstitucinė sostinė, o Haga – administracijos ir vyriausybinių įstaigų sostinė.
Mastrichte, seniausiame ir labiausiai į pietus nutolusiame Olandijos mieste, pasirašyta Mastrichto sutartis, kuria įkurta Europos Sąjunga.
Žemės ir jūros tema olandui amžina. Tai tauta, kuri myli jūrą, be jos neįsivaizduoja savo gyvenimo ir sunkiai atsikovoją erdvę iš jos. Olandija laikoma jūrine tauta, nes ji visada garsėjo savo jūrininkais, žvejais ir dokininkais.
Didelė dalis šalies gyventojų gyvena nusausintoje ir sukultūrintoje teritorijoje. Jau prieš 2 tūkst. metų olandai pylė pylimus, norėdami apsisaugoti nuo potvynių. Po 10 amžių Šiaurės jūros pakrantėje pasirodė apsauginės dambos (užtvankos) – dam. Šiandien šis žodis yra daugelio Olandijos miestų pavadinimų sudedamoji dalis (Amsterdamas, Roterdamas, Zandamas).
Olandija – tankiausiai gyvenama Europos šalis. Spartus urbanizacijos procesas čia suformavo vakarų Olandijos konurbaciją – Randstadą. Tai vientisas žiedinis miestas, kuris jungia net 9 miestus.
Šalies sostinė Amsterdamas dažnai vadinamas Šiaurės Venecija. Daugiau kaip 50% miesto teritorijos užima vanduo ir augmenija – yra 165 kanalai, apie 1000 tiltų, net 28 parkai.
Roterdamas – didžiausias pasaulio uostas, čia pakraunama ir iškraunama 30% visų ES prekių, keliaujančių jūra.
Olandijoje išgaunama ir eksportuojama daugiausia gamtinių dujų (8,9% pasaulinės prekybos), daugiausia užauginama ir parduodama gėlių (60% pasaulinės rinkos).
Olandija – gėlių ir vėjo malūnų šalis. Čia vis dar veikia apie tūkstantį tradicinių vėjo malūnų.
Pirmosios tulpės Olandijoje sužydėjo 1594 metais. Šiandien olandija pirmauja pagal tulpių, kardelių ir vilkdalgių eksportą.
Olandai – darbštūs, kuklūs, paprastai nemėgstantys skambių žodžių, ne visada mandagūs su kitataučiais. Jie yra talentingi prekybininkai, todėl kartais yra vadinami Europos kinais. Olandų nuomone, didžiausia nuodėmė – švaistytis pinigais. Baisiausias dalykas olandui – varganai gyventi, ypač bijomasi, kad to nesužinotų aplinkiniai. Skolintis pinigų čia nepriimtina.
80% olandų turi dviračius. Jų beveik dvigubai daugiau nei automobilių. Juokaujama, kad Olandijoje rogės ir pačiūžos – visuotinis hobis, o dviratis – susisiekimo priemonė.
Medinė avalynė – neatskiriamas olandų nacionalinio kolorito elementas. Kaip ir lietuvių, taip ir olandų nacionalinis apavas – klumpės. Kasmet 350 meistrų pagamina apie 3 mln. jų porų.
Nacionalinis olandų valgis – sūris. Čia jie slegiami patys įvairiausi – su kmynais, česnakais, dilgėlėmis, rūkytu kumpiu.
1993 metais olandai pirmi Europoje legalizavo eutanaziją.
90% žmonių kalbėdami apie Olandiją paprastai pamini narkotikus. Taip yra ne todėl, kad Olandijoje jų daug suvartojama, o todėl, kad čia galioja gana liberalios “silpnųjų” narkotikų vartojimo taisyklės. Olandija buvo pirmoji valstybė Europoje, legalizavusi kanapių vartojimą. Šiuo metu 450 Amsterdamo kavinių jų laisvai galima nusipirkti, tačiau kanapių reklama draudžiama, o vartotojas turi būti vyresnis nei 18 metų.
Dar viena Amsterdamo ypatybė – raudonųjų žibintų kvartalas.
Parengta pagal:
Europa – mūsų žemynas.- K.,2002
Mes! Mes ir ES? Mes ir Europos Sąjunga! / A. Paleckis. A. Ikamas .- V., 2002