Didžioji Egipto piramidė Khufu
“Štai aš pagaliau stoviu visai arti akmens milžino. Žmogus prie jos esi kaip aguonos grūdas.”
Matas Šalčius
Didžioji Egipto piramidė (Khufu arba Cheopsas) senovės graikų buvo laikoma vienu iš Septynių Pasaulio stebuklų. Tai vienintelis stebuklas išlikęs iki mūsų laikų. Ją knaisiojo kapų plėšikai, stukseno graikai ir romėnai, iš patrankų šaudė turkai ir prancūzai, arabų kalifas Mamunas įsakė prakirsti tunelį vakarinėje sienoje, kuris dabar ir vadinamas “Mamuno skyle”, bet ji stovi kaip stovėjusi – išdidi ir paslaptinga.
Faraonas Khufu atėjo į valdžią kai Senovės Egipto karalystė artėjo prie savo klestėjimo viršūnės. Khufu turėjo galimybės mokytis iš savo tėvo Sneferu patirties, kuris statė kelias piramides sau, todėl sūnaus šedevras pranoko tėvo pastangas, Khufu piramidė – piramidžių statymo viršūnė.
Tai pirmoji ir didžiausia piramidė Gizos komplekse. Stebinanti ne tik savo dydžiu, bet ir matematiniu tikslumu. Jos originalus aukštis 146,6m., dabartinis -138.75m. Nuo Khufu piramidės viršūnė buvo nuimta dar XIVa., kai arabai naudojo Gizos aikštelę kaip statybinių medžiagų rezervą.Auksinę viršūnę išlaikė tik Khafre piramidė.Pasvirimo kampas – 51º 50′ 40″.
Didžiosios piramidės vidus sudėtingesnis nei bet kurios kitos Gizoje. Viduje yra trys kameros, Khufu buvo pirmasis faraonas pakeitęs pakeitęs tradiciją, ir laidojimo kamerą padaręs ne požeminėje dalyje, o piramidės centre. Taip pat yra du praėjimai, vienas tikrasis, kitas apgaulingas. Įėjimas į piramidę yra Šiaurinėje sienos dalyje.
Vidutinis bloko svoris 2.5 tonos. Kai kurie pamatiniai akmenys sveria apie 15 tonų. Sunkiausi yra granito blokai naudoti Karalių kamerų “luboms”, pagal apskaičiavimus jie turėtų sverti nuo 50 iki 80 tonų kiekvienas.
Kiek žmonių tiek ir nuomonių – taip ir apie šios piramidės paskirtį, konstrukciją ir projektavimą prigalvota teorijų, tačiau yra archeologinių įrodymų , bendro paveikslo sulipdymui. Neseniai Dr.Zhakis Hawass pietinėje piramidės pusėje atrado rampos liekanas, vadinasi iš tiesų jomis buvo naudojamasi statant.Daugiau apie tai galite paskaityti šioje svetainėje, o plačiau apie Cheopso piramidę Guardian’s Giza svetainėje.
Prie Didžiosios Piramidės 1954m. rastas laivas pagamintas iš kedro, kurį ten gabalais užkasė Khufu sūnus. Rekonstravus paaiškėjo, kad jo būta 43,4 m. ilgio, 5.9m. pločio ir 1,78m. aukščio! Galbūt jis plukdė faraono kūną (Egipte buvo paprotys, mirus faraonui, ypač mylimam, jo kūnas būdavo paleidžiamas Nilu laive, ir žmonės iš krantų stebėdami, galėjo atsisveikinti, taip buvo ir su Ramziu II), o gal tiesiog tarnavo kaip saulės simbolis.
Šis atradimas privertė atsigauti diskusijas apie Egipto laivininkystę. Yra duomenų, kad tokiais laivais Egiptiečiai pasiekdavo Kiprą, Finikiją, Kretą ir kitas aplinkines Viduržiemio jūros šalis, jiems gerai buvo žinomas kelias į rytus, galbūt net Indiją. Australijoje Queensland’o valstijoje uoloje rasta daug egiptietiškų rašmenų, be to nustatyta, kad papiruso rūšis, kurią naudojo egiptiečiai, tuo metu augo tik Australijoje. Egiptiečių mumijų medžiagose rasta tabako ir kokaino, augalų, augančių tik centrinėje Amerikoje. Kažkoks kontaktas tarp skirtingų kultūrų turėjo būti, nes kitaip viso to paaiškinti neįmanoma.
Laivas šiuo metu eksponuojamas muziejuje prie Didžiosios Piramidės.