Danija
Sostinė: Kopenhaga
Santvarka: karalystė
Gyventojų skaičius: 5,3 mln.
Plotas: 43 094 km2
Valstybinės kalbos:danų
ES narė nuo: 1973
Danija – salų valstybė
Danija yra pati mažiausia iš Skandinavijos šalių. Jos teritoriją sudaro Jutos pusiasalis ir apie 406 salų, iš kurių gyvenama tik 86-iose.
Danijai priklausę Farerų salos, esančios šiaurinėje atlanto vandenyno dalyje, 1948 m. įgijo Danijos Karalystės autonomijos statusą. Jų teritorija 46 kartus mažesnė už Lietuvą. Iš 18-os salų septyniolikoje gyvena žmonės, dažniausiai besiverčiantys žvejyba ir avių auginimu, o vienoje ūkininkauja tik vyras su žmona.
Danijai priklauso didžiausia pasaulyje sala – Grenlandija, 8 kartus didesnė už pačią Daniją, tačiau joje gyvena tik 56 tūkst. žmonių.
Danijos klimatas labai panašus į Lietuvos. Vasara čia būna birželio-rugpjūčio mėnesiais, o žiema – gruodžio-kovo mėnesiais. Šalčiausias metų mėnuo – vasaris.
Danijoje galioja konstitucinė monarchija, seniausia Europoje, gyvuojanti nuo X amžiaus vidurio. Dabartinė šalies valdovė – karalienė Margaret II.
Danijos sostinė Kopenhaga minima nuo 1167 metų. Jos gyventojų skaičius siekia 1,7 mln., miestas įsikūręs vienoje iš didžiausių šalies salų – Zelandijoje.
Danai savo sostinę švelniai vadina varinių stogų ir bokštelių miestu. Kopenhagoje nerasite nei dangoraižių, nei didelių finansinių centrų, nes ji – parkų, skverų, vingrių gatvelių, jaukių namukų ir linksmų bei laisvų žmonių miestas.
Danija – dviratininkų šalis. Kaip ir daugelyje kitų šalių, taip ir Danijoje, šeima turi mažiausiai vieną mašiną. Tačiau kiekvienam danui garbės reikalas – turėti savo dviratį. Danai dviračiais važinėja nuo tos dienos, kai jie buvo pradėti gaminti – juk tai praktiška, neteršianti aplinkos susisiekimo priemonė. Čia niekas nesistebi pamatęs minantį pedalus kostiumuotą vyriškį ar moterį puošnia suknele.
Mažoji undinėlė – tai Danijos simbolis, Kopenhagos pasididžiavimas. Šią nuostabią skulptūrą 1913 m. sukūrė skulptorius E. Eriksenas, alaus daryklos “Carlsberg” įkūrėjo C. Jacobseno užsakymu, kada šis pamatė Danijos karališkajame balete Mažosios undinėlės vaidmenį šokančią Danijos primabaleriną E. Prais ir liko be galo susižavėjęs šia moterimi.
Daniją pasaulyje garsina rašytojas H. K. Andersenas (1805-1875). Gimęs neturtingų tėvų šeimoje, būdamas 14 metų amžiaus jis atvyko į Kopenhagą, tikėdamasis tapti aktoriumi ar baleto šokėju. Pirmąją savo pasakų knygelę išleido būdamas 30 metų. Iš viso pasirodė 24 jo knygelės, kurios šiandien išverstos į 100 kalbų.
Lego – spalvotas suneriamas statybines kaladėles – XX a. ketvirtajame dešimtmetyje sumeistravo vienas Danijos dailidė. Billundo mieste įsikūręs didžiulis pramogų parkas Legolendas, užimantis 10 hektarų plotą, kuriame visi pastatai yra iš lego. Žodis “lego” sudarytas iš daniškų žodžių “leg” ir “godt” – “žaisk smagiai”.
Kopenhagoje yra įsikūrusi lyg ir atskira šalis Kristianija (1000 gyventojų, 150 pastatų), pasižyminti anarchija. Čia galioja tik trys taisyklės – jokių ginklų, smurto ir striprių narkotikų. Tačiau bet kurioje Kristianijos vietoje laisvai prekiaujama hašišu, čia sutinkama visokio plauko laisvamanių ir atsitiktiniai smalsuoliai ten tikrai nepageidaujami.
Danai su šypsena klausosi tų, kurie teigia, kad K. Kolumbas pirmas atrado Ameriką (XV a.). Jų manymu, pirmieji buvo vikingai. Savo klestėjimo metais (900-1050 m.) jie buvo pasiekę Ameriką ir bandė ją užkariauti. Tik karingai nusiteikę vietos gyventojai privertė juos palikti žemyną ir grįžti atgal.
Šių dienų danų aprangoje pastebima labai daug megztų drabužių. Sakoma, kad jų tiekdaug nenešioja nei viena kita tauta Europoje.
Tradicinis danų patiekalas – sumuštiniai. Danai tvirtina, kad žino jų net 700 įvairių variantų. Tradicinė danų virtuvė taip pat neįsivaizduojama be mėsos (ypač avienos) patiekalų ir virtų bei sūdytų žuvų. Čia verdama labai daug košių, išgeriama daug kavos, o valstiečiai labai mėgsta naminį alų.
Danijai ypač būdingas laisvas žmonių požiūris į šeimą. Vedybos čia nėra madingos. Dažnai vaikus augina nesusituokę tėvai, turintys tokias pat juridines teises kaip ir sutuoktiniai. Vyrai labai prisideda prie namų ruošos ir vaikųpriežiūros, todėl smarkiai daugėja dirbančių moterų.
Danija garsi architektūra. Danų architektai iš vietinių medžiagų – cemento, plytų ir medienos – moka statyti gražius namus, derančius prie gamtovaizdžio. Daugelis pastatų turi įmontuotas saulės baterijas ir yra apšiltinti, kad kuo mažiau būtų sunaudojama energijos.
Danijoje nėra atominių elektrinių, bet gausu vėjo malūnų.
Kopenhagoje veikia seniausias pasaulyje (įkurtas 1843 m.) Tivoli atrakcionų parkas.
Danijoje vyrauja nuomonė, kad demonstruoti visuomenei savo turtus – važinėti prabangiu automobiliu, rengtis brangiais rūbais – blogo tono požymis. Dideli privatūs namai čia – reta išimtis ir ekonominiais sumetimais.
Danų vaikai, sulaukę 16 metų, dažnai palieka tėvų namus, nesitikėdami tolesnės finansinės paramos. Net 26 proc. 7-14 metų vaikų dirba laisvalaikiu.
Parengta pagal:
Europa – mūsų žemynas.- K.,2002
Mes! Mes ir ES? Mes ir Europos Sąjunga! / A. Paleckis. A. Ikamas .- V., 2002