Prieš perkant naudotą motociklą: variklis, skysčiai, karbiuratorius
Ar, prieš jums atvykstant, pardavėjas pašildė variklį? Taip jis gali nuslėpti su šalto variklio užvedimu susijusias problemas. Iš pradžių leiskite varikliui atvėsti. Būtina žinoti, ar šaltas variklis gerai užsiveda kojiniu starteriu.
Variklis turi užsivesti be problemų (jei šaltas, šiek tiek springdamas*), garsas turi būti geras. Jei girdite kažkokį taukšėjimą-tarškėjimą, blogai. Pasukite droselį. Tam tikras ,,kliuvimas” – problema su karbiuratoriumi*. Išsiaiškinti padėtų bandomasis važiavimas. Atleidus droselį, užsišauti tiksliai, nesvarbu, ar rankenos pasuktos, ar ne. rankenas pasukite į kairę ir dešinę ir stebėkite, ar trosą. Trosas turi judėti be pasipriešinimo.
Šios pastabos skirtos motociklams su karbiuratoriumi. Naujesniuose modeliuose yra automatinis kuro įpurškimas.
Kai kuriuose motocikluose yra kuro padavimo pompa, todėl, prieš užvedant variklį, reikia sudaryti slėgį. Jei, įjungus degimą, iš dujų bako pasigirsta švilpimas, palaukite, kol jis baigsis ir tada paspauskite starterį.
Centrinės kojelės pagalba apvertę motociklą ir pakėlę į viršų užpakalinį ratą, patikrinkite, ar gerai įsijungia pavaros. Pakeltojo rato nesukite per greitai. Laikykite nuspaudę priekinį stabdį.
Turite matyti tepalo lygį – pro stikliuką arba lazdelės pagalba. Jis turėtų būti tarp viršutinės ir apatinės padalos, kai variklis jau pora minučių, kaip išjungtas, o motociklas stovi lygioje vietoje. Paklauskite, kada paskutinį kartą buvo keisti tepalai. Reikėtų – kas 5k mylias ar kas 6 mėn. Krosiniams motociklams – daug dažniau.
Tepalo spalva:
- medaus: keistas neseniai (laikui bėgant, pajuoduoja)
- juoda; senas tepalas – paklauskite, kada keistas
- Su baltais, pieno pavidalo ruoželiais: į tepalą patenka vanduo (žr. žemiau)
- Pilkas: daug aliuminio dalelių (Krosiniams – nieko, paprastiems – blogai)
- Blizgūs metaliniai taškeliai ( labai blogai – visai nusidėvėjęs variklis)
Jei droselis sukasi su dideliu pasipriešinimu, galimo kelios (negeros) priežastys:
Karbiuratorius užsikimšęs nuo degalų ir apnašų. Valymas: apie $200 servise arba $5 + 1-3 val. darbo namuose.
Gali būti šiek tiek nulenktos rankenos, jas sutaisyti kainuos apie $75 ar daugiau, ir tai geras įrodymas, jog motociklas yra aptyręs avariją.
Trosas gali būti dalinai užsikirtęs arba neteisingai ,,nutiestas”. Karbiuratorius gali būti tvarkoje. Pamėginkite trosą atsukti ar ištiesinti. Jei tuomet slys lengviau, tikriausiai galima nesunkiai pataisyti. Nauji trosai -apie $20 kiekvienas plius pusė val. darbo.
Kai kurie varikliai aušinami oru ar tepalu, kiti – vandeniu. Žemiau pateiktos pastabos – tik apie modeliams, aušinamiems skysčiu, ne oru ar oru-tepalu.
Jei tepale balti ruožai – tai vanduo. Tai arba dėl oro kondensacijos variklyje arba pratekėjimo aušinimo sistemoje. Kondensacija, 20-30 min pakaitinus variklį išnyksta. Jei ne, gali tekti keisti tarpines.
Patikrinkite aušinimo skysčio lygį. Jis turi būti tarp viršutinės ir apatinės padalos. Jei naudojamas vanduo arba jei skystis yra šviesiai rožinės spalvos, reiškia, jog motociklu lenktyniauta, kadangi lenktyniniuose motocikluose negalima naudoti antifryzo. Krosiniuose mot. – skystis žalios spalvos.
Pats aušinimo skystis turėtų būti neoninės žalios spalvos, ne rudas ar žaliai rudas.
Grynas, švarus vanduo- blogai (gali būti lenktyninis), bet leidžia pamatyti, jog nėra rūdžių.
Rožinio atspalvio vanduo – gali būti, jog mot-u lenktyniauta.
Ryškiai žalias – puiku.
Rudas – arba dėl rūdžių (blogai), arba yra tepalo (taip pat negerai). Pastaruoju atveju, gali būti kaltos blogos tarpinės. Geriau ieškokite naujo motociklo.
Blogiausia, jei aušinimo skysčio radiatoriuje iš viso nėra!
Motociklo išmetamosios duos neturi būti mėlynos. Jei baltos, vadinasi, ,,sudegė” vanduo, jei mėlynos – dega tepalas (arba tai Harley, arba nusidėvėję vožtuvų tarpinės.) Reikia, kad mechanikas atliktų kompresijos patikrinimą.
Pastaba: mėlynus ,,dūmus” gali leisti dviejų eigų motociklai.
Variklio kompresija: varikliai, iš esmės,i yra oro pompos, todėl tarpinės turi būti itin geros. Priešingu atveju, bus sunku užvesti, bus deginamas tepalas (mėlynos išmetamosios dujos), padidės degalų sunaudojimas.
Krosiniuose ir senesniuose paprastuose motocikluose yra kojinis starteris, kurio pagalba galima sukti variklį. Tokiu būdu galima bent dalinai patikrinti kompresiją. Jei nejuntate jokio ,,įtempimo”, ko gero, labai trūksta kompresijos. Tegul šį motociklą patikrina mechanikai.