Optiniai bevieliai tinklai- nauja didelės spartos duomenų tinklų technologija
Atlikus tyrimą taip vadinamos paskutinės mylios problemos tema paaiškėjo, kad mažiau nei 5% pastatų yra sujungti tiesiogiai didelio pralaidumo (virš 2.5 Gbit/s) optinėmis skaidulomis ir iš jų daugiau nei 75% yra arčiau nei vienos mylios atstumu. Dauguma įmonių pastatų viduje naudoja greitą Ethernetą (100 Mbit/s) ar Gigabit Ethernetą (1.0 Gbit/s). Dauguma iš jų naudoja išėjimui į internetą mažo pralaidumo pasenusių technologijų tinklus. Paskutinės mylios problema pasireiškia apjungiant didelio pralaidumo tinklus tarp pastatų, kuriuos sujungti naudojant esamas linijas yra gana problematiška norint išlaikyti didelį pralaidumą.
FSO (angl. Free Space Optical comunications) sistema yra skirta bevieliam, didelio pralaidumo tinklo apjungimui tarp nutolusių taškų. FSO veikia optinio tinklo pagrindu, kur duomenys yra perduodami moduliuotu lazerio spinduliu. Vietoj pulsuojančio spindulio, sklindančio stiklo pluoštu čia duomenys perduodami siauru pluošteliu per atmosferą, kadangi atmosferos ir stiklo pluošto charakteristikos yra panašios. Kadangi FSO naudoja tokius pačius siųstuvus ir detektorius, ji gali pasiekti panašius, didelio pralaidumo tinklo greičius (virš gigabitinius).
Greit didėjant perduodamų duomenų kiekiui, FSO sistema turi daug daugiau pranašumų prieš kitas bevielio ryšio technologijas, tokias kaip naudojančias mikrobangų ar RF spektro skleidimą. Patogumai: nereikia specialaus leidimo, kadangi neskleidžia radio trukdžių, užtikrintas saugumas: siauras lazerio pluoštelis užtikrina, kad nepageidaujama detekcija, slaptas duomenų perėmimas tampa beveik neįmanomi.
Privalumai prieš optines skaidulas pirmiausia yra ekonominiai: FSO yra daug patrauklesnė alternatyva jei reikia sujungti pastatus esančius skirtingose gatvės pusėse, kadangi nutiesti optinį kabelį tampa gan problematiška ir neekonomiška, nereikia jokių papildomų leidimų ir licenzijų taip pat ir instaliacijos savikaina tampa žymiai mažesnė. Tačiau ji turi ir vieną nenuginčijamą trūkumą: sistema yra neatspari atmosferos pokyčiams. Tai reiškia, kad perduodamų duomenų greitis priklauso nuo tiesioginio matomumo kokybės ir jam pablogėjus iškart atsiranda ryšio sutrikimai (sumažėja greitis). Didžiausias spartos sumažėjimas pasireiškia esant rūkui, jo maži vandens lašeliai yra panašaus dydžio kaip ir lazerio bangos ilgis, todėl įvyksta spindulio absorbcija ir jis praranda energiją. Tačiau lyjant nesukeliami dideli trukdžiai ir duomenys yra perduodami sparčiai.
Esant normalioms oro sąlygoms FSO sistema gali veikti net iki 10 km ir daugiau atstumu, bet esant tirštam rūkui ji bus efektyvi tik 125 m nuotolyje.
Išeitis yra naudoti kartu FSO ir mikrobangų sistemą kaip rezervinę, kadangi ji gali veikti esant tirštam rūkui, bet yra neefektyvi lyjant, taip užtikrinant ryšio patikimumą 99,999%.
Parengta pagal Laser Focus World.