NetWare 5 struktūros pagrindai
NetWare branduolys (NetWare Kernel) yra tinklo operacinės sistemos dalis, užtikrinanti pagrindines NetWare funkcijas bei atsakinga už resursų administravimą bei paskirstymą.
NetWare užkraunamieji moduliai (NLMs) papildo branduolį tam tikrais servisais. Moduliai yra užkraunami serverio pusėje ir dinamiškai susiejami su branduoliu. Gali atsirasti priklausomybė tarp atskirų modulių, kai vieno iš jų užkrovimas gali sąlygoti papildomų modulių aktyvavimą.
Disko tvarkyklė (Disk Driver) tarnauja atminties įrenginių, tokių kaip kieti diskai, juostiniai įrenginiai bei CD-ROM, valdymui. Iki 3.x versijos Novell naudojo “monolitines” tvarkykles, t.y. tokia tvarkyklė savyje talpino visas atminties įrenginių valdymo funkcijas. Su 4.x versija papildomai įvedama NetWare Peripheral Architecture (NWPA), kuri nuo 5.x versijos naudojama viena pati.
NWPA architektūroje “monolitinės” tvarkyklės suskaidomos į du atskirus modulius. Host Adapter Module (HAM) sukuria sąsają su operacine sistema, o Customer Device Modules (CDM) – su konkrečiu įrenginiu. To rezultatas – lankstesnis tvarkyklių panaudojimas.
Tinklo kortos tvarkyklė (LAN Driver) aptarnauja tinklo kortą.
Name Space moduliai (Name Space Modules) – NetWare palaiko įvairių operacinių sistemų vardų sistemas. DOS vardų sistema įprogramuota branduolyje. Kitoms operacinėms sistemoms yra Name Space moduliai. Jie užtikrina, kad NetWare išsaugotų duomenis diskuose, atsižvelgdama į darbo stočių operacines sistemas. Todėl vartotojo programos, naudojančios to paties formato duomenis, gali laisvai jai keistis per serverį. Tai galioja ir tuo atveju, kai skirtingose darbo stotyse yra skirtingos operacinės sistemos.