Energiją gamins mikrogeneratoriai
Vos monetos dydžio didelio greičio mikrogeneratoriai laikui bėgant nešiojamuose įrenginiuose pakeis baterijas.
Mažas, centimetro skersmens ir 3 mm aukščio generatorius sukuria daugiau, nei vieną vatą elektros energijos – tiek pakanka maitinti mobiliajam telefonui.
Džordžijos valstijos Technologinio universiteto mokslininkų sukurtas prototipas tapo vienu iš alternatyvų baterijų paieškoms projekto rezultatų, jį finansuoja JAV Armijos mokslinė laboratorija. Tikimasi, kad tokie generatoriai bus naudojami pačiuose įvairiausiuose elektroniniuose įrenginiuose. “Dabar mes galime gauti makro dydžio energiją iš mikroįrenginių”, – tvirtina projekto dalyvis Deividas Arnoldas.
Užbaigta, tokia mikromašina galės pagaminti daugiau energijos ir veiks dešimtį kartų ilgiau už įprastą bateriją, – teigia universiteto mokslininkai.
Prototipas, kaip ir stomatologo grąžtas, veikia varomas suspausto oro. Kai tyrimai bus baigti, konstruktoriai iš mikroturbina varomo generatoriaus gaus 20-50W energijos, pakankamos nešiojamo kompiuterio veikimui.
Tokias mikromašinas kuria ne vien ši mokslo įstaiga. Praėjusiais metais Birmingemo universitetas (Anglija) demonstravo tris Georgia Tech generatoriui analogiškas konstrukcijas. Visuose trijuose mikrovarikliuose – reduktoriniame vientakčiame, laisvos eigos ir rotoriniame Vankelio mikrovariklyje – darbine medžiaga buvo skysta angliarūgštė, bet vėliau tam bus naudojami benzinu, propanu ir kitomis kuro rūšimis varomi varikliai.
Generatorius yra ne kas kita, kaip mažas monetos formos magnetas, besisukantis ant kristalo sumontuotų vijų sistemos viduryje. Aukšta galia pasiekiama didelio sukimosi greičio dėka – prototipinis magnetas per minutę sugeba pasiekti 100.000 apsukų greitį – tai daugiau, nei pats greičiausias automobilinis generatorius. Kadangi tokios aukštos kokybės ir greičio magnetai pasižymi trapumu, įrenginio forma parinkta taip, kad būtu sumažinta išcentrinė jėga, jis įdėtas į titano korpusą.
“Tai – svarbus MEMS pagrindu kuriamų mikroenergetinių sistemų plėtojimo žingsnis”, – pareiškė dar vienas projekto dalyvių, profesorius Markas Alenas.