Soliariumai: už ar prieš?
Dar visai neseniai, vos prieš kelis šimtus metų, iš odos baltumo buvo sprendžiama apie žmogaus padėtį visuomenėje: kuo blyškesnė odos spalva, tuo kilmingesnis asmuo. Vėliau atsirado deginimosi kultas – kuo tamsesnė oda, tuo gražiau.
O dabar daugelis yra sunerimę dėl nepageidaujamo ultravioletinių spindulių poveikio, pagreitėjusio odos senėjimo. Kokia yra tiesa?
Žmogų veikia ultravioletiniai A, B (UVA, UVB) spinduliai. Jie skiriasi bangos ilgiu.
Paprastai oda, besigindama nuo saulės spindulių, stengiasi išskirti kuo daugiau odos pigmento – melanino. Melaninas rusvai nudažo odą.
Žmogaus odoje yra mažiausiai karščio receptorių, todėl į odos perkaitimą reaguojama pavėluotai. Per ilgai kaitinantis galima “sudegti”. Kelis kartus gyvenime nudeginus odą, galima išprovokuoti odos patologinius pakitimus: dėmelių, apgamų ar net melanomų (odos vėžio) atsiradimą.
Ultravioletinių spindulių poveikis priklauso nuo daugelio veiksnių
Pavojingiausias metų laikas lepintis saulės spinduliais yra ankstyvas pavasaris, dienos metas – nuo 10 iki 14 val., tuomet saulės spinduliai yra patys intensyviausi. Taip pat saulės spindulių poveikis odai priklauso nuo oro užterštumo, ozono sluoksnio storio, kontinento, spindulių atspindžio nuo vandens, sniego ar smėlio.
Soliariume UVA ir UVB spinduliai suderinti vieni su kitais ir dozuojami lempų, kurios tiesiogiai ir sąlyginai mažu atstumu veikia žmogaus odą. Toks spindulių veikimas turėtų būti atsakingai dozuotas, atsižvelgiant į žmogaus odos tipą, sveikatos būklę, vartojamus vaistus, kosmetiką bei amžių.
Laikantis rekomendacijų, soliariume galima degintis saugiai
Negalima teigti, kad soliariumas būtinai sukelia odos patologiją, vėžines ligas. Svarbu tinkamai riboti laiką, kurį prižiūri profesionalūs soliariumo darbuotojai. Pradžioje rekomenduojami ne ilgesni nei 5 minučių seansai. Oda pratinama prie spindulių. Kuo oda tamsesnė, tuo kaitintis galima ilgiau.
Norint suteikti odai gražaus rudumo, užtenka dešimties seansų soliariume per keturias savaites. Paskui pakanka vieno karto per savaitę įdegimui palaikyti.
Per parą leistinas ne daugiau kaip vienas seansas. Reikia vengti tą pačią dieną lankytis soliariume ir degintis saulėje.
Soliariumas netinka jaunesniems nei 16 metų, vartojantiems vaistų, didinančių jautrumą ultravioletiniams spinduliams, tiems, kurių jautri, greitai nudeganti oda, taip pat tiems, kurie buvo smarkiai nudegę saulėje (ypač jei tai nutiko vaikystėje), strazdanotiems, blondinams ar raudonplaukiams, turintiems daug apgamų, tiems, kurių giminaičiai sirgo odos vėžiu.
Kad soliariumo spinduliai nepažeistų akies tinklainės, turi būti naudojami specialūs apsauginiai akiniai. Svarbu atsiminti, kad užsimerkus, užsidėjus įprastus saulės akinius ar uždengus akis vatos tamponais, nuo ultravioletinių spindulių, galinčių žaloti akies rageną, neapsisaugoma.
Odą apsaugo specialūs kremai
Prieš ir po deginimosi soliariume galima naudoti specialius kremus. Veikliosios jų sudedamosios dalys suteikia sodrų, ilgiau išliekantį įdegį. Naudojant kremus po soliariumo oda drėkinama, saugoma nuo sausėjimo ir nuo raukšlių susidarymo, o įdegis laikosi ilgiau ir patraukliai spindi.
Ultravioletiniai spinduliai teigiamai veikia ne vieną organizmo sistemą
Saikingas deginimasis soliariume yra profilaktinė priemonė sezoninėms depresijoms, atsiradusioms dėl šviesos stygiaus dažniausiai žiemą ir ypač pavasarį, gydyti. Soliariumų lempos spinduliai gana gerai dezinfekuoja odą. Tam užtenka 5-10 minučių.
Po tokios malonios procedūros jaučiamas naujų jėgų antplūdis, pagerėja nuotaika ir savijauta, sau ir kitiems žmogus atrodo patrauklesnis.
Kokia išeitis, jei negali mėgautis soliariumo paslaugomis? Norintiesiems įdegti yra savotiškų pakaitalų – dirbtinio įdegio kremų, suteikiančių odai rudą atspalvį. Įdegis išlieka apie 2-3 dienas.
Parengė Agnė Lazauskaitė
“Sveikas žmogus” 2005 m. Nr. 4