Patarimai kaip išsirinkti laikrodį
Pastaruoju metu, užplūdus prekių įvairovei, mums dažnai kyla klausimas, kaip išsirinkti tinkamiausią daiktą, tenkinantį mūsų poreikius ir atitinkantį galimybes. Vakaruose pirkėjai, rinkdamiesi laikrodį, kvalifikuotų patarimų ieško specialiai tam skirtuose leidiniuose arba perka jau seniai pamėgto gamintojo ar stiliaus laikrodį. Lietuvoje laikrodžių pardavėjai svarbiausiu kriterijumi, nulemiančiu šios prekes populiarumą, laiko kainos, kokybės ir modelio santykį. Taip analizuojant galima atsakyti į dažniausiai pasitaikantį klausimą: “Koks laikrodis geriausias?”
– Kokį laikrodį nupirkti dovanai artimam žmogui ar kolektyvo nariui?
– Nuo seno geras laikrodis – tai vertinga dovana. Renkant laikrodį dovanai ir turint konkrečią pinigų sumą taip pat svarbu nuspėti to žmogaus, kuriam skiriama dovana, stilių. Pavyzdžiui, daugeliu atveju, kaip pataria patys laikrodžių gamintojai ir įvairūs konsultantai, vidutinio amžiaus žmonėms, dėvintiems kostiumą ir kaklaraištį, labiausiai tiks klasikiniai laikrodžiai (iš kolekcijos CITIZEN CLASSIC ), (parduotuvė “LAIKRODŽIAI” , čia ir toliau, siūlo laikrodžius iš savo asortimento). Jauni sportinio stiliaus žmonės mėgsta laikrodžius tvirtais, vandeniui atspariais korpusais ir stambiomis apyrankėmis (kolekcija CERTINA CASCADEUR DS). Veikliai, atsakingą darbą dirbančiai moteriai tiks klasikinio stiliaus, solidaus dizaino odiniu dirželiu laikrodis (kolekcija ORIENT LADY GOLD PLATED), na o prie išeiginių rūbų puikiai derės nedideli laikrodukai apyrankės kolekcija (ROMANSON LADIES WATCH). Studentai mėgsta iššaukiančio dizaino ir daug galimybių turinčius įvairius “CASIO” laikrodžius, o vaikams galima nupirkti nebrangius, ciferblatą su arabiškais skaitmenimis turinčius “Q&Q”. Vyresni ar konservatyvesnių pažiūrų žmonės geriausiais laiko mechaninius arba automechaninius laikrodžius (kolekcija SEIKO 5). Na, o jei turite pakankamai pinigų ir norite išrinkti dovana solidžiam žmogui, galite užsisakyti prestižinių, šveicariškų laikrodžių (iš RADO, LONGINES kolekcijų).
– Kaip išrinkti laikrodį, kuris geriausiai atitiktų Jūsų reikalavimus, skiriant tam tikrą pinigų sumą?
– Renkantis laikrodį už fiksuotą pinigų sumą, patariame pagalvoti, kas jums svarbiau – gamintijas, dizainas ar laikrodžio ypatybės. Pavyzdžiui, jūs nutarete pirkiniui skirti 100 Lt ir norite, kad jis būtų aukso spalvos, mechaninis ir nepraleistų vandens. Žinoma, gali pavykti tokį surasti, bet tikimybė, kad jis greit nusitrins, “prigers” vandens ir sustos – didelė. Todėl geriau už šią sumą nusipirkti paptastą, žinomos firmos laikrodį, pvz., CASIO, o jei norite su laikrodžiu maudytis, tada pirkite specialiai tam tikslui skirtą.
– Koks laikrodis geresnis – kvarcinis, mechaninis ar skaitmeninis?
– Kaip liudija statistika, 1996 m. Šveicarijoje buvo pagaminta ir parduota 193,4 mln laikrodžių: iš kurių 97.6% kvarciniai, 2.3% mechaniniai ir 0,1% skaitmeniniai. Jų vidutines kainos 630 Lt – už kvarcinį, 2600 Lt – mechaninį ir 780 Lt – už skaitmeninį. Pagal tai sprendžiame, kad Vakaruose ir turtingose Rytų šalyse, kur daugiausia realizuojama šveicariškų laikrodžių, populiariausi yra kvarciniai. O jei pirkėjai renkasi mechaninius – tai paprastai būna brangūs elitiniai modeliai.
Kvarciniai laikrodžiai išpopuliarėjo dėl savo patogumo: jų nereikia užvesti, jie labai tiksliai rodo laiką, redai genda, o baterijos naujos kartos laikrodžiuose tarnauja nuo 2 iki 10 metų. Pastaruoju metu gaminami tokie kvarciniai laikrodžiai, kuriems visai nereikia keisti baterijų, jas pakrauna saulės ( kolekcijos CITIZEN ECO – DRIVE, ORIENT LIVE – POWERED) arba rankų mosto energija (SEIKO KINETIC, TISSOT AUTOQUARTZ).
Mechaninius laikrodžius dažniausiai renkasi žmonės, mėgstantis mechaniką, laikrodžių kolekcionieriai arba daug metų pranešioję ir neturėję su jais problemų. Bet, čia verta pažymėti, kad geros kokybes mechaninis laikrodis kainuoja nemažai. Kažkada turėję gerą vardą rusiški, nebrangūs laikrodžiai “pagedo” – dabar jų garantiniam remontui kartais sugrįšta net iki 20%.
Skaitmeniniai – tikslūs, patikimi, atliekantys daug funkcijų, bet jie nevisada ir nevisiems atitinka laikrodžio kaip papuošalo paskirtį.
– Kokio gamintojo laikrodį pasirinkti?
– Garsiausiais ir prestižkiausiais pasaulyje laikomi šveicariški laikrodžiai. Elitiniai, patys brangiausi laikrodžiai (pvz. PATEK PHILIPE, BREGEUT, ROLEX) jau seniai pasaulyje vertinami kaip turto atributas, gera pinigų investicija, juos kaip užstatus ima kai kurie pasaulio bankai. Lietuvoje šiais laikrodžiais oficialiai niekas neprekiauja, bet šių laikrodžių pirkėjų, galintčių už juos pakloti keliasdešimt tūkstančių JAV dolerių, nelabai daug pas mus ir yra. Bet, žinoma, yra labai gerų, prabangių laikrodžių ir pas mus Lietuvoje: sostinės ir uostamiesčio parduotuvėse galima įsigyti RADO, LONGINES, OMEGA, BREITLING ir kitų firmų laikrodžių kainuojančių 500 – 5000 JAV dolerių, kuriuos ir Vakaruose perka tik turtingi žmonės. Parduotuvė “LAIKRODŽIAI” gali pasiūlyti CERTINA, TISSOT, CANDINO, DOXA, GROVANA šveicariškų laikrodžių už 300 – 2700 Lt.
Jei ruošiates laikrodžiui skirti 100 – 800 Lt, patartume rinktis japonišką. Tai visame pasaulyje nuo seno žinomų ir gerą vardą turinčių CITIZEN, SEIKO, ORIENT, ADEC arba CASIO firmų laikrodžiai. Jeigu jums nelabai rūpi laikrodžio markė, galite pasirinkti pagal japonų lizenziją ir su jų pagamintais mechanizmais surenkamus Q&Q firmos laikrodžius, kainuojančius 35 – 180 Lt. Tai iš ties turintys geriausią kainos ir kokybės santykį laikrodžiai ir dabar turbūt patys populiriausi Lietuvoje. O jei jums laikrodis reikalingas tik tam, kad žinotumetė laiką , drąsiai galite rinktis baltarusišką ELEKTRONIKA, kainuojantį 15 – 43 Lt.
Laikodžio gamintojas nustatomas pagal užrašą ant ciferblato arba dangtelio. Jeigu užrašyta “Swiss Made”, “Made in Japan” arba “Swiss” arba “Japan”, vadinasi, jie pagaminti Šveicarijoje arba Japonijoje, o jei užrašyta “Swiss Movement”, “Japan Quartz” arba “Japan Mov t” – laikrodžių mechanizmai šveicariški arba japoniški, bet surinkti ktose šalyse. Laikrodžiai pagaminti Šveicarijoje ir praėję ypatingą, Šveicarijos laikrodininkų asociacijos patvirtintą, patikrinimą žymimi užrašu “Geneve”.
– Kas geriau – odinis dirželis ar metalinė apyrankė?
– Laikrodžių mados keičiasitaip dažnai, kaip ir visos kitos, ir jeigu nenorite nuo jų atsilikti, reikia tuo nuolat domėtis. Parduotuvėje dažniausiai siūlomos paskutinių metų kolekcijos. Pirkti patariame tą modelį, kuris jums labiausiai patinka, tik atminkite, kad kiekvienas daiktas turi savo paskirtį. Pavyzdžiui, keistai atrodo prie šventinio kostiumo nešiojamas sportinis laikrodis arba atvirkščiai (beje, vilkint smokingą ranknis laikrodis nenešiojamas).
Maždaug pusė pirkėjų renkasi odinį aba plastmasinį dirželį, o kita pusė – metalinę apyrankę. Žinoma metalinė apyrankė tarnaus ilgiau, bet jai sulūžus gali būti sunku surasti kitą tokią pat. Dalis pirkėjų be reikalo vengia plastmasinių dirželių, nors jie ilgiau dėvimi nei pagaminti iš prastos odos.
– Kokios yra papildomos laikrodžių ypatybės?
– Daugelis pirkėjų susidarę neteisingą nuomonę, kad brangus laikrodis būtinai turi nepraleisti vandens, jį galima drąsiai trankyti, kad jis labai tiksliai rodys laiką. Iš tikrujų dažnai gamintojai, pavyzdžiui, gamindami, ištaigingesnį laikrodį apsaugo jį tik nuo atmosferos drėgmės, visą dėmesį sutelkdami jo puošybai. Jei norite maudytis nenusisegęs laikrodžio, patariame rinktis tą, kuris pažymėtas užrašu: “Water resistant 100 M”, “Water resistant 10 BAR”, “Water resistant 10 ATM” ir daugiau. Jei užrašyta tik “Water resistant”, vadinasi, jis apsaugotas tik nuo atmosferos drėgmės. Nuo nedidelių sutrenkimų paprastai apsaugoti beveik visi laikrodžiai, o ypatingą apsaugą turintys žymimi užrašais “Shoch resistant” arba “G – shock”. Geriausiu, beveik visiškai nesibraižančiu stiklu laikomas safyro kristalo (žymimas “SAPPHIRE”), bet jis brangus ir įstatomas tik brangesniuose modeliuose. Beveik visuose kituose modeliuose naudojami mineraliniai stiklai.
Šveicarijos gamintojai numato tokias laikrodžių tikslumo paklaidas: kvarciniams +/- 10 sekundžių per mėnesį, mechaniniams +/- 15 sekundžių per parą.
Mechaninių ir kvarcinių laikrodžių pagalbinės funkcijos dažniausiai tokios: kalendorius, chronometras, žadintuvas, tamsoje šviečiančios rodyklės, mėnulio fazių indikatorius arba mikroapšvietimas. Labai brangūs mechaniniai laikrodžiai gali atlikti ir tokias egzotiškas funkcijas, kaip, pavyzdžiui, valandų išmušimas.
Skaitmeninių laikrodžių galimybės yra labai didelės,juose gali būti automatinis kalendorius, užrašų knygutė, kalkuliatorius, termometras, kraujospūdžio matavimo aparatas, altimetras, televizoriaus distancinio valdymo pultas, diktofonas, barometras ir dagelis kitų.