Dekoratyvios sienos be tapetų
Glaistymo etapas praėjo be didesnių netikėtumų, tačiau dabar stovime prieš baltomis dėmėmis išmargintas sienas ir nežinome, ko griebtis. Jokių problemų! Štai šešetas dekoravimo būdų, kurie jūsų kambario sienas pavers jei ne meno kūriniais, tai bent jau tikrai maloniu akiai reginiu.
Manantieji, kad tradicinės dekoravimo technikos jau atgyveno, labai klysta. Bėgant metams ir keičiantis madoms, trynimas, dažymas “štampuojant”, “šukavimo” technika vis dar yra populiarios. Daugeliui dažymo meistrų baltos sienos taip ir liko vienu didžiausių iššūkių. O tokie įrankiai kaip volelis su įrantomis, kempinė, įvairių struktūrų teptukai taip pat pasidarė kur kas patogesni naudojti. Beje, ir sienos žymiai lygesnės bei baltesnės nei sovietinius laikus menančiose kreivose “dėžutėse” (blokiniuose daugiaaukščiuose).
Sienų dekoravimo procesą sudaro mažiausiai du etapai, tad ir laiko reikės dvigubai daugiau nei dažant įprastu būdu. Daugiausia laiko užima “štampavimas” teptuku, kuomet sieną tenka “matuoti” itin lėtai ir kruopščiai. Taigi norintieji savo būsto sienas išdažyti būtent tokiai būdais, turės tam pašvęsti visą savaitgalį (taip pat ir penktadienio vakarą – apsilankyti statybos prekių parduotuvėje).
Trynimas
Tai bene populiariausias dekoravimo metodas. Čia itin svarbu dažyti viena kryptimi!
Nors ši žinia nuliūdins ne vieną kolektyvinio darbo šalininką, tenka pabrėžti, kad trynimo technika skirta atlikti vienam asmeniui. Keliems žmonėms labai sunku išlaikyti vienodą spaudimo laipsnį ir kryptį, todėl tokie eksperimantai gali baigtis chaotišku piešiniu ant pačios matomiausios sienos. Dekoruojant tokiu metodu, galima naudoti praktiškai viską, kas palieka norimą atspaudą nudažytoje sienoje. Pavyzdžiui, naudojant specialią trynimui skirtą pirštinę, galima sukurti debesuotos sienos įspūdį. Be to, trinant tokia pirštine, dėl tiesioginio rankos kontakto su siena daug lengviau kontroliuosite spaudimo laipsnį. Svarbu prisiminti, kad šepetys ar šluotelė neturi būti labai minkšta. Prieš imantis darbo derėtų pamėginti ant nedidelio plotelio, nes šviesesne spalva dažyto paviršiaus dekoravimas tamsesne spalva gali atrodyti visai kitaip nei dekoravimas šviesiais dažais ant tamsaus paviršiaus. Optiškai turėtų dominuoti pamatinė spalva. Kuo ji tamsesnė, tuo šaltesnė atrodys dekoruota siena. Naudojant trynimo techniką, svarbu iš karto dekoruoti visą sieną, kol neišdžiūvo dažai.
Dekoruojant sienas pirmą kartą, trynimo technika tinka labiausiai, nes yra gana paprasta ir neatima daug laiko. Be to, dekoruojant galima naudoti paprasčiausius daiktus iš buities – taip sumažėja išlaidos remontui.
Išbandyti dekoravimo techniką galite ir ant paprastos plytos.
“Šukavimas”
“Šukavimo” technika leidžia dekoruoti greitai, bet reikalauja ir didelio tikslumo.
Dekoravimo rezultatas priklauso nuo to, ar pavyks lygiai “sušukuoti” nudažytą sieną. Jei norite lygaus rašto, patariama ant sienos 1-1,5 m atstumu pakabinti svarelius. Nuo sienos jie neturėtų kabėti arčiau kaip per 1-2 cm.
Glazūra padengtos sienos “šukavimas” dantyta mentele yra toks pat paprastas kaip ir trynimo technika. Svarbiausia – dar prieš pradedant darbą žinoti, kokį raštą piešime. Taip pat reikėtų pasirinkti tinkamą mentelės palenkimo kampą: kuo mažesnis kampas tarp sienos ir įrankio, tuo mažiau glazūros nutriname. Ir visai nesvarbu, kokia kryptimi vedžiosime įrankį ir kokiai judesiais (tiesiais ar banguotais) tai darysime. Dantytos mentelės gali būti plastmasinės arba metalinės. Kuo didesni tarpai tarp dantukų, tuo greičiau atliksime darbą, tačiau geresnių rezultatų sulauksime dekoruodami smulkiadante mentele.
“Šukavimas” priklauso paprastų dekoravimo technikų grupei, nes rezultatą lemia pasirinkti įrankiai.
“Štampavimas”
Tai pats “sizifiškiausias” iš visų dekoratyvinio dažymo būdų. Jam atlikti naudojamas specialus teptukas arba kempinė.
Pradedant dažyti kitą sieną, į kampą rekomenduojama įstatyti nedidelį plokštės gabalą. Tuomet neištepsite jau nudažytos sienos, be to, galėsite dekoruoti kitokiu stiliumi.
“Štampavimas” užtrunka ilgai, nes teptuko ar kempinės “dėliojimas” išilgai sienos, kitaip nei dažymas, reikalauja ypatingo kruopštumo. Naudojant šią techniką, sukurtas vaizdas priklauso ne nuo įrankio spaudimo laipsnio, o nuo vienu kartu paimto dažų kiekio. Atlygis už kruopštų ir sunkų darbą – trimatis vaizdas. Jis būna ryškesnis, kai šviesesnė spalva dekoruojama tamsesne. “Štampuojant” sienas paprasta kempine, sukurta tekstūra priklauso nuo kempinės minkštumo. Deja, dekoruojant kempine, ranka pavargsta žymiai greičiau nei dekoruojant teptuku, be to, neilgai trukus ji taip pat nusidažo.
Tai sudėtingiausia dekoravimo technika. Sunku išlaikyti vienodą dekoravimo stilių ir reikia dažnai plauti darbo įrankius (kempinę ar teptuką), nes jie greitai sukietėja.
Marmurinis dekoravimas
Marmuriniu raštu papuoštos sienos atrodo itin prabangiai ir iškiliai. Ši dekoravimo technika reikalauja didelės ištvermės, tvirtos rankos ir geros akies.
Tikras marmuras tamsesnėse vietose yra sutrūkinėjęs. Tam, kad atkartotume šį efektą, galime šiurkštaus ar švelnaus plauko teptuku patrinti jau nupieštą marmuro gyslą.
Gaila dar nesukurtas specialus teptukas ar volelis, kad galėtume ant sienos perkelti marmuro imitaciją. Marmuro gysleles piešiame skirtingo plauko teptukais ant lengva trynimo technika paruoštų sienų (žr. trynimas). Gamtoje esama įvairių atspalvių marmuro, tačiau mūsų būsto sienas gali papuošti kad ir geltono ar raudono marmuro imitacijos. Kaip jau minėjome, marmurinio dekoravimo technika atliekama naudojant teptuką ir spalvotą glazūrą. Kokio gyslotumo bus jūsų kuriama marmurine siena, priklauso tik nuo jūsų skonio, tačiau nutapius 10 tokių gyslelių, rekomenduojama atsitraukti ir pažiūrėti, ar nereikia kurios paryškinti ir pan.
Iš visų čia aprašomų technikų, ši palieka didžiausią įspūdį ir yra pati puošniausia. Be abejo, tokiam grožiui sukurti reikia meniškos sielos bei kantrybės.
Struktūrinis dekoravimas
Šios technikos trūkumai išryškėja tuomet, kai norime perdažyti ja dekoruotas sienas. Taigi paruoškite darbui visus gramdymo įrankius!
Kad dekoruojamas paviršius įgautų intensyvumo, į gruntą rekomenduojama įmaišyti norimos spalvos sieninių dispersinių dažų. Tuomet nugruntuotas (spalvotas) paviršius bus matomas pro specialiu voleliu sukurtą raštą.
Naudodami specialius volelius, galime sukurti norimą struktūrą. Tam reikia dekoravimui skirtos glaistymo masės. Šios smulkiagrūdės medžiagos ant sienos nereikia tepti labai kruopščiai ar lygiai, nes dėl skirtingo gylio įdubimų, nelygumų ji atrodo dar įdomesnė. Įvairioms struktūroms kurti netinka paprasti sieniniai dažai, nes jie yra per tiršti ir per glotniai padengia dažomą paviršių.
Dekoruoti sienas šia technika nėra sudėtinga. Tereikia volelio su figūrine kempine ir dekoravimui skirtos glaistymo masės.
Sukimosi technika
Šis dekoravimo būdas specialistų vertinamas dėl netikėčiausių efektų, kuriamų remiantis naujausiomis technologijomis.
Pamatinis dažų sluoksnis turi būti šviesesnis nei dekoravimui parinkti dažai, antraip rezultatu galite likti nepatenkinti.
Apvyniotu voleliu galite sukurti “suglamžytos” sienos įspūdį. Jeigu nenorite sutepti jau nudažytos sienos, jos kraštą užklijuokite plačia lipniąja juosta, o vėliau ją nulupkite. Jeigu volelis labai didelis ir juo nepavyksta pasiekti tarpelių kampuose tarp sienų, juos galite nudažyti panašios struktūros kempinėle.
Apvyniotu voleliu sukurti efektai atrodo labai įdomiai ir netikėtai. Be to, naudojant šią techniką, dekoravimas vyksta gana greitai. Deja, įrankiai jai atlikti yra brangūs, tačiau juos galite pasigaminti ir patys – tiesiog apvyniokite volelį kokia nors medžiaga. Žinoma, tokiu įrankiu dirbti bus kur kas sudėtingiau.