Prezidentė vetavo Šilumos ūkio įstatymo pataisas
Prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo Seimo patvirtintas Šilumos ūkio įstatymo pataisas ir grąžino jas parlamentui pakartotinai svarstyti. Šalies vadovės nuomone, šios įstatymo pataisos šilumininkams leistų nevaržomai didinti paslaugų kainas.
“Seimo priimtos pataisos palieka akivaizdžias spragas šilumos gamybos monopolininkams pelnytis gyventojų sąskaita, nevaržomai didinant šilumos kainą, prisidengus biokuro ir kitų atsinaujinančių šaltinių naudojimu šilumos energijai gaminti. Tokių pataisų inicijavimas ir priėmimas Seime atspindi ne daugumos Lietuvos žmonių, o siaurus šilumos verslo ir jo lobistų interesus”, – teigia D. Grybauskaitė.
Prezidentės nuomone, Šilumos ūkio įstatymas kaip tik ir turėtų užkirsti kelią galimiems piktnaudžiavimams, įdiegti konkurenciją šilumos gamybos rinkoje, įteisinti energijos šaltinių įvairovę, kas, kartu paėmus, turėtų atpiginti gyventojams kainas už šildymą.
Tuo tarpu Seimo priimtos pataisos, pasak šalies vadovės, atvertų kelią šilumos monopolį turinčiam verslui iš biokuro gaminamą šilumą pardavinėti tokiomis pat kainomis, kaip ir iš gamtinių dujų pagamintą energiją, nors iš tikrųjų biokuro pagaminta šiluma yra pigesnė nei dujų.
Prezidentė D. Grybauskaitė taip pat nepateisinamu laiko faktą, jog Seimo priimtos pataisos praktiškai reikštų, kad valstybė praranda galimybę ginti gyventojų interesus, efektyviai reguliuodama monopolines šilumos kainas.
Siekdama užkirsti kelią galimiems piktnaudžiavimams, valstybės vadovė siūlo savo pataisas, kurios sustiprins šilumos gamybos ir pardavimo kontrolės mechanizmą, o vartotojams garantuos mažesnes kainas. Prezidentė kartu siūlo apsvarstyti ir platesnės apimties šilumos ūkio reformą, kuri užtikrintų efektyvią konkurenciją ir pakeliamas kainas gyventojams.
Šilumos ūkio įstatymo pataisas Seimas priėmė gegužės 11 d. Pasak pataisų iniciatorių, šiuo įstatymu norima sudaryti didesnes galimybes parduoti šilumą tiems nepriklausomiems šilumos gamintojams, kurie naudoja atsinaujinančius šaltinius, biokurą, siūlydami jiems palankesnę kainodarą ir skatindami, kad atsirastų kuo daugiau tokių naujų katilinių. Už šią pataisą buvo 89 Seimo nariai, prieš – 8, susilaikė 22 parlamentarai.