Paulauskas kovą su korupcija siūlo pradėti nuo seniūnijų
Kovą su korupcija reikia pradėti nuo žemiausio valdžios lygio – savivaldos seniūnijų – ir nepaisyti jokių autoritetų ir pareigų, teigia Seimo pirmininkas. A.Paulauskas komentavo išvakarėse tarptautinės nevyriausybinės organizacijos “Transparency International” paskelbtą korupcijos suvokimo reitingą, kuriame Lietuva priskirta prie korumpuotų pasaulio valstybių.
Pasak A.Paulausko, tyrimo rezultatai ir apie juos pasauliui paskleista žinia kenkia Lietuvos įvaizdžiui, tačiau dėl to neverta stebėtis – reitingo sudarytojų nuomonei galėjo turėti įtakos “pastarųjų metų skandalai, korupcijos faktų atskleidimas”.
“Bet, kita vertus, aš labai vengčiau išvadų, jog reikia slėpti korupcijos faktus, jų neviešinti, netirti. Manau, kad viešumas, principingumas, tų faktų atskleidimas, kaltųjų nubaudimas, vertinimas tų faktų visuomenėje plačiai, nesvarbu, kaip po to atsilieps indeksams įvairiems, duos didesnį rezultatą, negu dėl kažkokių rodiklių viską palikti kaip yra ir nekelti viešumon valstybei labai blogų faktų”, – sakė A.Paulauskas.
Jo teigimu, Lietuvoje pakanka antikorupcinių įstatymų, tačiau stringa jų įgyvendinimas, be to, valdininkai nesugeba įsisąmoninti, kad “valdžia turi tarnauti žmogui”.
“Kol nepasikeis ta psichologija, kol nesupras, kad ta valdininkija yra išlaikoma iš to paprasto žmogaus atlyginimo, tol situacija nesikeis”, – sakė A.Paulauskas.
Anot Seimo pirmininko, “kova su korupcija turi prasidėti nuo pačių žemiausių lygių – nuo savivaldos, nuo seniūnijų, kylant į viršų, nežiūrint jokių autoritetų, nežiūrint jokių pareigų, turi būti principingai vertinami visi faktai”.
Jis atkreipė dėmesį, jog nepaisant jau seniai priimto ir kelissyk taisyto Viešųjų pirkimų įstatymo, “viešieji pirkimai susiję su papirkimais, su protekcionizmu”, ir už tai didelė atsakomybė tenka pirkimus organizuojantiems ir prižiūrintiems vadovams.
A.Paulausko teigimu, Lietuvoje įvairūs pareigūnai, taip pat ir policijos, “dažnai nereaguoja į kyšio siūlymą” ir už tai nebaudžia. “Matau tik viena – principingą reagavimą į kiekvieną signalą, į kiekvieną išaiškintą faktą, be jokių dengimų ir išsisukinėjimų”, – sakė A.Paulauskas.
Kaip rodo organizacijos “Transparency International” atliktas tyrimas, palyginti su praėjusiais metais, šiemet Lietuvos korupcijos suvokimo indeksas (KSI) sumažėjo nuo 4,7 balo iki 4,6 balo. 2002 metais korupcijos suvokimas buvo įvertintas 4,8 balo.
Kaip ir ankstesniais metais, Lietuvai nepavyko įveikti 5 balų barjero, atskiriančio mažai korumpuotas valstybes nuo valstybių, kurios tebesusiduria su rimtomis korupcijos problemomis.
Tarp šiemet tyrime dalyvavusių 146 valstybių Lietuva dalinasi 44-46 vietą su Kuveitu ir Pietų Afrikos Respublika (PAR). 2003 metais Lietuva užėmė 41 vietą 133 valstybių sąraše.