Korupcijos skandalo banga atsirito iki pajūrio
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pateiktoje galimos korupcijos tarp Seimo narių medžiagoje minimas ir buvęs Palangos meras parlamentaras Raimundas Palaitis.
Tai vakar “Vakarų ekspresui” patvirtino skandalą tiriančios Seimo Antikorupcijos komisijos vicepirmininkas Rimantas Sinkevičius. “Yra slapta įrašyti R. Palaičio ir parlamentarų papirkinėjimu įtariamo “Rubikon” įmonių grupės vadovo Andriaus Janukonio pokalbiai”, – sakė R. Sinkevičius.
Spėjama, kad R. Palaitis galėjo tarpininkauti, kuomet 2001-aisiais “Rubikon” priklausanti bendrovė “Litesko” išsinuomojo Palangos šilumos ūkį.
Pažįsta iš matymo
R. Palaičio pavardė STT surinktoje medžiagoje “išlindo” po to, kai prokurorai leido išviešinti visus su galimai korumpuotais Seimo nariais susijusius pokalbius.
Savaitgalį žiniasklaidai R. Palaitis teigė, kad “Rubikon” įmonių grupės vadovą A. Jaunukonį pažįsta tik iš matymo, esą kalbėjęs su juo tik būdamas Palangos meru.
Parlamentaras itin nenoriai prisiminė, apie ką kalbėjo su skandalo epicentre esančiu verslininku. “Tikrai neprisimenu, apie ką šnekėjomės, bet gerai prisimenu, kad apie įstatymus nekalbėjome”, – sakė R. Palaitis.
Parlamentaras prisiminė A. Janukoniui “šnipinėjęs” situaciją Palangos savivaldybės taryboje. “Bet jūs nesistebėkite, čia visai normalu. Perdavinėti. Visa iš to susideda. Tuomet galima prognozuoti, kas už ką balsuos”, – sakė parlamentaras.
Šiai informacijai vakar pasirodžius žiniasklaidoje ir “Vakarų ekspresui” pabandžius gauti komentarą, R. Palaitis visą dieną nekėlė tarnybinio mobiliojo telefono ragelio.
Interesai – šilumos ūkyje
R. Palaitį ir A. Janukonį gali sieti tai, kad minėto verslininko vadovaujamai įmonių grupei “Rubikon” priklausanti bendrovė “Litesko” yra išsinuomojusi Palangos šilumos ūkį.
Nors R. Palaitis teigė, kad nuomos sutartis pasirašyta jam jau nebebūnant kurorto meru, konkurso sąlygos, kurios buvo palankios “Litesko”, buvo parengtos tuo metu, kai jis vadovavo Palangai.
“Vakarų ekspresui” dabartinis Palangos savivaldybės administracijos direktorius Rolandas Rumšas teigė, kad sutartis pasirašyta 2001-aisiais ir tęsis iki 2015 metų.
Dienraščiui pasidomėjus, kaip vykdomos sutarties sąlygas, R. Rumšas prisipažino, jog šiuo metu problemų esama.
“Šiaip pakankamai normaliai eksploatuoja, tačiau niekaip negauname raštiškos informacijos apie investicijas. Bendrovė dar liepos pradžioje turėjo pateikti ataskaitą apie investicinę programą, kur ir kiek pinigų investuota. Norime palyginti su sąlygomis, kurios numatytos sutartyje, tačiau jie mūsų negirdi”, – sakė administracijos direktorius.
Jis informavo, jog bendrovės atstovai yra kviečiami į Palangos savivaldybę atvykti kitą savaitę.
Beje, remiantis Generalinės prokuratūros raštu Seimui, galimos korupcijos skandale minimas parlamentaras Arvydas Vidžiūnas taip pat galėjo tarpininkauti arba daryti įtaką Palangos savivaldybės tarybos nariams, svarstant su šilumos ūkiu susijusius klausimus.
Kretinga neįsileido
“Rubikon” įmonių grupei priklausanti “Litesko” norėjo išsinuomoti ir Kretingos šilumos ūkį.
“Tačiau mes jų neįsileidome. Tiesiog išsiaiškinome, kas ten per žmonės, mums nepatiko jų darbo principai, vadovybės agresyvumas”, – sakė prieš tai penkerius metus Kretingos savivaldybėje administratoriumi dirbęs R. Rumšas.
Jo teigimu, Kretingos šilumos ūkyje eksploatacija vyksta pigiau, nei Palangoje.
Minimas išklotinėse
Pasak Seimo Antikorupcijos komisijos vicepirmininko R. Sinkevičiaus, R. Palaitis minimas telefoninių pokalbių su A. Janukoniu išklotinėse.
“Taip, jis ten yra, tačiau kalbų apie galimą atlygį ar kokių nors kyšininkavimo šešėlių, kiek pamenu, nėra”, – “Vakarų ekspresui” sakė R. Sinkevičius.
Tiesa, parlamentinė komisija vakar kreipėsi į STT ir paprašė duoti atsakymą, ar Seimui yra pateikta visa su galima parlamentarų korupcija susijusi medžiaga.
Antikorupcijos komisija taip pat nutarė leisti išviešinti visą su Seimo narių “kyšininkavimu” susijusią medžiagą. “Neleisime paviešinti tik komercinės informacijos, “Rubikon” įmonių grupės ryšių ir susirašinėjimo su verslo partneriais, privačios medžiagos”, – sakė R. Sinkevičius.
Jo teigimu, sudaryta penkių konstitucinės, baudžiamosios ir kt. teisės ekspertų grupė, kuri iki pirmadienio turės parengti teisinį galimos korupcijos skandalo įvertinimą.
Tada į Antikorupcijos komisijos posėdį bus pakviesti ir visi penki tariamo kyšininkavimo skandale minimi parlamentarai: Vytenis Andriukaitis, Vytautas Kvietkauskas, Arvydas Vidžiūnas, Gintaras Steponavičius ir Eligijus Masiulis.
Denisas NIKITENKA