A.Paulauskas: derybos dėl G.Petriko apklausos viršytų Seimo komisijos įgaliojimus
Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas pareiškė nematąs galimybės komandiruoti į JAV parlamentinės komisijos koncerno EBSW veiklai ištirti narių ir tartis dėl jų susitikimo su buvusiu žlugusio koncerno EBSW vadovu Gintaru Petriku, nes tai esą būtų komisijos įgaliojimų viršijimas.
Opozicinė Tėvynės sąjungos frakcija šį motyvą pavadino formaliu, o susidariusią problemą, anot komisijos nario konservatoriaus Jurgio Razmos, būtų galima išspręsti pakeitus Seimo laikinųjų tyrimo komisijų įstatymą.
Atsakydamas į opozicijos lyderio Andriaus Kubiliaus paklausimą, parlamento vadovas priminė, kad Seimo laikinųjų tyrimo komisijų įstatyme neužsimenama apie galimybę joms gauti informaciją ar pagalbą iš užsienio valstybių institucijų ar įstaigų.
“Esu įsitikinęs, kad vien Seimo laikinosios komisijos koncerno EBSW veiklai ištirti narių išvyka į JAV, net ir nepavykus susitikti su G.Petriku, neabejotinai būtų traktuojama kaip tokio pobūdžio komisijoms nebūdingų funkcijų vykdymas ir įgaliojimų viršijimas”, – teigiama A.Paulausko rašte.
“Apgailestauju, tačiau nematau galimybės komandiruoti į JAV Seimo laikinosios komisijos koncerno EBSW veiklai ištirti narius bei tartis dėl minėtos komisijos narių susitikimo su G.Petriku”, – pažymėjo Seimo pirmininkas ir nurodė apie tai informavęs komisijos pirmininką Algį Rimą. A.Paulausko teigimu, politikai turėtų daugiau pasitikėti teisėsaugos institucijomis ir bendradarbiauti su jomis, o ne dirbti už jas.
Pasak J.Razmos, Seimo Pirmininkas siūlymą organizuoti komisijos narių išvyką į JAV ir tartis dėl G.Petriko apklausos atmetė remdamasis formaliais motyvais. Ši problema esą lengvai išsprendžiama, jei parlamento vadovas inicijuotų įstatymo pataisą.
“Kai buvo priimami atitinkami įstatymai, niekas net neįsivaizdavo, kad gali prireikti apklausti atskirus asmenis užsienio valstybėse”, – pirmadienį išplatintame pranešime cituojamas konservatorius.
Jis apgailestavo, kad Seimo pirmininkas nepasiteiravo Užsienio reikalų ministerijos nuomonės dėl apklausos JAV galimybės. “Dabar belieka tikėtis greito JAV teismų sprendimo dėl G.Petriko išdavimo Lietuvai, vilčių teikia neseniai viešai išsakyti JAV ambasadoriaus pažadai”, – pažymėjo parlamentaras.
Anksčiau A.Paulauskas teigė, kad Seimo nariai neturėtų imtis ikiteisminio tyrimo pareigūnų funkcijų ir pradėti derėtis dėl G.Petriko apklausos. Tai esą net prieštarautų JAV įstatymams. Pasak Aukščiausiojo Teismo pirmininko Vytauto Greičiaus, panašios derybos yra “ne politikų reikalas”.
J.Razma pirmadienį tokius argumentus atrėmė teigdamas, kad komisija nenori atlikti G.Petriko kaip kaltinamojo apklausos. “Reikia skirti apklausą, kurią vykdo prokurorai. Į tokią apklausą komisija nepretenduoja. Komisija turi užduotį surinkti tam tikrą informaciją ir to gali teirautis. Tai – nieko bendro su baudžiamąja byla”, – Eltai sakė parlamentaras.
Daugiau nei 80 mln. litų indėlininkų pinigų iššvaistymu kaltinamas G.Petrikas prieš kelias savaites dienraščiui “Lietuvos rytas” pareiškė norįs derėtis su Lietuvos politikais dėl vertingos informacijos pateikimo. Jei Seime dirbanti laikinoji komisija nepradės derybų, Lietuva esą niekada nesužinos, “kaip iš tiesų viskas vyko”.
Nuo teisėsaugos 7 metus JAV slapstęsis buvęs EBSW prezidentas ilgiau nei metus laikomas Los Andželo kalėjime, kur laukia teismo proceso dėl ekstradicijos į Lietuvą. G. Petriką nuo išdavimo mūsų šaliai gali išgelbėti tai, kad jis turi du mažamečius vaikus, kurie gimė JAV ir turi šios šalies pilietybę. Be to, JAV turtą iššvaistęs verslininkas traktuojamas kaip bankrutavęs, todėl gali išvengti teisinės atsakomybės.