Laiminga santuoka neapsaugo nuo neištikimybės
Kai tik mes sužinome apie neištikimybę, iš karto norisi paklausti: „Kas buvo ne taip?” O atsakymas, pasak mokslininkų, gali būti paprastas: „Visiškai nieko”.
Tyrime, publikuotame 2008 metų „Journal of Marriage and Family”, poros buvo paprašytos apibūdinti savo santuokas kaip „labai laimingas”, „pakankamai laimingas”, arba „ne itin laimingas”. Žmonės iš ne itin laimingų santuokų tris kartus labiau buvo linkę į neištikimybę nei iš labai laimingų, tačiau nuostabą kelia tai, jog žmonės iš pakankamai laimingų santuokų dusyk labiau nei iš labai laimingų buvo linkę užmegzti romaną.
Kas yra „pakankamai laiminga” santuoka? Mokslininkai kelia klausimą, ar tik mes nedarome santuokos institucijai pernelyg didelio spaudimo, jei tikimės, kad santykiai visuomet bus nesibaigiantis jausmų ir romantikos pikas, nepaisant, pavyzdžiui, gimusių vaikai ar pablogėjusios ekonominės padėties. Kai vyrus ir moteris ištinka sunkumai ar aplanko nuobodulys, jie išsyk nustumia savo „pakankamai laimingą” santuoką į šalį.
Keliuose tyrimuose pastebėta, kad moterims didesnę įtaką daro mažos problemos santykiuose ir kad jos dėl to užmezga romanus. Tyrime nustatyta, kad pusė moterų paliudijo, jog prieš užmezgant romaną santuokoje buvo problemų, tuo tarpu tokių vyrų buvo vos ketvirtadalis.
O 2007 metų tyrime, publikuotame žurnale „Sex Roles”, nustatyta, kad moterys daug dažniau nei vyrai pradeda naujus santykius su žmogumi, su kuriuo prieš tai buvo neištikimos buvusiam partneriui: tai gali reikšti, kad moterys naudojasi meilės romanais kaip būdu užbaigti išsisėmusius santykius ir rasti naujų, geresnių partnerių. Tuo tarpu vyrai, kaip teigiama tyrime, buvo kur kas labiau linkę tiesiog „pamatyti progą ir pasinaudoti ja”, tuo tarpu moterys neištikimybę aiškino santykių problemomis.
Ši pasitaikiusi proga, apie kurią kalba vyrai, ir gali būti svarbiausias veiksnys, dėl kurio įvyksta neištikimybė. Neištikimų moterų procentas pastaraisiais metais išaugo – tai fenomenas, kurį mokslininkai sieja su padidėjusiu dirbančių moterų skaičiumi ir darbo pobūdžiu, dėl kurio tenka keliauti. Vienas profesorius iš Merilendo universiteto mano, kad tam tikri įtakingi specialistai visuomet turės „progą”, kadangi jų statusas ir turtas garantuoja jiems dėmesį. Pasak jo, „neištikimų” profesijų sąraše atsiduria sportininkai, pilotai, teisininkai, gydytojai ir visi žymūs žmonės.
O vedęs vyras visuomet sulaukia daugiau palankumo iš vienišų moterų, jei 2009 metų tyrimas iš „Journal of Experimental Social Psychology” mums galėtų būti šioks toks rodiklis. Šiame tyrime vienišoms moterims buvo parodyta vyro nuotrauka ir pasakyta, kad tai kompiuteriu joms atrinktas tinkamas partneris. Kai moterims buvo pranešta, kad vyras yra viengungis, su juo susitikti norėjo 59 procentai moterų. Kitai pusei apklausiamųjų buvo pasakyta, kad vyriškis turi partnerę… Ir pažintimi susidomėjo 90 procentų moterų.
Mokslininkai daro prielaidą, kad turintys įsipareigojimų vyrai jau išbandyti ir patikrinti kaip partneriai, tuo tarpu vieniši – dar nežinomi. Šiame tyrime dalyvavusiems vyrams moters šeimyninis statusas neturėjo reikšmės, ar jie norėjo pažinties su kompiuteriu atrinkta partnere.