Karingųjų iškilimas
Šios trys interpretacijos kelia gilesnės analizės poreikį. Pirma, turime susigrumti su didžiuliu nepasitenkinimu islamo pasaulyje, tiek dabar, tiek per pastaruosius du šimtmečius. Nuo XIX a. pradžios islame pastebimas vis didėjantis radikalėjimas – ir kaip atsakas į Vakarų kolonializmo paplitimą, ir į musulmonų politinio vyravimo baigtį.
Osama bin Ladenas atseka savo radikalizmą nuo gimtosios Saudo Arabijos vahabizmo, judėjimo, kuris prasidėjo nuo reformatoriaus Muhammado ibn ‘Abd al-Wahhabo (1703–1787), islamo įstatymo ir tikėjimo grynumo šalininko. Vahabitai grasino otomanų turkų interesams ir išvien su saudidų dinastija galiausiai ėmė kontroliuoti Meką ir Mediną, švenčiausius islamo miestus.
Fundamentalistinis islamiškas puolimas prasidėjo ir Egipte – sulig Musulmonų brolijos (dar žinomos kaip Al-Ikhwan al-Muslimun) susiformavimu 1927 m. Iškamuoti pirmiausia britų valdžios buvimo, o paskui drungnos musulmonų vyriausybės, brolijos įkūrėjas Hassanas al-Banna ir Sayyidas Qutbas, svarbiausias jo idėjų paveldėtojas, stengėsi bet kokiomis priemonėmis, įskaitant prievartą, Egiptui grąžinti tikrą islamo valdymą. Brolija įsteigė šakas Jordane ir Sirijoje, o karingos grupės Indijoje, Irane ir Irake mėgdžiojo jos radikalizmą. Ketvirtajame dešimtmetyje Irane savo Fedayeen-e-Islami judėjimą pradėjo Muhamadas Nawab-Safavi, savo sekėjams sakęs: „Meskite į šalį savo maldos karolius ir įsigykite šautuvą: nes karoliai laiko jus tylius, tuo tarpu šautuvai nutildo islamo priešus“. Abulas A’la Maududi 1941 m. organizavo savo karingąjį Jamaat-e-Islami Pandžabe. Po to, kai 1947 m. susikūrė Pakistanas, Maududi ne kartą stengėsi įtikinti vyriausybę priimti griežtesnę islamo valdymo versiją.
Vakarai karingąjį islamą ėmė suvokti po Irano šacho radikalaus nuvertimo 1979 m. ir žiauraus šariato įstatymo įvedimo ajatolai Chomeiniui (Khomeini) vadovaujant. Amerika islamo fundamentalizmo pavojų patyrė per amerikiečių suėmimą Teherane, bombos sprogdinimą Pasaulio prekybos centre, sprogimus JAV ambasadose Afrikoje, JAV karo laivo Cole užpuolimą Jemene ir pagaliau per rugsėjo 11-osios siaubus.
James A. Beverley