Lietuviai kauliukus rideno nuo XIII amžiaus
Apie azartinius žaidimus senovės Lietuvoje istorinių žinių nėra daug. Senovės lietuvių pomėgiai – tai mažai istorijos specialistų tirta sritis, tačiau kai kurie archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje įrodo, kad lietuviai tikrai lošė.
Lietuvoje buvo rasti šeši kubo formos lošimo kauliukai. Penki iš jų aptikti kultūriniuose sluoksniuose, o vienas – kape.
1995 metais Kernavės Aukuro kalno piliakalnyje Lietuvos didžiojo kunigaikščio Traidenio piliavietėje, XIV a. kultūriniame sluoksnyje buvo rastas ankstyviausias žaidimų kauliukas. Keturių plokštumų kauliukas su gręžtomis skylutėmis panašus į tuos, kurie naudojami dabartiniuose azartiniuose žaidimuose.
Vilniaus Pilies gatvėje buvo rastas gana didelis balto marmuro kauliukas, kurio plokštumose pavaizduoti kortų mosčių simboliai. Manoma, kad šis kauliukas, kurio pagaminimo laikotarpis nėra aiškus, buvo naudojamas kokiam nors stalo ar kortų žaidimui.
XVII amžiuje iš kaulo padarytas kauliukas buvo rastas Pagėgių senkapyje. Šiame kape buvo palaidota 20-25 m. moteris, o šalia jos aptiktos septynios monetos bei žaidimų kauliukas odinės piniginės liekanose. Pasak Lietuvos archeologijos tyrinėtojų, įkapės atskleidžia mirusiojo socialinį luomą bei mėgstamiausius laisvalaikio užsiėmimus, todėl galima teigti, kad ir lietuvės moterys buvo aktyvios lošėjos.
Galbūt žaidimų kauliukus ir azartinius lošimu į Lietuvą atvežė didikai, norėdami įsiteikti kunigaikščiams. Vis dėlto, pasak Lietuvos archeologų, kaulas nebuvo reta medžiaga, ir lošimų kauliukų pasigaminti neturėjo būti sunku.
1995 m. archeologė D.Luchtanienė dabartinės Prezidentūros teritorijoje, kur anksčiau stovėjo Vyskupų rūmai, o parko vietoje buvo amatininkų kvartalas, XVI a. kultūriniame sluoksnyje aptiko žaidimų kauliuką. Šioje teritorijoje buvo rastas ir iš kaulo pagamintas lošimams skirtas žetonas.
Rašytiniuose šaltiniuose nerandama jokios informacijos apie azartinius žaidimus Lietuvoje, tad istorikai tik spėja, ar tai buvo legalus, ar pogrindžio užsiėmimas. Taip pat nežinoma, ar azartiniai žaidimai buvo prieinami bet kokio luomo atstovams. Šiandien Lietuvos istorijoje yra tik vienas neginčytinas faktas – žaidimų kauliukus lietuviai rideno jau nuo XIII amžiaus.