Neteisėtų statinių savininkams – griežtos sankcijos ir antstolių veiksmai
Neteisėtų statinių savininkai, ignoruojantys teismų sprendimus nugriauti tokius statinius, artimiausiu metu gali sulaukti griežtų piniginių sankcijų ir šių statinių griovėjų.
Šiandien teisingumo ministras Petras Baguška ir aplinkos ministras Arūnas Kundrotas aptarė Teisingumo ministerijos parengtus teisės aktų pakeitimus ir papildymus, kurie ne tik padės paspartinti teismines procedūras griaunant neteisėtus statinius, bet ir užkirs kelią naujoms neteisėtoms statyboms. “Sutarėme dėl bendrų veiksmų ir didesnių problemų nebeturėtų kilti”, – po susitikimo teigė P.Baguška. “Norint, kad procesai apjudėtų iš vietos, reikia aiškiai pasakyti, kas ir ką daro ir kokios sankcijos laukia nevykdančių savo pareigų”, – pabrėžė ministras A.Kundrotas.
Ministras A.Kundrotas susitikime pateikė statistiką, kuri atskleidė, jog vien šiais metais teismams pateikti 42 ieškiniai dėl neteisėtų statinių nugriovimo, priimti 4 sprendimai nugriauti tokius statinius.
Jau šią savaitę suinteresuotoms institucijoms bus išsiųsti derinti Civilinio proceso kodekso, antstoliams skirtos Sprendimų vykdymo instrukcijos ir kitų teisės aktų pakeitimų projektai. Jie numato priemones, kurios padės iš esmės spręsti neteisėtų statybų problemą.
Civilinio proceso kodeksą siūloma patikslinti nuostata, kad teismai, priimdami sprendimą nugriauti neteisėtą statinį, iš karto numatytų ir pasekmes, jeigu per nurodytą laiką savininkas nenugriaus tokio statinio. Ir fiziniam, ir juridiniam asmeniui už kiekvieną pradelstą vykdyti sprendimą dieną privalėtų skirti iki 1000 litų bauda. Jeigu ji nesumokama, šią skolą turi išieškoti antstoliai. Ši CPK pataisa leistų išvengti šiuo metu esančių kliūčių, kai neteisėto statinio savininkas nevykdo teismo sprendimo nugriauti, todėl apskričių viršininkų administracijos priverstos pakartotinai kreiptis į teismą.
Patobulinus teisės aktus, taip pat būtų aiškesnis už neteisėtų statinių griovimą atsakingų institucijų darbo organizavimas. Bus siekiama, kad tokių statinių griovimą inicijuojančios apskričių viršininkų administracijos pateiktų antstoliams vykdyti ne tik teismo sprendimus, bet ir kitus būtinus dokumentus – reikiamus projektus, leidimus, griovimą vykdančios organizacijos duomenis ir pan.