Konsultuoja gydytojas Gerimantas (vaisingumo pažinimas ir šeimos planavimas)
Man labai malonu prisistatyti savo puslapio skaitytojams. Esu licenzijuotas gydytojas ginekologas ir kvalifikuotas natūralaus šeimos planavimo (NŠP) mokytojas.
Manęs dažnai klausia, ar natūralus šeimos planavimas yra patikimas. Visos mano žinios, įgytos Europos šeimos edukacijos institute Miunchene, ir patirtis dirbant LIC „Už gyvybę“ Vaisingumo pažinimo kabinete patvirtino, jog metodas yra patikimas. Sekmė priklauso nuo:
– išmokimo, t. y. natūralaus šeimos planavimo reikia mokytis, kaip ir bet kurio kito dalyko. Tai nėra sudėtinga, tačiau besimokant savarankiškai, be mokytojo pagalbos, padaroma daug klaidų. Individualios NŠP mokytojo konsultacijos, kurių metu poros analizuoja savo 3 – 4 ciklų kreives, padeda išvengti klaidų.
– mokytojo, t. y. kaip mokytojas sugeba paaiškinti metodo taisykles. Jei mokytojas skuba, jam pritrūksta kantrybės, neįsiklauso į besimokančių poreikius, nėra garantuotas, ar pora gerai perprato metodą, sekmė taip pat aplenkia.
Todėl natūralaus šeimos planavimo mokymasis yra bendras tiek mokytojo, tiek besimokančiojo darbas. Noriu paraginti – nebijokite klausti.
Dažniausiai užduodami klausimai
Apsilankiusias Vaisingumo pažinimo kabinete šeimas neretai domina panašios problemos. Šiame straipsnyje pateikiami atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus.
Koks simptoterminio metodo patikimumas?
Simptoterminis metodas pagrįstas patikimų fiziologinių moters organizme vykstančių pokyčių nustatymu ir išmokus jį naudoti yra gana patikimas. Oponentai, teigdami, kad natūralūs šeimos planavimo metodai nepatikimi, remiasi arba kalendorinio metodo statistika, arba į apklausas įtraukia visas moteris, tvirtinančias, kad “naudoja natūralius metodus”, nesigilindami, ar šios moterys iš tiesų pažįsta savo vaisingumą. Taip sumaišomos “vartotojo klaidos” ir “metodo klaidos”. Diuseldorfo universiteto duomenų bazėje kaupiama patikimai simptoterminio metodo apmokytų moterų mėnesinių ciklų stebėjimų statistika rodo, kad, kruopščiai laikantis taisyklių, simptoterminio metodo patikimumas yra panašus kaip ir kontraceptinių piliulių. Kad būtų išvengta vartotojo klaidų, reikia visus kylančius klausimus išsiaiškinti Vaisingumo pažinimo kabinete su natūralaus šeimos planavimo mokytojais.
Ar visiems tinka simptoterminis metodas?
Jokio pašalinio poveikio natūralūs šeimos planavimo metodai nesukelia, taigi medicininių apribojimų čia nėra. Galbūt kai kurioms šeimoms šie metodai nepriimtini dėl įvairių psichologinių priežasčių, pvz., kai kurioms moterims nė nepradėjus naudoti šio metodo atrodo, kad vaisingumo požymių stebėjimas užims labai daug laiko arba, sutuoktiniai mano, kad susilaikymo nuo lytinių santykių periodas jiems per ilgas. Tačiau žinotina, kad ilgainiui naudojant simptoterminį metodą šeimos tvirtėja, užsimezga partnerystės ir tarpusavio pagarbos santykiai. Šiuos metodus paprastai naudoja brandesnės, aukštesnio išsilavinimo šeimos.
Ar galima naudoti natūralius šeimos planavimo metodus (NŠP), jeigu nereguliarus mėnesinių ciklas?
Naudodama kalendorinio metodo taisykles esant nereguliarioms mėnesinėms, šeima susiduria su daug nepatogumų, be to, prarandamas patikimumas. Tačiau taikyti simptoterminio metodo taisykles ir atpažinti vaisingas bei nevaisingas dienas įmanoma daugeliu atvejų, net ir esant nereguliariam ciklui. Tiesa, tokiu atveju pailgėja susilaikymo periodas, tačiau nevaisingos dienos atpažįstamos gana lengvai ir šiuo požymiu galima pasitikėti. Be to, vaisingumo požymių stebėjimas suteikia daug informacijos apie hormoninius pokyčius moters organizme. Juos įvertinus nesunku pasakyti, ar reikalingas medikamentinis mėnesinių reguliavimas,ar ne. Ne paslaptis,kad ” nereguliarių mėnesinių problema” kartais visai be reikalo sureikšminama ir skiriamas hormoninis gydymas.
Ar galima derinti NŠP su kitomis dirbtinėmis šeimos planavimo priemonėmis?
Deja, ne. Tačiau gyvenime kai kurios šeimos, atpažinusios vaisingą ciklo fazę, padaro šią klaidą ir lytinių santykių metu naudoja prezervatyvus. Reikia atminti, kad prezervatyvo patikimumas vaisingomis dienomis nėra labai didelis. Neplanuotai pastojus, tokie sutuoktiniai neturėtų tvirtinti, jog jie naudojo NŠP. Nei vienas iš NŠP metodų neleidžia derinti vaisingumo pažinimo su dirbtinėmis priemonėmis.
Ar galima naudoti NŠP žindant kūdikį
Jokių apribojimų nėra. Po gimdymo 6 moteris gali taikyti laktacinės amenorėjos metodo taisykles: jei moteris gimdė ne daugiau kaip prieš 6 mėn., jei jai neatsinaujino mėnesinės ir jei ji maitina vien tik krūtimi, pastojimo tikimybė tik 2 proc. Toliau, kai mėnesinių ciklas tampa normalus, taikomos bendros simptoterminio metodo taisyklės. Jei mėnesinės dar neatsinaujino, naudojamos kiek pakoreguotos taisyklės, kurias gali išaiškinti NŠP mokytojas.