Spiralinis siaubas Dubravos girioje
Jūsų dėmesiui keletas pasakojimų apie gamtą, medžioklę. Autorius – senas medžiotojas, miškininkas ir gamtos mylėtojas Vytautas Ribikauskas. Šie pasakojimai įvairiu laiku išspausdinti laikraščiose “Ūkininko patarėjas”, “Kauno diena”, “Tėviškės žinios ” ir kituose leidinuose.
***
Kauno apskrityje valstybinės veterinarijos tarnybos specialistai, norėdami išsiaiškinti trichineliozės židinių kilimo grėsmę, paprašė medžiotojų pristatyti į laboratoriją tyrimams visų sumedžiotų plėšrūnų mėsos pavyzdžius. Per 1996 metų lapkričio, gruodžio mėnesius Girionių klubo medžiotojai veterinarijos tarnybos laboratorijai pristatė 32 galinčių platinti trichineliozę gyvūnų, sumedžiotų Dubravos girioje mėsos mėginius. Iš jų trichinelioze apsikrėtusių rasta net 13, tai yra 41 procentas. Trichinelomis buvo apsikrėtę visi sumedžioti šeškai, 57 proc. kiaunių, 37,5 proc. lapių, 12,5 proc. mangutų, net 50 proc. naminių žiurkių. Vienas Dubravos miške sumedžiotas valkataujantis naminis šuo trichinelomis apsikrėtęs nebuvo, kaip ir 1996/97 metų sezone šiame miške nušauti 6 šernai.
Veterinarijos specialistų teigimu, toks plėšriųjų žvėrelių apsikrėtimas trichinelomis jau kelia rimtą grėsmę trichineliozės židinių susidarymui ir aplinkiniuose kaimuose bei gyvenvietėse. Pažymėtina, kad trichineliuoti žvėreliai tolygiai sumedžioti visoje Dubravos girioje: tiek prie Vaišvydavos, tiek Margininkų kaimo palaukėse, netoli Gervėnupio sodų bendrijų, prie Viršužiglio, Arlaviškių ir Piliuonos. Esant tokiai situacijai, gyventojai privalo imtis visų atsargumo priemonių, kad užkirstų kelią tolimesniam šios ligos plitimui. Medžiotojai nuluptus plėšriųjų žvėrelių kūnus nedelsiant privalo sumesti į sandarias žvėrių apdorojimo aikštelių duobes arba sudeginti katilinėse. Geriausiai žvėrelius nulupti po medžioklės. Jei jie lupami namuose, tvartuose, garažuose ir rūsiuose, o kūneliai tik po dienos kitos išmetami į duobes ar sudeginami, apkrėstos trichinelomis mėsos gali paragauti žiurkės, pelės ar net katės. Griaužikai trichinelų lervų gali prisiskaptuoti ir nuo netinkamai apdorotų ir netinkamai laikomų iki išdirbimo plėšriųjų žvėrelių kailių. Kad trichineliozė iš miško nepereitų į sodybas, gyventojai turėtų neleisti valkatauti savo šunims ir katėms, aktyviai naikinti graužikus. Medžiotojai turi aktyviau naikinti valkataujančius šunis ir kates, daugiau sumedžioti plėšriųjų žvėrelių, ypač lapių, mangutų/ Kai spirale susisukę trichinelų lervos apsigyvens šernų ir kiaulių raumenyse, gali atsitikti ir nelaimių. Jeigu Dubravos girios pašonėje dar yra gyventojų, “kertančių” veterinarijos gydytojų nepatikrintą rūkytą kumpį, tai ateityje taip elgtis būtų daugiau nei neatsargu. Tikrinti reikia ir nutrijų mėsą.
Tėviškės žinios, 1997 01 14, “Trichineliozė Dubravos girioje” – Kauno diena, 1997 04 14, “Pavojingas užkratas” – Valstiečių laikraštis, 1997 04 22, “Trichineliozę platina ne tik šernai” – Ūkininko patarėjas, 1997 05 10