Skaitmeninė abėcėlė: Fotografijos internete
Vaizdas iš fotoaparato gali būti materializuotas nuotraukoje, bet taip pat gali būti perkeltas į internetą. Fotografijų išvedimas į tinklą turi aiškias ribas, savas taisykles. Apie tai – mūsų straipsnis, skirtas pirmiausia pradedantiems vartotojams.
Koks formatas
Kai kalbama apie įprastą fotovaizdą, patogu naudoti JPEG, jau seniau ištobulintą dirbti su fotografijomis ir kitais spalvotais bitmap. JPEG (Joint Photographic Experts Group) egzistuoja keli variantai, tačiau eiliniam vartotojui tai nėra svarbu. Daug svarbiau tai, kad JPEG rinkiniai mažesni nei kitų grafinių formatų, įdiegiant prarandama sąlyginai mažai informacijos, o kompresijos, taigi ir informacijos praradimo lygį galima reguliuoti. Naujiena JPEG2000 naudoja kitokį kompresijos principą ir pasidaro įmanoma daug pilnesnė pirminių duomenų rekonstrukcija. Išsamią informaciją apie JPEG (ir daugelį kitų) galite rasti adresu www.w3c.org (apie patį JPEG www.jpeg.org/public/jpeghomepage.htm). Interneto fotografijoms galima naudoti ir kitus daugiau ar mažiau tinkamus formatus, pavyzdžiui, GIF, bet JPEG naudojamas dažniausiai. Gerą įvairių formatų palyginimą rasite, pavyzdžiui, adresu www.designer.com/focus/articles/web.
Mažiau naudojama, bet vis labiau populiarėjanti vaizdo forma yra fotografija, kaip sudėtinė virtualios realybės dalis. Pavyzdžiu galėtų būti rutulinės ar ratinės panoramos, susidedančios iš kelių fotografijų, kuriose specialia programine įranga sukomponuojami tam tikri perėjimai ir efektai. Taip sutvarkytus rinkinius galima naudoti įvairiausiuose informaciniuose puslapiuose gidams, firmų reklamai ar žaidimams. Kalbama apie VRLM, QTVR formatus, bet šia įdomia ir viliojančia fotografijų panaudojimo internete tema pakalbėsime kitą kartą.
Kaip paruošti fotografijas internetui
Ruošiant fotografijas internetui reikėtų atsižvelgti į interneto specifiką ir ja naudotis.
1. Visos fotografijos internete skirtos žiūrėti per monitorių, t.y. 72 dpi. Dėl to reikėtų pagalvoti apie informacijos, reprezentuojančios nurodytą nuotrauką, kiekį (kalbama apie suprantamą detalių dydį). Logiška manyti, kad nėra reikalo apkrauti tinklo ir vartotojo didesniu kontrastu (kuris tiesiog būtinas spaudoje).
2. Be kontrasto, kitas svarbus veiksnys yra nuotraukos dydis. Jis turėtų atitikti ekrano dydį (pavyzdžiui, 800×600). Nors realiai fotografija gali būti gerokai mažesnė, maksimalus nuotraukos dydis turi būti 640 ekrano taškų.
3. Taip pat svarbu pamąstyti, kokiame fone fotografija bus pristatoma. Šiuo atveju rekomenduojama sRGB (“standart” RGB), nes taip išvengiama spalvų praradimo. RGB režimas turi būti įjungtas ir dirbant su nespalvotomis nuotraukomis (jei vaizdas pilkėja, o spauda juoda, skalės simuliacija nebus teisinga).
4. Turi būti teisingai nustatyta monitoriaus gama (PC standartiškai 2,2, “MacOS” standartiškai 1,8, bet šiuos dydžius galima keisti). Nuotrauka, apdorota su “Mac”, PC monitoriuje bus tamsesnė.
Visus šiuos nurodymus atliks daugelis gerų programų. Pasiūlyti galima “Image Ready”, “Adobe Photoshop” (5.5 versijos) sudėtinę dalį. “Image Ready” (dabar 3.0), kaip bitmap redaktorius, moka ne tik atidarinėti ir paruošti fotografijas internetui, bet ir susitvarkys su aktyviais pradais bei smulkia animacija, dažnai naudojama interneto svetainėse. Apjungti fotografijai, tekstui, grafikai, animacijai ir pan. į bendrą visumą yra nemažai įvairių paprastų ir sudėtingesnių programų (pavyzdžiui, “Microsoft Frontpage”, “Netscape Composer”, “Adobe GoLive”, “Macromedia Dreamwaeve” ir kitos).
Kaip panaudojamos fotografijos internete
Į šį iš pirmo žvilgsnio banalų klausimą galimi patys įvairiausi atsakymai. Daugiausia fotografijų internete yra subjektyvios, informacinio pobūdžio, dažniausiai įdedamos asmeniniuose puslapiuose. Kalbama apie nuotraukas “cia mano ?uo, mano ?eima…” Informacinis pobūdis vyrauja ir firmų, institucijų svetainėse. Informacinėmis galima laikyti ir gausias erotines fotografijas (tyrimų duomenimis, būtent žodis “sex” dažniausiai sutinkamas interneto paieškos sistemose). Estetinio pobūdžio nuotraukų internete yra gerokai mažiau, nors jų priskaičiuojama milijonai. Tipiškos šio pobūdžio fotografijos yra įvairios on-line fotogalerijos, laikomos meno artefaktais. Dauguma tų galerijų komercinės, t.y. pažiūrėjus internete galima užsisakyti autorinę kopiją, netgi atspausdintą. Šiai sričiai priskiriami ir autoriniai pačių fotografų prisistatymai. Stambi grupė yra nekomerciniai autorinių nuotraukų pristatymai, naudojami kaip informacija apie įvairias parodas ir akcijas bei iliustruojantys mokomąsias svetaines. Kita nuotraukų pritaikymo internete sfera yra multimedijos sritis, kur fotografija įdiegiama į įvairias išraiškos priemones. Šiai sričiai priklauso ir nuotraukų naudojimas virtualioje realybėje ir kaip www puslapių valdymas.
Į internetą sudėjus savo nuotraukas reikia žinoti, kad kiekviena sritis turi savo specifiką, negalima dirbti mechaniškai, reikia turėti suprantamą tikslą. Todėl turi būti pritaikytas ir pristatymo rėmelis (dydis, grafika, šriftas, valdymo įrankiai ir pan.).
Fotobankai internete
Pirmiausia – fotobankai nėra fotogalerijos. Fotogalerijose nuotraukos siūlomos parduoti, tačiau jos turi kitokią paskirtį, ypač jei kalbama apie autorinius darbus. Fotobankai, be įvairiausių siužetų autorinių darbų, siūlo ir fotografinius motyvus, kuriuos galima įdiegti į kitus darbus (pavyzdžiui, debesys, struktūros, detalės, paplūdimiai). Veikia piktogramų (ikonų) principu. Pasirinktas paveikslėlis skenuojamas ir siunčiamas, galima pasirinktą paveikslėlį po tam tikrų administracinių komandų iškart pasiimti. Idealus yra fotografijų pardavimas internetu realiame laike. Dideli pasaulio fotobankai (“Corbis”, “Getty”) jau prieš kurį laiką perėjo nuo klasikinio fotografijų pardavimo prie jų vertimo į skaitmeninį formatą, nors visų fondų pavertimas skaitmeniniu formatu nemažai užtrunka (pavyzdžiui, “Getty” fonde yra 70 milijonų nuotraukų). Štai kelių fotobankų adresai:
www.getty-images.com
www.corbis.com
www.photoonline.cz
www.photoservice.cz
www.photobank.cz
www.vyzdys.com
Gražių svetainių su nuotraukomis pavyzdžiai
Gražiai padarytų svetainių su nuotraukomis yra milijonai, jų visų neįmanoma apžiūrėti. Šios kelios pasirinktos svetainės galbūt jus įkvėps:
www.westernechoes.com
www.salek.de
www.iafadp.org/index.html
www.markpetrick.com
www.sierravalleyarts.com
www.fotoartes.com
www.richardavedon.com.
www.bertstern.com.
www.williamwegman.com
www.bruceweber.com
www.loisgreenfild.com
www.saudek.com
www.ralphgibson.com
www.keithcarterphotographs.com
www.photomosaic.com
ir kt.