Savas tarp svetimų
Ne paslaptis, kad dauguma įsidarbina padedami pažįstamų ir giminaičių. Iš vienos pusės tame nėra nieko blogo, juk draugiški santykiai su viršininku arba kolegomis dažnai duoda naudos siekiant bendrų tikslų. Tačiau egzistuoja ir daugybė problemų, su kuriomis gali susidurti ir tas, kuris vadovauja, ir tas, kuris įsidarbina per pažintis.
Kartu smagiau žingsniuoti
Kai Natalijai draugė pasiūlė vietą savo skyriuje, pirmosios džiaugsmui nebuvo ribų. Kur gi ne! Dirbti vadovaujant mylimiausiai draugei Vikai! Kas gali būti geriau?! Natalija Viktoriją pažinojo nuo vaikystės ir buvo įsitikinusi, kad dirbdama kartu ji ne tik sėkmingai išvengs įprastų konfliktų, kylančių tarp viršininko ir pavaldinio, bet ir lengvai įsilies į kolektyvą: juk galų gale jos pusėje stovi bent vienas sąjungininkas.
Tačiau realybėje reikalai klostėsi visai ne taip, kaip svajojo Natalija. Nuo pat pirmos dienos Viktorija draugę užvertė darbais, be to, dauguma reikalų buvo nuobodūs ir nelabai malonūs. Kai Natalija pabandė išreikšti pasipiktinimą, draugė sunkiai atsiduso ir paprašė dar truputėlį pakentėti: juk likę bendradarbiai paprasčiausiai nenori atlikti šio darbo, o Natalija negalėtų pavesti savo geriausios bičiulės. Visą mėnesį Natalija neatsiplėšė nuo kompiuterio ekrano – mergina net neturėjo kada papietauti. Be to, naujieji kolegos Nataliją sutiko gana šaltai – kai ji pasirodydavo kabinete, pokalbiai staiga nutildavo, kildavo nejauki pauzė, ir bendradarbiai su pernelyg dideliu susidomėjimu pradėdavo diskutuoti apie orų kaprizus ir kainas gretimoje parduotuvėje.
Mergina kentėjo, galvodama, kad bėgant laikui viskas susitvarkys. Natalijos darbui atėjo galas, kai skyriaus darbuotojams buvo paskirstytos premijos. Kai ji pamatė, kad sąrašuose nėra jos pavardės, degdama teisėtu įtūžiu įsiveržė į viršininkės kabinetą. Tačiau į savo priekaištus išgirdo atsakymą, kad draugė ją išbraukė iš sąrašų tikėdamasi supratimo. Premijų biudžetas ne guminis, o likę bendradarbiai gali būti nepatenkinti, jeigu negaus pinigų. Natalija, kaip savas žmogus, gali palaukti geresnių laikų. Po šio pokalbio Natalija parašė prašymą atleisti iš darbo ir visam gyvenimui atsižegnojo darbo drauge su artimais žmonėmis.
Įsidarbindami pagal pažintis, dauguma kupini džiaugsmingų planų. Juk atrodo, kad dirbti „su savais” kur kas paprasčiau. Tame yra dalelė tiesos – pasiprašyti iš darbo, pateikti idėją vadovybei arba ko nors paprašyti kur kas lengviau, jeigu viršininkas – senas draugas.
Bet, kaip bebūtų gaila, darbas „per pažintis” turi ir savų minusų, apie kuriuos geriau žinoti iš anksto:
• Labai dažnai tokiose situacijose darbuotojui, įsidarbinusiam pagal pažintis” užkraunami nemalonūs darbai. Juk viršininkas tikisi, kad jūs, kaip savas žmogus, neatmesite jo prašymo.
• Norėdamas išvengti paskalų ir pokalbių už nugaros, viršininkas gali sąmoningai nedidinti atlyginimo savo protežė. Juk tereikia jums palypėti vos vienu karjeros laipteliu ir ant jūsų užtarėjo galvos pasipils kaltinimai, kad jis tempia pažįstamus į viršūnes ir kenkia likusiems bendradarbiams.
• Net jei turite puikių profesinių įgūdžių, dauguma kolegų jus vertins pagal išankstines nuostatas, manydami, kad jūs vietą gavote tik ryšių dėka.
• Bendradarbiai bijos, kad viską, ką išgirdote apie vadovybę, jūs išpasakosite. Todėl pasiruoškite tam, kad su jumis niekas nekalbės atvirai.
Padėti ar nepadėti?
Kai įmonėje, kurioje dirbo Olga, atsirado laisva vieta, Olga tuoj pat vadovybei parekomendavo savo pusseserę Laimą. Šių rekomendacijų dėka ją tuoj pat priėmė dirbti. Kaip bebūtų gaila, beveik iš karto paaiškėjo, kad Laima nėra gera specialistė ir jai reikia dar daug ko išmokti. Olga uoliai pradėjo mokyti savo giminaitę ir, jausdama atsakomybę prieš viršininkus, atlikdavo didžiąją dalį jos pareigų. Po kurio laiko ji suprato, jog Laima visai nedega noru mokytis, ją visiškai patenkina susiklosčiusi situacija, o pačiai Olgai katastrofiškai trūksta laiko, kad galėtų dirbti „dviem frontais”. Tuo tarpu vadovybė vis dažniau reiškė nepasitenkinimą abiejų merginų darbu. Galų gale Laimą vis dėlto atleido, o Olgos padėtis po šio įvykio smarkiai pablogėjo. Pastarajai ilgą laiką teko įrodinėti savo profesionalumą ir stengtis atkurti reputaciją. Bet blogiausia buvo tai, kad po atleidimo iš darbo Laima nustojo bendrauti su savo pussesere, manydama, kad ji kalta dėl visko, kas įvyko, ir kad pasiūlė ne pačią geriausią darbo vietą.
Taigi prieš imantis globėjo vaidmens reikėtų gerai pagalvoti. Juk bandant padėti įsidarbinti kažkam iš giminaičių ir pažįstamų galima susidurti su daugeliu problemų:
• Kartais pakankamai sunku įvertinti savo protežė profesionalumą, nes iki to laiko jūs kalbėjotės tik asmeninėmis temomis. Taigi kyla didelė rizika, kad padėsite įsidarbinti nekvalifikuotam darbuotojui.
• Jeigu jūsų pažįstamas dėl kažko įsiutino vadovybę, šis nepasitenkinimas būtinai atsilieps ir jums.
• Kartais bendras darbas tampa draugystės pabaiga. Juk jeigu jūsų protežė liko nepatenkintas savo pareigomis, atlyginimu, santykiais kolektyve ir t.t., jis visas pretenzijas išsakys tiesiogiai jums.
• Jeigu dėl kokios nors priežasties susipyksite su savo draugu arba giminaičiu, jums bus sudėtinga bendrauti ir darbo klausimais.
Įdomu
Britanijos mokslininkai pranešė, kad biuro darbuotojai suserga dėl patiriamo streso, o ne dėl blogų darbo sąlygų. Anksčiau buvo manoma, kad įtakos turi bloga oro kokybė, netinkamas temperatūros režimas, per menkas patalpų apšvietimas. Atlikus tyrimą, kuriame dalyvavo 4000 žmonių, paaiškėjo, kad didžiausią reikšmę ligos simptomų išsivystymui turi stresas ir bloga psichologinė atmosfera, o ne darbo sąlygos. Mokslininkų nuomone, blogiausiai darbuotojų būklę veikia didelis darbo krūvis ir nepalankios psichologinės sąlygos kolektyve.